top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šimon Kubrycht

Autor(ka):

fakulta:

Šimon

Kubrycht

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šimon je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

simonkubrycht

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šimon

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Coimbra

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Šimon hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Coimbra patří mezi nejstarší univerzity a město Coimbra patří za mě k nejhezčím z celého Portugalska. Prostředí centra města, kde se nachází většina budov univerzity, má své kouzlo a je protkané atmosférou Portugalska. Sportovní fakulta,kterou jsem navštěvoval, se nachází za řekou zhruba 10 minut pěšky od zbytku univerzity. V kampusu sportovní fakulty se nachází vše hezky u sebe, hřiště, haly, učebny, jídelna, atd.. Do kampusu jsme někdy chodili jen tak si zahrát basketbal nebo tenis, což bylo fajn. Některé budovy a hřiště jsou trochu starší a zasloužily by si rekonstrukci (to je podobné jako u nás).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hodiny v Portugalsku probíhají celkem podobně jako u nás na FTVS. Sporty probíhaly klasicky jako trénování, ale přednášky a cvika probíhala pro nás jako cizince trochu odlišně, ale záleželo na konkrétním předmětu a učiteli. Na některých hodinách po nás například nevyžadovali docházku, ale to je spíš vyjímečně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Školu jsem navštěvoval prakticky každý všední den, tak jak jsem si udělal rozvrh. A jelikož jsem bydlel v centru měl jsem to všude blízko. Učitelé byli uvolnění, a správně portugalsky se dalo chodit do hodin i o půl hodiny déle a to bez problémů.
ESN Coimbra nabízí opravdu bohatý program, ať už se jedná o různé meetingy, beerpong, večeře, výlety a mnoho dalšího a to několikrát týdně. Myslím, že je dobré chodit na tyto akce minimálně zezačátku, kdy jsem právě pomocí nich poznal nejvíc nových lidí.
Jelikož se jedná o studentské město, kde se dodržují tradice, je tu stále co dělat a zažít, například coimbřské fado nebo festival Queima.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož jsem portugalsky neuměl, veškerá komunikace probíhala anglicky. Všechno z tohoto pohledu nebylo perfektní, ale určitě mi angličtina bohatě stačila.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Z mého pohledu je Coimbra asi nejlepší portugalské město pro Erasmus. Město je dostatečně veliké, aby člověka nezačalo po pár týdnech nudit, ale zároveň se nejedná o město přeplněné turisty, jako Lisabon nebo Porto. Jsem rád, že jsem si zařídil ubytování v centru města, tím získal můj pobyt jedinečný nádech Portugalska. Mezi věci a místa, které dělají Coimbru nádherným městem patří za mě - řeka Mondego, botanická zahrada, Praca da Republica se svými bary, samotné centrum města s typicky úzkými uličkami, univerzitou a kostely(nejoblíbenější Se Velha a okolní bary:)) a hlavně sami lidé. Portugalci berou čas jinak. Nejsou tolik uspěchaní a rádi se zastaví, dají si kávu a popovídají.
Další podstatnou výhodou je poměrně dobrá poloha a dopravní spojení pro cestování po Portugalsku. K oceánu se dá dostat za zhruba hodinu jízdy vlakem, ale na koupání to je dost studené.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mé stipendium bylo 600 euro na měsíc. Jelikož jsem hodně cestoval a skoro každý večer jsem chodil ven, stipendium mi samotné mi nestačilo. Když člověk moc neutrácí, tak si myslí, že by z této částky mohlo i něco zbýt. Ceny bydlení a potravin jsou velmi podobné jako u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Za mě dobrý způsob jak ušetřit je chodit na obědy do kantýny, kde oběd (polívka, hlavní chod a dezert) vyjde na 2,40, popř. si vařit sám. Dále mě napadá asi ubytování, na kterém se dá ušetřit, pokud ho neřešíme na poslední chvíli.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na ubytování existují weby, které ukazují aktuální nabídku, kde jsem si i já vybral svůj pokoj. Osobně jsem snad nepotkal nikoho, kdo by bydlel na koleji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Semestr Coimbře bylo období, kdy jsem toho nacestoval asi nejvíc během relativně krátké doby a to jsem ani neopustil Portugalsko.
Navštívil jsem ostrov Sao Miguel na Azorách, Madeiru a poměrně hodně míst v kontinetnální části Portugalska. Například Porto, Figueira da Foz, Sintra, Lisabon, Peniche, Cabo da Roca, Albufeira a další. Cestovat se z Coimbry dá vlakem, autobusy, nebo pokud se domluvíte ve více lidech, auto je určitě dobrá varianta.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož jsem portugalsky neuměl, veškerá komunikace probíhala anglicky. Všechno z tohoto pohledu nebylo perfektní, ale určitě mi angličtina bohatě stačila.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jsem rád, že jsem jel právě do Coimbry, jelikož má neskutečného genia loci, kde si najít partu kamarádů opravdu nebylo těžké. Dá se stále co podnikat, ať už po vlastní ose (třeba s kamarády) nebo pomocí organizace ESN, která v Coimbře odvání dobrou práci.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Asi otvírák na víno
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nebál bych se používat místní MHD, pokud to je možné
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
První kroky, vše pak už šlo téměř samo...

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Coimbra

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page