top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Klems

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Klems

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

johnysummer

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Coimbra

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedna z nejstarších univerzit v Evropě, po městě má mnoho budov, já navštěvoval FEUC, což je fakulta ekonomie a také se zde vyučují předměty týkající se mezinárodních vztahů. Krásná budova na kopci. Moderně vybavená, také velmi levná kavárna pro studenty a rozlehlá knihovna, kde jsem se nejlépe připravoval na testy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Učitelé byli velmi přívětiví a vztah mezi studentem a žákem je velmi blízký. Hodiny často probíhaly formou diskuze a bylo možné s nimi probrat vše týkající se tématu hodiny, ale také mimo náplň kurzu. Některé předměty neměly závěrečnou zkušku formou testu, ale prezentace či eseje. Tento způsob hodnocení mi velice vyhovoval a také pokud student nebyl spokojený se závěrečnou známkou, mohl jít na přezkoušení z veškerého obsahu kurzu a pokud se mu přezkoušení nepovedlo, zůstala mu lepší známka.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Je zde mnoho studentských spolků, ty však byly spíše pro místní studenty. Ovšem každý je ochotný vám nabídnout pomocnou ruku. Jinak spolek ESN Coimbra pro Erasmus studenty fungoval na vysoké úrovni, téměř každý druhý den se konala nějaká party, výlet, kurz pro studenty, aby se mohli seznámit s dalšími. Díky ESN kartičce má student aké slevu v barech po městě a na letenky Ryanair. K dispozici byl také kurz portugalštiny. Každý měsíc se konala studentská akce organizovaná univerzitou či nějakým spolek a velmi doporučuju tyto akce navštívít, pokud chcete poznat portugalskou kulturu zblízka. Univerzita je především vyjímečná svým dress codem, který se podobá těm z Harryho Pottera.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty byly v anglickém jazyce a nikdy jsem nezažil jazykovou bariéru ani mimo univerzitu. Všichni jsou velmi dobře jazykově vybavení a není problém tedy jet studovat bez znalosti portugalštiny, ovšem doporučuji si předem zjistit, v jakém jazyce jsou dané předměty vyučovány.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město jsem vnímal rozdělené na dvě části, první je část, kde žijí místní obyvatelé, zde mají práce a obchody, já jako student jsem často do této části nechodil. Druhá, tedy i historická část, je především plná turistů i studentů. V této části je univerzita a náměstí známé jako Praca da Republica, kde se koná většina akcí a studenti právě svůj večer trávili hlavně tady. Sám jsem bydlel kousek od tohoto náměstí a vše se v tomto městě odvíjí od toho, jak daleko bydlíte od Praci. Moje oblíbené místo byl také park u řeky, kde je mnoho restaurací, ale také park na pikniky. Dále jsem často navštěvoval národní park kousek za městem, kde je nejvyšší strom v Evropě. A hlavní je botanická zahrada kousek pod hlavní budovou univerzity, skvělé místo na učení a také volně dostupné bylinky na vaření. Kousek za městem je také pláž u řeky, tam jsem chodil, když se mi nechtělo jet hodinu vlakem k moři.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Osobně si myslím, že se stipendiem 600 euro na měsíc lze ve městě hezky vyžít. Já jsem chtěl navštívit mnoho míst nejenom v Portugalsku, tak jsem musel využít i našetřené peníze a i od rodičů. V obchodech se často člověk nemusí rozhodovat, co si může dovolit a co ne, ceny bych srovnal k levnější Praze. Také zde v průběhu mého pobytu vláda zrušila DPH na některé potraviny, takže jejich cena byla nižší, než když jsem dorazil. Doprava jak po městě (Uber,Bolt), tak i do jiných měst je opravdu levná.