top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martina Pustková

Autor(ka):

fakulta:

Martina

Pustková

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

martina_mia_p

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martina

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Södertörn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě při pomyšlení na hostující vysokou školu vždy napadá, že jsme stejně staré. Dozvěděla jsem se, že je považovaná za takovou "hippies" školu, studují se zde různé obory, ale známá je pro své programy v pedagogice, kde aplikuje progresivní přístup. Škola je veskrze malá, celá se vejde do jedné budovy, která je architektonicky zajímavá a třídy jsou pestré a vybavené na vše potřebné, moderní a uživatelsky příjemné. Má skvělou knihovnu propojenou s budovou podzemní chodbou (což se v zimě velmi hodí) a skvělé zázemí pro studující.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr oproti našemu začíná dříve, takže se začátek letního semestru tam kryje se zkouškovým obdobím doma. Semestr byl rozdělem do 4 periods, každé trvá cca 5 týdnů, kdy poslední týden je de facto zkouškový. Předměty byly buď full-time nebo part-time. Full-time znamená, že učitelé opravdu očekávají, že se studiu věnujete 40 hodin týdně. Proto lze mít v jedné period pouze jeden předmět, na který se ale můžete plně soustředit a ponořit se do něj. Mé předměty nebyly zakončeny zkouškou, ale šlo o průběžnou práci a psaní esejí. Na každý seminář (včetně prvního) učitelé dopředu zadávají četbu a přípravu, kterou je opravdu vhodné vypracovat, protože semináře jsou postaveny na diskusích. Učitelé, i v emailech, jsou oslovováni jménem. Ani jsem netušila, jakými tituly se kdo honosí. To se tam opravdu nehrotí tak moc jako v Česku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Kampus se skládá z několika univerzit, v každé je možnost stravování, ale držela jsem se v budovách jen své univerzity (kromě jedné návštěvy tajné hospody v jiné škole, kam se nám náhodou podařilo dostat). Přidala jsem se do studijního spolku SoderS a ESN, ze členství plynou nějaké výhody, obzvlášť možnost mít Mecenat card, která je opravdový důkaz, že jste švédský student (školní kartička nestačila). Spolky občas organizovaly nějaké akce a v budově školy funguje studentská hospoda (která má ale otevřeno jen dva dny v týdnu), kde se ceny za alkohol přibližovaly českým cenám.

Jazykový kurz pro výměnné studující byl možný, šlo o kurzy švédštiny 1,2 a 3. Velká část předmětů se dotýkala švédské kultury a reálií, v rámci jednoho studující navštěvovali muzea ve Stockholmu.
Pro přijíždějící Erasmus studující byl v prvních dnech uspořádán výlet s průvodkyní, která nás provedla Stockholmem a ukázala nejbližší přírodní rezervaci, to bylo skvělé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině naprosto s každým, včetně náhodných seniorů; ve Stockholmu každý mluví anglicky. V rámci výuky se komunikovalo také anglicky, od diskusí, přes četbu k prezentacím před třídou, vše probíhalo v angličtině. Přijíždí studující s různou úrovní angličtiny, takže nikdo neočekává, že budete ovládat jazyk na rodilé úrovni. Při vyřizování Erasmu škola ani nechtěla oficiální potvrzení jazykové úrovně, předpokládají však B2, což podle mě odpovídalo všem nárokům.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Zaprvé si člověk musí uvědomit, že nejede do Stockholmu. Škola se nachází ve Flemingsbergu, což bych nazvala předměstím. Ve mestě se nachází hlavně kampus, koleje a základní občanská vybavenou (včetně velké fakultní nemocnice). Městečko se skládá z obytných domů, je poměrně klidné. Upřímně, nic se tam nedělo. Oblíbila jsem si jednu restauraci ve Flemingsberg centru (obchodní dům v přízemí kolejí) a do kaváren, za zábavou apod. jsme jezdili do Stockholmu. Byla to půlhodinová cesta včetně procházky na nádraží.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V době, kdy jsem byla ve Švédsku byl kurz 2 SEK : 1 CZK. Nejenom, že vše působilo 2x dražší, ale i bylo. Například za návštěvu restaurace jsem zaplatila tak 2x tolik. než kolik bych platila v Česku. Nákup potravin zas tak dražší nebyl, ale záleží, do kterého obchodního řetězce chodíte nakupovat. Ze začátku mi tam přišlo draho, ale byla jsem tam zrovna v době šílené inflace v česku, takže jsem si nakonec připadala, že šetřím tím, že jsem v zahraničí. Fun fact: ani jednou jsem nepotřebovala hotovost.

