top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Vrchlavská

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Vrchlavská

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Coimbra

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Tradice, historie a hrdost místních studentů na to, že jsou toho všeho součástí. To jsou základní charakteristiky, které se mi vybaví, ohlédnu-li se zpět za svým studijním pobytem na University of Coimbra.
Tato univerzita je výjimečná hlavně svou atmosférou. Kampus je rozdělen na 3 části, přičemž hlavní část (Polo I), kde probíhala celá moje výuka, a která je součástí historického centra města, tvoří převážně starší budovy s tradičním vybavením studoven a přednáškových sálů. Vzhledem k velkému množství slunečných dnů zde však studenti často studují a tráví čas převážně v přilehlých parcích a na zahrádkách kaváren.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia na UC se od studia na UK příliš neliší, avšak některé kurzy jsou více prakticky založené, což považuji za přínosné. Studenti zde často pracují na projektech, kterým se věnují celý semestr a byť tak neproberou velké množství látky, dostávají se více do hloubky určitých vybraných problémů. Výsledky těchto projektů a jejich prezentace pak často tvoří celkové hodnocení daného předmětu. Zkoušky zde probíhají podobnou formou jako na univerzitách v ČR a liší se v závislosti na konkrétním kurzu.
Co se týče administrativy, je třeba smířit se s tím, že, stejně jako další jižanské národnosti, i Portugalci mají na všechno spoustu času a sem tam budete muset něco popohnat. To je však jen drobný nedostatek, neboť jinak jsou velice komunikativní a ochotní každý problém řešit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje mnoho studentských spolků a jsou zde možnosti různých sportovních aktivit, do kterých se mohou zapojit i zahraniční studenti. Jsou také pořádány sportovní turnaje, ve kterých je možné univerzitu reprezentovat.
Osobně jsem se nesetkala s volitelnými předměty, které by přibližovaly kulturu dané země, ale věřím, že je možné takové najít. Původně jsem doufala, že by tuto funkci mohl částečně plnit kurz portugalštiny, ale ten byl nakonec zaměřený čistě jazykově.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka většinou probíhala v portugalštině a v některých předmětech ve dvou jazycích.
Ačkoliv na některých fakultách probíhají kurzy i čistě v angličtině, většina kurzů uvádí jako jazyk výuky portugalštinu. Vždy je ale předem dobré kontaktovat vyučujícího a zeptat se, zda je tento kurz možné absolvovat i s minimální znalostí tohoto jazyka. Velmi často se dá na konkrétních podmínkách domluvit. Vše je řešitelné.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Coimbra je historické a typicky studentské město se vším, co k tomu patří.
Studenti přes den posedávají po kavárnách a hospůdkách, zpívají v tradičních uniformách a v noci se scházejí v okolí náměstí Praça da República, nebo katedrály Sé Velha, kde se nachází velké množství barů a dalších podniků. Centrum není velké, téměř po celé Coimbře se dá pohybovat pěšky a parky v okolí řeky Mondego nabízejí mnohá sportovní vyžití. Během roku je zde mnoho kulturních akcí a letní semestr je zakončen festivalem pálení stužek Queima das Fitas, který tvá 8 dní a je vrcholem akademického roku.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Portugalsko je zařazeno do nejvyšší cenové kategorie a měsíční stipendium tedy činí 600 euro. Ačkoliv v Lisabonu nebo například v Portu může být obtížnější s tímto obnosem vyjít, v Coimbře to takový problém není, a to hlavně z důvodu levnějšího ubytování. Stipendium zde plus mínus pokryje základní životní náklady, ale vždy je dobré mít něco přišetřeno, protože Portugalsko nabízí velké možnosti cestování a objevování místní kultury.