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji stáhnout aplikaci TooGoodToGo, kde můžete zakoupit jídlo z restaurací a obchodů, které by se večer vyhodilo, proto ho podniky raději nabídnou za nízkou cenu a člověk se z toho bohatě nají. Doporučuji navštívít trh Mercado pod Pracou, místní produkty za velmi nízké ceny. Doprava je levná, jak jsem již zmínil, určitě doporučuji jezdit Flixbusem než vlakem. K moři je nejlevnější se dostat vlakem a spíše ve skupině, kdy skupinová jízdenka vás vyjde na 4 eura tam i zpět. Nejoblíbenější obchod bylo Pingo Doce, určitě doporučuji si zařídit věrnostní kartičku. Rozhodně chodit na oběd do školní jídelny kousek od Praci, kde je tříchodový oběd za 2.50 eur.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V prvním semestru jsem bydlel v rezidenci s názvem Yellow house, kde bylo 7 bytů, já bydlel s dalšími 3 spolubydlícími z Německa. V dalších apartmánech byla spousta studentů z Itálie, Slovenska, Polska, Španělska i Francie. Bydlení bylo na místní poměry trochu dražší, 310 eur za měsíc, ovšem šlo o velmi moderní místo k bydlení a paní majitelka je Slovenka, proto byla komunikace s ní velmi jednoduchá. Fakulta byla dvě minuty chůze od domu. Každý jsme měli svůj pokoj, ovšem z kuchyně byl průchod na schody, které vždy spojovaly kuchyně jiných apartmánů, proto seznamování nebyl žádný problém a pokud chcete určitě mít dobrou partu od začátku bydlení, doporučuji tento dům. V druhém semestru jsem bydlel kousek od Praci v domě, kde nás bydlelo 12 a každý měl svůj pokoj. Nájem byl 240 eur za měsíc, ovšem dům byl starší a byly zde také jen dvě koupelny. V domě jsem bydlel se Španěly, Turky, Čechy a Italy. Dům byl od mé fakulty 15 minut do kopce, takže cesta domů vždy byla odměna.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Tím, že mám příbuzné v Lisabonu, tak jsem se za nimi podíval opravdu často. Většina lidí vám řekne, že se jim Porto líbí více než Lisabon, já k této skupině nepatřím, ovšem obě města doporučuji navštívit. V prvních měsících jsem měl koupený Interrail, proto jsem po Portugalsku jezdil hlavně vlakem, jak do Bragy, Fara, Figueiry da Foz a dalších měst. Dále jsem byl dvakrát na Azorských ostrovech, které opravdu doporučuji navštívit, protože už nikdy člověk nebude mít možnost se tam podívat za tak nízkou cenu právě jako z Portugalska, stejně tak to platí o Madeiře. Také se to dá říci o Maroku, které nabízí spoustu možností a i za přáteli v Británii jsem se podíval vícekrát. Osobně si myslím, že nejsou místa, která bych musel nedoporučit. Ještě určitě doporučuji zajet busem z Coimbry do městečka Talasnal v horách.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty byly v anglickém jazyce a nikdy jsem nezažil jazykovou bariéru ani mimo univerzitu. Všichni jsou velmi dobře jazykově vybavení a není problém tedy jet studovat bez znalosti portugalštiny, ovšem doporučuji si předem zjistit, v jakém jazyce jsou dané předměty vyučovány.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Právě studium v Coimbře bylo ideální kombinací studentského života a také volnočasových aktivit. Vysoká koncentrace studentů na jednom místě vám zajistí to, že kdokoliv si bude chtít najít kamarády, tak si opravdu může vybírat přesně podle svých kritérií. Univerzita i přes svoje stáří využívá moderní způsoby výuky a to mě velmi ohromilo.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
kreditní kartu na zapůjčení auta, povlečení, opalovací krém, silné ponožky na zimu
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi není nic, co by mě překvapilo tolik.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíce jsem byl překvapený ve chvíli, kdy jsem si pobyt prodloužil o další semestr, což muselo být vyřízeno do 15. listopadu, a i když mi bylo řečeno, že mohu státnicovat v semestru, kdy jsem na Erasmu, tak mi to nakonec nebylo umožněno. Takže silně doporučuji si zkontrolovat, kdy chcete státnicovat, abyste stejně jako já nemuseli jít až v zářijovém termínu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Hledání bydlení, kdy si člověk musí dát pozor, aby nenaletěl různým podvodníkům.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Coimbra

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page