top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Smíšek

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Smíšek

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

don_apeiron

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Södertörn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Södertörn University je hezká moderní univerzita 20 minut místním vlakem od centra Stockholmu. Oficiálně spadá oblast pod municipalitu Huddinge. Budova je větší než na co jsem byl zvyklý v centru Prahy, ale mezi světovými kampusy se řadí k menším. Prostory jsou skvěle vybavené, dvě jídelny chutné a naproti hlavní budově je velká krásná knihovna se spoustou míst k sezení, tichých i společných, a dokonce si můžete zarezervovat skupinové kanceláře až pro 6 lidí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oproti Česku velký rozdíl v organizaci semestru a studia. Semestr je rozdělen do 4 cca měsíčních etap, v každé z nich je zvykem mít pouze jeden předmět. Za mě jsem měl jen švédštinu "on top". Na závěr této etapy je "zkouška" - většinou esej, prezentace či oboje. Naopak náročnější je během etapy četba a domácí příprava na každou hodinu. Výsledky jsem mel pak cca do 2 týdnů od konce etapy. Předmět je většinou 2-3x týdně po dvouhodinovkach. Profesoři jsou většinou přátelštější a přímější v komunikaci a používají modernější přístupy. Např. součástí jednoho předmětu bylo povinné tweetování ohledně četby, kde jsme všichni i s profesorem vzájemně interagovali mimo dobu výuky. V jiném jsme např. navštívili několik organizací a agentur z praxe.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V tomhle byl trochu chaos, protože škola má svůj vlastní spolek Söders, pak je ale také ESN, která je rozdělena na ESN Stockholm a ESN Sodertorn. Záleží na vašich preferencích, členství mají výhody a všechny organizace pořádají různé akce. Já osobně jsem měl jak Söders tak ESN Sodertorn členství, ale moc jsem je nevyužil. Nicméně je z čeho vybírat a určitě neodrazuji. Důležité je zařídit si Mecenat card, což je v podstatě švédský ISIC, bez kterého nedostanete nikde slevu, ani v MHD. Kulturu nám nastínili v zajímavém 3h workshopu na začátku - paráda, úplně stačilo. Jazyk můžete studovat ve volitelném předmětu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celá komunikace probíhala v angličtině, v podstatě všichni, na koho jsem narazil, uměli dobře anglicky, švédština nebyla absolutně potřeba. Dobrý den a nashledanou apod. v obchodě mi stačilo pro slušnost. Ale bacha, jednou řeknete švédsky dobrý den a už vás mají za Švéda - následně dojde ke zklamání.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Okolí školy je okraj Stockholmu, takže se tam toho moc neděje. V centru jste ale vlakem za 20min, což je nádhera. Stockholm obecně hodně záleží na ročním období. Pro mě leden-cerven znamenal, že leden-duben bylo všude dost mrtvo, spoustu sněhu, zimy, větru, ale taky se našly hodně slunečné dny. V květnu,njakmile je nad 10 stupňů všichni nahodí šortky a vyjdou ven, město najednou oživne úplně neskutečně. Jelikoz semestr končil 4.6., odlétal jsem 5., nicméně byla možnost prodloužit nájem zdarma do 15. a za poplatek do 30. Značně doporučuji, užijete si stockholm at its best o trochu dýl. Jinak je spoustu co objevovat, stovky ostrovů, krásných míst, přírody i architektury. Stockholm má i super muzea a nádherné národní divadlo i operu. V květnu všechno zezelená a je to o to krásnější. Restaurace jsou dráha věc, ale když jdete, stojí to za to. Dejme tomu, že zábavu musite lehce vyhledávat, ale to s partou, co potkáte nebude problém. Když nejste party typ, Stockholm má spoustu jiného co nabídnout. Mám uložený místa v Google maps, když budeš chtít, ozvi se.