top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michael David Zeman

Autor(ka):

fakulta:

Michael David

Zeman

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michael David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

michzeman

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michael David

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marmara University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michael David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita měla velký kampus v dobré lokalitě s vlastní univerzitní jídelnou. Učebny nejsou úplně nejmodernější a univerzita postrádá IT vybavení, které je u nás považované za běžné (jako projektory, počítače apod.). Na poměry Turecka bylo na univerzitě hodně lidí, kteří uměli anglicky. Univerzita má velkou knihovnu, kterou studenti využívají jako studovnu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Trvání obou semestrů je o něco delší než u nás, ale zkouškové je pouze dva týdny. Midtermy jsou ze všech předmětů a jsou vždy prerekvizitou ke splnění předmětů. Přístup učitelů ke studentům je podobný tomu našemu. Administrativa poněkud pokulhává, na e-maily moc neodpovídá a je nutné se kvůli naprostým banalitám dostavovat osobně do kanceláře.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě poměrně dobře funguje místní ESN pro Erasmus studenty. O studijní spolcích jsem se moc nedozvěděl, ale existují zde. K dispozici je pouze jeden volitelný předmět, který přibližuje jazyk a kulturu dané země a za moc nestojí, jsou to spíš takové kredity zadarmo a pokud se někdo chce naučit turecky musí si spíš najít vlastní jazykové kurzy. Univerzita nebo spíš studentské spolky pořádají volnočasové aktivity, zejména sportovní a společenské.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem pouze v angličtině. Požadavky jsou poměrně nízké, mnoho místních studentů nedosahuje ani jazykové úrovně B1 a to navzdory tomu, že mnohdy studují studijní programy v angličtině. Nicméně na mém studijním programu jsem neměl problém se domluvit s vyučujícími a vždy se našlo mnoho studentů, kteří angličtinu ovládali.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Istanbul je obrovské město, kde je pořád co dělat. Je zde opravdu mnoho turistických památek a míst, které stojí za to navštívit. Mezi má oblíbená místa patřila čtvrť Kadikoy, Princovy ostrovy a Besiktas.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Turecko je pro zahraniční studenty cenově velice dostupné. Myslím si, že pokud člověk hodně šetří, tak lze vyjít i pouze se základním stipendiem, ale je dobré mít alespoň pár tisíc navíc, protože by se člověk musel ochuzovat o zbytné záležitosti, jako je třeba chození do hospody, které vyjde v přepočtu na víc, než u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud si člověk nechce vařit, tak je dobré využívat tzv. lokanty, což jsou takové levné jídelny s tureckým jídlem. Nejvíc se dá ušetřit na nájmu, ale pro cizince není snadné najít bydlení za stejnou cenu, jako to mají místní. Obecně se dá říct, že existují velké rozdíly mezi cenami nájmů v jádrových oblastech města a těch méně žádaných mimo centrum dění (to neznamená okraj města, ten je ještě hodně daleko). Jediná nevýhoda bydlení mimo centrum dění je dlouhé dojíždění, protože v Istanbulu je hodinová jízda MHD považovaná za krátkou vzdálenost. Nejlevnější je nakupovat (oblečení i jídlo) na tržnicích, ale k tomu člověk většinou potřebuje alespoň základní znalost turečtiny a mít přehled o tom, kolik co má stát, aby si mohl dobře usmlouvat cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
První semestr jsem bydlel v Airbnb bytě (protože cena za měsíc vyšla podobně jako nájmy u nás) a druhý v Erasmus bytě se spolubydlícími (ve vlastním pokoji). Obecně bych se vyhnul lidem, kteří nabízí ubytování pro cizince, protože jsou vždy za dvojnásobnou a někdy trojnásobnou cenu v porovnání s bydlením pro místní a jsou zde běžně rozšířené nájemní podvody (které bývají mířené právě na cizince). Doporučuji hledat bydlení na internetové stránce Sahibinden nebo najít v předstihu něco na Airbnb (to je největší jistota, jak se vyhnout podvodu).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejlepší je cestovat po Turecku stopem, je to opravdu velice snadné a rozšířené mezi místními. Obecně vzato je však veškerá doprava velice levná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem pouze v angličtině. Požadavky jsou poměrně nízké, mnoho místních studentů nedosahuje ani jazykové úrovně B1 a to navzdory tomu, že mnohdy studují studijní programy v angličtině. Nicméně na mém studijním programu jsem neměl problém se domluvit s vyučujícími a vždy se našlo mnoho studentů, kteří angličtinu ovládali.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita moc výjimečná není, upřímně je to asi i jedna z těch horších univerzit v Turecku, nicméně výhoda je, že se na ní dá (na rozdíl od mnoha jiných tureckých univerzit) snadno domluvit anglicky. Turecko je velice zajímavá země, kulturně je dost odlišná a člověk se tam naučí dívat na věci velmi odlišně. Myslím si, že život právě v této zemi je opravdu velmi obohacující a asi těžko by člověk hledal v programu Erasmus zajímavější destinaci. Pobyt mi dost změnil pohled na svět a velice mne posunul kupředu a myslím si, že právě tato zvolená destinace na to měla asi největší vliv.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vlastní kávu
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Najít si bydlení nebude snadné, a že s tureckými úřady není lehké pořízení.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Překonat kulturní šok a naučit se trpělivosti.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Marmara University

Další zprávy z regionu Turecko

bottom of page