Celkové pokrytí výdajů stipendiem ale nakonec vždy závisí na životním stylu a na nárocích na bydlení.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá v Coimbře už během výběru ubytování. Osobně jsem platila za samostatný pokoj ve spolubydlení s 3 lidmi 200 euro, což je v centru velmi dobrá cena. V Portugalsku nemají příliš často ústřední topení a tak si většina domácností přes zimu přitápí elektrickými přímotopy. To však může vyjít velmi draho a proto je dobré si ověřit, zda jsou energie zahrnuty v ceně.
Šetřit se dá také na způsobu stravování. Kromě vaření doma je velmi výhodné navštěvovat školní kantýny, kde lze koupit jídlo i s polévkou a zákuskem za 2,5 eura.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Coimbře jsou nejčastějším typem ubytování studentů sdílené byty, kde má většinou každý svůj vlastní pokoj. S tímto typem bydlení mám osobní zkušenost a doporučuji ho. Místní koleje, tzv. Republiky, jsou asi velkým kulturním zážitkem, ale mnoho klidu na učení a spánek v nich asi nenajdete. Soukromí je zde minimální i oproti kolejím v Čechách.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování v Portugalsku je radost! Země je od severu k jihu proměnlivá a nabízí toho opravdu mnoho. Téměř všude se dá dojet pohodlně vlakem (CP Portugal) nebo autobusem (doporučuji Rede Expressos nebo FlixBus) a pokud byste chtěli zemi procestovat důkladněji, doporučuji půjčení auta.
Kolem 1000 kč se dají také koupit zpáteční letenky na Azorské ostrovy nebo na Madeiru, což vřele doporučuji. Zde je půjčení auta téměř nutnost.
Doporučuji raději zvážit, zda k cestování využijete například studentskou organizaci ESN, zejména pokud se jedná o návštěvu měst. Většinou se o místě nedozvíte víc, než nabízí internetový průvodce a strávíte půlku výletu čekáním na zbytek skupiny :D
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka většinou probíhala v portugalštině a v některých předmětech ve dvou jazycích.
Ačkoliv na některých fakultách probíhají kurzy i čistě v angličtině, většina kurzů uvádí jako jazyk výuky portugalštinu. Vždy je ale předem dobré kontaktovat vyučujícího a zeptat se, zda je tento kurz možné absolvovat i s minimální znalostí tohoto jazyka. Velmi často se dá na konkrétních podmínkách domluvit. Vše je řešitelné.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože je toho opravdu mnoho, co bych mohla na UC, Coimbře a vůbec celém Portugalsku vyzdvihnout, shrnu to velmi stručně. Nemohla jsem si vybrat lépe.
Univerzita v Coimbře má dlouholetou tradici a neuvěřitelnou atmosféru. Menší město vám zaručí, že si lépe vytvoříte komunitu lidí, se kterými můžete trávit mnoho času, protože bydlíte prakticky za rohem a také zde nebudou příliš vysoké náklady na bydlení. Navíc Portugalci jsou milí a otevření a obvykle mají velmi dobrou znalost angličtiny, takže se všude bez problému domluvíte.
Portugalsko je také skvělou destinací pro cestování, na své si přijdou jak příznivci historie, tak i příznivci nejrůznějších sportů. Doporučuji nevynechat příležitost k zapůjčení surfu nebo jenom nazout pohorky a vydat se objevovat místní přírodu, která má opravdu co nabídnout.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplý svetr a ponožky (během zimních měsíců oceníte venku i uvnitř), pohorky a outdoorové vybavení (Portugalsko nabízí krásnou přírodu, národní parky a turistické trasy), pár pytlíčků se základním kořením (nabídka je zde poměrně omezená)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Objednáte-li si cappuccino, velmi často dostanete něco na způsob horké čokolády/kakaa. Meia de Leite je jistota :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Studenti na UC jsou velmi hrdí na to, že zde studují. Nosí uniformy i přesto, že to není povinné a to v zimě i v létě ve 40 stupních. Velmi málo při studiu například pracují, veškerou iniciativu směřují směrem ke studiu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě byl první týden školy. Příchod do kompletně nového prostředí je vždy obtížný, zvlášť když nevíte, jak dobře se domluvíte a jestli nebudete muset měnit předměty v learning agreement. Po prvním týdnu už ale bylo vše v pořádku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Coimbra

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page