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Narovinu - je to pěkně drahý. Stipendium 600€ měsíčně mi bez cestování pokrylo 50% celkových výdajů. S cestováním tak 35%. Za celý tohle dobrodružství jsem ze svého předchozího šetření vysolil přes 100k. Nicméně Jel jsem na týden za polární kruh do Norska a Finska a dvakrát na východní pobřeží, což bylo tak 25k. Osobně jsem se moc nekrotil, protože jsem věděl, že jsem si na to našetřil, ale jde to udělat za míň, když se budete snažit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Mecenat card je nutnost - MHD je šílené drahá - 1400 CZK/měsíc po slevě. Díky Mecenat taky slevy všude různě na jídlo apod. Vaření doma většinu casu taky nutnost. Ušetříte když změníte stravovací návyky, protože některý věci jsou fakt hodně drahý, ale některý naopak. Např. avokáda prodávají často v akci za 20czk, ale hroznový víno 500g začíná na 120czk. Pokud výlet autem, doporučuju AVIS, bylo to nejlevnější půjčení auta v mým životě - 4k na 5 dnů za velký SUV pro pět lidí.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měl jsem v podstatě tři možnosti "kolejního" ubytování. 1. Flemingsberg Center sdílený pokoj, 2. Flemingsberg Center soukromý pokoj a 3. Bjornkulla soukromý pokoj. Výšková budova Flemingsberg Center je pět minut od školy a ubytování tam je dražší ale zato působí lehce moderněji a pokoje jsou prostornější. Já ale zvolil Bjornkulla, což je rezidence s několika domy (ke školnímu ubytování patří čtyři žluté), která je cca 20 min pěšky od školy, 15 od vlakové zastávky Fleminsberg. Je to levnější, MNOHEM kouzelnější, hned u lesa který je součástí rozsáhlé přírodní rezervace. Autobus staví 5 minut od domu a za dalších 10 jste u školy pokud nechcete chodit. A je to nejlevnější varianta. Nicméně slyšel jsem, že možná budou nějaké změny kde erasmaci budou moci bydlet, takže na další roky nevím nevím. Nicméně i při návštěvách kamarádů ve Flemingsberg centru je to fajn a všechny možnosti za fér peníz.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na velký cestování mi nezbylo až tak moc peněz, ale hned v březnu jsem jel na ESN trip za polární kruh (Finsko - Levi, a výlet do Norska na fjordy) Vypadá to jako hodně peněz, a možná vás napadne "udělám to na vlastní pěst", ale ze zkušeností spolužáků to reálné levněji nejde a ESN vám dohodí pruvodce k nezaplacení. Všechny aktivity byly skvělý. Jak jsem už psal, doporučuju půjčit auto, AVIS se vyplatil, na prodloužený víkend na západním pobřeží s Airbnb chatickou paráda. Pak jsme taky jeli do Goteburgu, za mě nejhezčí město Švédska. Doporučuju i vlakem, když koupíte dva měsíce dopředu, je to levnější než český dráhy, ale nejsou to český dráhy :)) Overnight cruise do helsinek a talinu se kamarádům moc líbil. Stejně tak ESN tNordic trip nebo Baltic states trip. Víc info na stránkách ESN a Timetravels agentury.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celá komunikace probíhala v angličtině, v podstatě všichni, na koho jsem narazil, uměli dobře anglicky, švédština nebyla absolutně potřeba. Dobrý den a nashledanou apod. v obchodě mi stačilo pro slušnost. Ale bacha, jednou řeknete švédsky dobrý den a už vás mají za Švéda - následně dojde ke zklamání.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Každý kdo byl na Erasmu bude asi říkat, že jeho destinace je nejlepší. Tuhle bych doporučil, pokud spíše hledáte něco klidnějšího, přírodnějšího a chcete se o tu školu alespoň trochu zajímat. Spoustu objevování po Stockholmu i okolí a Švédsku jako celku. Zároveň skvělý starting point na cestování do severských a baltských států.:)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pokud pojedete na sever jako já, určitě nezapomeňte oteplovaky, ale pořádny.. v březnu tam je ráno klidně -26° za polárním kruhem.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nic mě nenapadá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Stockholm není zas až tak živé město, ale živější to ve Skandinávii stejně jinde není. V létě se to extrémně otočí jakmile je nad 10°, všichni jsou venku:)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Těžké bylo zvyknout si na to, že přes zimu je hodně tma, ale to se vám v létě otočí a celé se to vyrovná.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Södertörn University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page