top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Hendlingerová

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Hendlingerová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

nataliehendlingerova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marmara University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Istanbulská Marmara University měla velkou nabídku předmětů v angličtině, jelikož nabízela hned několik částečně či plně anglických programů, díky tomu také hostila velké množství Erasmus studentů. V prvním semestru jsem docházela do rozlehlého kampusu v Kadikoy, který působil dojmem, jak z amerického filmu. Každý den jsme procházeli bezpečnostními kontrolami a v rámci kampusu byla i jídelna s obědy za v přepočtu asi 10 korun. Poblíž naší fakultní budovy bylo i několik kaváren a bister. Vybavení školy bylo spíše starší, projektory v učebnách nebyly samozřejmé a učitelé většinou nevyužívali powerpointové prezentace. Bohužel v druhém semestru se výuka přesunula do online prostoru, ale bylo vidět, že univerzita na to byla připravená a vše proběhlo hladce. Marmara University využíala vlastní online platformy, kde byly všechny přednášky nahrávány a k dispozici po celou dobu semestru.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Učitelé byli povětšinou přívětiví a otevření, ale v porovnání s mou domovskou univerzitou nepůsobili jako odborníci ve svém oboru, látka byla často spíš obecná a nezabíhala do podrobností. I nabídka kurzů mi připomínala spíš semináře ze střední školy než univerzitu, ale časem jsem zjistila, že nejvíce záleží na osobě učitele. Turečtí studenti měli ke svým vyučujícím pro mě až překvapivě blízký vztah a vřelost jejich komunikace mi přišla ze středoevropského pohledu zvláštní, ale vlastně milá. Zkoušky byly výhradně psanou formou a ve většině případů šlo o kratší esej na dané téma. Vždy se psaly midtermy z látky první půlky semestru a závěrečné zkoušky z druhé části. V prvním semestru jsme testy psali prezenčně v ruce, v druhém semsetru online z domova. Forma ale zůstala stejná. Překvapil mě způsob známkování, který nebyl založen na počtů získaných bodů ale percentilu v rámci kurzu. Magisterské kurzy a výjimečně i některé bakalářské nahrazovaly zkoušku odevzdáním seminární práce nebo research paperu, někteří učitelé vyžadovali i prezentace. Co se týče administrativy, bohužel byl přístup poměrně laxní a často jsme si museli ať už školní nebo jiné problémy řešit sami, protože oddělení pro zahraniční studenty nám nebylo schopno poskytnout odpovědi.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Velmi důležitou součástí Erasmu na Marmara University je ESN, které obstarává neustálý program pro zahraniční i tamní studenty. ESN eventy se konaly před začátkem semestru, v jeho průběhu i po skončení a turečtí členové ESN nám byli velmi nápomocní. Univerzita poskytuje kurzy turečtiny pro začátečníky i pokročilé, které jsou velmi inkluzivní, ale neřekla bych, že příliš dobré. V prvním semestru nás bylo na kurzu A1 ve třídě téměř 100 studentů. Mohli jsme se v rámci univerzity účastnit sportovních turnajů a mnoha jiných aktivit, což mnoho studentů využívalo.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já osobně jsem si volila předměty výhradně v angličtině, ale kromě turečtiny byly k dispozici i kurzy ve francouzštině nebo arabštině. Myslím, že zrovna na Marmara University nejsou jazykové nároky příliš vysoké, protože mnoho mých tureckých spolužáků mělo problém souvisle komunikovat anglicky a i někteří učitelé neměli zcela perfektní znalost tohoto jazyka, ale samozřejmě čím lépe člověk umí, tím jednodušší pro něho studium je.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Charakterizovat Istanbul je těžké. Je to město 15 milionů lidí různého původu, mnoha názorů, kultur, chudoby i bohatství, město koček a pouličních psů a obecně vzato chaosu. Člověk se tam nikdy nenudí, ale občas je potřeba na chvíli vyjet někam do klidu přírody, abyste se nezbláznili. Pro mě bylo na tomto městě zajímavé úplně všechno. Jídlo, památky, architektura, moře, doprava, zvířata, lidi, hudba, politika. Všechno tohle se v Istanbulu mísí dohromady a každý si tam najde, co chce. Za mě osobně ani trochu nelituju mé volby a myslím, že jsem těžko mohla najít lepší místo pro první Erasmus.