Stipendium mi pokrylo náklady na ubytování a cestu tam a zpět. Z vlastních peněz jsem tak pokrývala životní náklady, které mi vyšly cca na 15 tisíc CZK měsíčně. Předpokládala jsem, že mě Erasmus bude stát 100 tisíc, takže jsem byla připravená, neomezovala se a i mi zbylo na cestování.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kdo chce ušetřit, vaří si doma, nechodí do restaurací a hlavně si nekupuje alkohol (ale ten si přiveze a šíří tak českou kulturu ;) ) Taky je důležité mít studentskou kartu (v mobilu) Mecenat a nezapomínat se ptát na slevy. Je asi taky dobré kombinovat nákup v různých obchodech, například ICA je drahá, ale velká, takže tam občas mají výhodné slevy. Já nakupovala peřvážně ve Willy´s. Je tam taky LIDL.
Pokud na kafe, tak v kavárně v knihovně stálo kafe v přepočtu asi dvacku. Káva mi v celé zemi přišla jako levná záležitost, Espresso house je na každém rohu, mají mnoho variant (vege mléko je samozřejmost a káva bez kofeinu také).
Můj hack na levné švédské jídlo bylo koupit si mraženého lososa, 4 ks za 95 SEK. Je to zdravější než mražená pizza a v česku lososa koupíte vlastně dráž. Doporučuju se po něm mrknout v IKEA. Mají tam také mražené vege párky a spoustu dobrého jídla, nebo si tam můžete v restauraci dát vegan hot dog za 5 SEK, ten je totálně boží.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Škola má skvělé ubytovací prostory pro Erasmáky, rozhodně si požádejte o koleje. Můžete si vybrat ze dvou variant - komunitnější bydlení v Bjornkulle (vlastní pokoj s mini kuchyňkou, vlastní koupelna) : výhody - levnější, sdílené kuchyně, kde se děje hodně sociálních interakcí, většina erasmáků bude bydlet tam. Nevýhody: je to v lese (což může být pro někoho výhoda :D), ale doprava busem nebo cca 20 minut pěšky přes les. Já jsem chtěla zažít bydlení v kampusu, takže jsem si vybrala ubytko ve Flemingsberg centru. výhody: garsonka jen sám pro sebe, po ruce veškerá občanská vybavenost, včetně fitka. Pár minut pěšky do školy a knihovny. Autobusy stojí přímo pod barákem (a přesto tam nebyl hluk). Nevýhody: maličko dražší, je těžší skamarádit se se sousedy.

Na začátku si volíte prioritu, jestli chcete tam či tam. Pokud vám odpoví, že vás umístili do vaší druhé volby, ale vy fakt chtěli tu první, neváhejte napsat mail. Reálně kdo se ozval, tak byl prostě ubytován tam, kde chtěl. Ve Flemingsberg centru nabízí i možnost ubytování na dvojlůžkovém pokoji, ale prostě vás nestrčí do pokoje s někým, koho neznáte. Takže když jedete s kamarádem/kou, tak můžete bydlet spolu a podělit se o náklady, ale opravdu tam není běžné bydlet s neznámými lidmi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Moje výlety byly hlavně do Helsinek a Tallinnu. Letecky jste tam za hodinu a není to drahé, rozhodně ale doporučuji zkusit vyrazit výletní lodí, to je opravdu zážitek! Není to drahé, na palubě je duty free alkohol a spousta zábavy.

Po Švédsku se nejlépe cestuje vlakem a autobusem, já se pohybovala jen v okolí Stockholmu, ale někteří si projeli Švédsko od jihu až na sever. Rozhodně chcete v zimě na sever, polární záře tam je úžasná, viděla jsem ji ale i z Flemingsbergu.

Must have je SL app pro nákup jízdenek. S lístkem na Stockholmskou městskou dopravu dojedete dost daleko.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině naprosto s každým, včetně náhodných seniorů; ve Stockholmu každý mluví anglicky. V rámci výuky se komunikovalo také anglicky, od diskusí, přes četbu k prezentacím před třídou, vše probíhalo v angličtině. Přijíždí studující s různou úrovní angličtiny, takže nikdo neočekává, že budete ovládat jazyk na rodilé úrovni. Při vyřizování Erasmu škola ani nechtěla oficiální potvrzení jazykové úrovně, předpokládají však B2, což podle mě odpovídalo všem nárokům.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rozhodně chcete zažít Švédský vzdělávací systém. Tuto vysokou školu doporučuji hlavně těm, kteří vají zájem ve vzdělávání se o vzdělávání a udržitelnosti. Předměty měly velmi vysokou kvalitu. Je to stále levnější pro ubytování, než ve Stockholmu nebo Uppsale, budete mít pocit komunity, protože škola není obrovská. Flemingsberg skvělé místo, kam se zašít, ale zároveň být poblíž všeho dění.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nezapomeňte plavky a žabky, sportování je ve Švédsku opravdu levné. Také těm, co jsou na přírodu, doporučuji vzít si věci na kempování, v blízkosti jsou národní parky s přístřešky a ohništi. Každý si zde přijde na své. Brusle atp. si půjčíte na místě.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Já jsem vlastně očekávala, že jedu do Stockholmu, takže je dobré vědět, že nebudete ve Stockholmu, ale u něj :D Z letiště ale jede přímý pendeltag až do Flemingsbergu, takže se není třeba bát složitého cestování po příletu. Také že na ubytování pravděpodobně najdu peřinu a vybavenou kuchyni.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Ve švédsku funguje recyklační systém. Na plastových lahvích jsou "panty", kde je napsáno, kolik SEK vám vrátí, když lahve a plechovky vrátíte. Nejvíce mě však překvapilo, jak se příroda i mentalita lidí změní s odchodem zimy. Švédsko v zimě a vlétě jsou dvě různé země.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší asi bylo otočit si v hlavě systém vzdělávání. V Česku jdete na přednášku a po ní třeba dostanete domácí úkol. Tam je to naopak, nejprve dostanete úkol, pak nebude žádná "nalejvárna", ale opravdu učitele zajímá váš názor.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Södertörn University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page