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče Turecka, je podle mě těžké finance hodnotit. Jen během mého desetiměsíčního pobytu se ceny všeho zvedly minimálně o polovinu a hodnota liry velmi oscilovala. Obecně vzato je Istanbul levnější, tím myslím hlavně energie, jídlo i zábavu nebo dopravu. Složitější je to s nájmem. Já jsem se během mého pobytu stěhovala hned několikrát a vím, že ostatní na tom byli podobně. Je těžké si tam najít vhodné bydlení, obzvláště jako cizinec, a tak mnoho lidí končí v předražených pololegálních bytech, kde ani nemají uzavřenou řádnou smlouvu. Právě bydlení bylo hlavním problémem během mého Erasmu, Istanbul je totiž plný scamů a lidí, kteří se snaží cizince okrást či napálit a je velmi těžké se tam zezačátku zorientovat. Vím hned o několika lidech, kteří takto přišli o peníze i bydlení. Obecně řečeno si ale myslím, že pokud má člověk štěstí, dá se zde se stipendiem vyjít, pokud opravdu hodně šetří. Negativem zde je, že práce je tak špatně placená, že se téměř nevyplatí hledat si brigádu a vývoj ekonomiky je těžko předvídatelný.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejdůležitější je podle mně dát si záležet na výběru bydlení, tam mohou bát cenové rozdíly opravdu velké. Skvělě ušetřit se dá na jídle, pokud se člověk stravuje ve škole. Dál je určitě důležité sledovat vývoj liry a nepřicházet zbytečně o peníze na směnných kurzech. Já jsem třeba po Turecku hodně cestovala, což pro mě bylo velmi důležité, ale samozřejmě to velmi zvedlo mou celkovou útratu. Jinak je v Turecku většina věcí levnějších, než u nás, takže bych také poradila, nenechat se unést a nenakupovat zbytečnosti.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela ve sdíleném studentském bytě, ale jak už jsem psala, najít bydlení opravdu není jednoduché. Část pobytu jsem využívala dlohodobé pobyty na airbnb, což je ale spíše dražší možnost. Mnoho bytů je navíc opravdu špinavych se starým a nefunkčním vybavením, častá je i plíseň a ze začátku je nutné snížit standardy, které by měl člověk například v Praze. Naše univerzita neposkytovala ubytování pro zahraniční studenty a ani nevím o někom jiném, kdo by v Istanbulu využíval kolej. Doporučila bych využít pomoc tureckých studentů, ale dá se najít bydlení i prostřednictvím různých facebookových skupin. Tam je ale opravdu hodně důležité dávat si pozor. Nikdy neposílat peníze dopředu, dokud jsem v bytě nebyla, nespoléhat na nikoho, koho jsem nepotkala a podobně. V tomhle ohledu je Istanbul opravdu nebezpečný a mohli byste si tím svojí Erasmus zkušenost velmi rychle zkazit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hodně. Turecko je obrovské, takže je těžké ho během krátké doby obsáhnout, ale určitě bych doporučila vyjet alespoň párkrát z Istanbulu. Projela jsem toho hodně a co se dopravy týče, mohu bezevšeho doporučit stopování. V Turecku je tento způsob cestování poměrně běžný, rychlý, bezpečný a hlavně skýtá ty nejlepší zážitky. Pokud se ale na něco takového necítíte, dostanete se kamkoliv vcelku jednodušše autobusy, které jsou oproti Evropě levné a často jezdí přes noc. Na některá místa jezdí i rychlostní vlaky a na delší vzdálenosti se dá dopravit i letadlem. V Turecku se dá jednodušše stanovat, čímž se cestování tolik neprodraží a pro milovníky turistiky velmi doporučuji Lýkijskou stezku u Antaliye, která podle mě stojí za to, i kdyby jen na týden.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já osobně jsem si volila předměty výhradně v angličtině, ale kromě turečtiny byly k dispozici i kurzy ve francouzštině nebo arabštině. Myslím, že zrovna na Marmara University nejsou jazykové nároky příliš vysoké, protože mnoho mých tureckých spolužáků mělo problém souvisle komunikovat anglicky a i někteří učitelé neměli zcela perfektní znalost tohoto jazyka, ale samozřejmě čím lépe člověk umí, tím jednodušší pro něho studium je.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud od Erasmu očekáváte přelomovou zkušenost a "něco jiného", tak Istanbul je podle mě správná volba. Pro většinu lidí to asi nebude atraktivní po lingvistické stránce, ale po té osobní si po návratu poděkujete. Život v Turecku vám neskutečně rozšíří obzory a budete z těchto zážitků čerpat po zbytek života. Samozřejmě to s sebou přináší mnohá úskalí, jelikož Turecko není v Evropské unii a často jsem tamní pravidla proklínala, ale zpětně viděno bych neměnila.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
zimní bundu. Istanbul v zimě není o moc teplejší než Praha.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
najít si bydlení nebude tak jednoduché a s procesem vyřizování povolení k pobytu je dobré začít co nejdříve (ideálně hned po příjezdu, nečekejte na pokyny od školy).
Nejvíc mě překvapilo, že...
Turci jsou velmi otevření lidé, kteří vás s radostí pozvou k sobě domů, popovídají si s vámi, přestože nesdílíte žádný jazyk, pohostí vás a vždy pomůžou. Jen je občas potřeba si o tu pomoc říct.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vyřídit povolení k pobytu, protože nám v tom škola příliš nepomohla a ne všechny potřebné informace jsou dostupné v angličtině. Celý procest trval několik dlouhých měsíců a v určitých chvílích jsem byla z turecké byrokracie opravdu zoufalá.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Marmara University

Další zprávy z regionu Turecko

bottom of page