top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Miroslava Sloupová

Autor(ka):

fakulta:

Miroslava

Sloupová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Miroslava je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

sloupovamirka

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Miroslava

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Södertörn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Miroslava hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Södertörn Högskola byl můj první kontakt se skutečným studentským kampusem. Protože v Praze přebíhám mezi redakcí a Hollarem, bylo pro mě strašidelné být "jednom" studentem. Švédská univerzita mě však přesvědčila o tom, že se to opravdu vyplatí. Měla jsem možnost potkat se se skvělými profesory, kteří se nezajímají o svá témata pouze jako učitelé, ale sami se účastní nejrůznějších výzkumů a mají zkušenosti z mnoha zemí po celém světě. Díky času, který jsem mohla škole věnovat, jsem se opravdu posunula ve studovaných předmětech. Celý komplex je velice moderní, studenti mohou využít několik pater nádherné prosklené knihovny, ve které lze najít všechnu literaturu a články, které jsou zrovna potřeba. Nejdůležitější osobou, co se organizace týče, je studijní referent, za kterého jsem z celého srdce vděčná. Odpověď na jakýkoliv e-mail mi přistála ve schránce do dvaceti minut a nic nebyl problém. Další výhodou je, že univerzita dokáže zajistit studentům ubytování jen kousek od kampusu v nádherné přírodě nebo nejrůznější studentské slevy prostřednictvím aplikace Mecenat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na švédských univerzitách je nastavený naprosto odlišný styl výuky. Semestr, který začíná už na přelomu srpna/září, je rozdělený do čtyř period, každá trvá zhruba měsíc. Během tohoto měsíce má student zapsaný jeden předmět (případně třeba dobrovolnou švédštinu navíc), rozvrh není pravidelný, každý týden může vypadat jinak. Přednášky a semináře můžou trvat dvě hodiny i celý den.

Co považuji za důležité, je vztah učitel student. Profesor je člověk, který se oslovuje křestním jménem, který bere své studenty jako sobě rovné a je otevřený jakékoliv debatě a diskusi (takže není třeba řešit tituly, psát formální e-maily a bát se zkoušek). Tento přátelský přístup považuju za neskutečně motivační, protože navozuje skvělou atmosféru. Výsledky chcete mít proto, že vás učitel nadchne do tématu a reálně ho zajímá, co si myslíte. Nemusíte se jen učit spoustu pojmů do testu.

S tím souvisí i způsob zkoušení. Předem varuju, že jestli neradi píšete, může to být problém. V průběhu period se odevzdává několik esejí (často založené na povinné literatuře), zakončení kurzu může být další taková esej, case study nebo návrh výzkumu či samotný výzkum. Není ale třeba se bát, učitelé pro dané téma opravdu nadchnou a snad poprvé se mi stalo, že jsem se těšila, až si sednu a budu moct psát.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Můj pobyt ve Švédsku na univerzitě byl jedním z nejhezčích životních období. O činnosti všech studentských spolků jsme se dozvěděli v rámci přípravného týdne, během nějž nás zahraniční studenty univerzita vzala na prohlídku Stockholmu a ukázala nám místa, kam vyrazit ve volném čase. Přes spolky je možné vyrazit například do Laponska lovit polární záři, na loď do Helsinek a podobně. Pokud ale najdete skvělou partu lidí (jako že najdete), není problém vyrazit po vlastní ose a procestovat Skandinávii skrz naskrz.

Pokud chcete poznat Švédsko očima místních, není nic snazšího než si najít přátele přímo ze Švédska. Univerzita je sice hodně multikulturní, ale Švédové nejsou nedostatkové zboží. Univerzita nabízí i dobrovolné lekce švédštiny, které bych upřímně klidně vynechala (za hodinu týdně online se jazyk nenaučíte). Jděte radši na kaffe och kannelbullar s místními.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
U Švédů je velká výhoda, že všichni (doslova všichni) mluví anglicky. Na univerzitě není problém domluvit se s děkanem ani s obsluhou v menze, předměty pro zahraniční studenty i pro některé švédské studenty jsou v angličtině. Všichni jsou ale velice ohleduplní a uvědomují si, že angličtina není náš rodný jazyk. Pokud tedy váháte třeba právě kvůli jazyku, není důvod.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ze Švédska odjíždím s tím, že miluju Stockholm. Přestože je univerzita ve čtvrti Flemingsberg (Huddinge), do centra jezdí studenti velice často (nejlépe vlakem, cesta na 15 minut). Stockholm je město na vodě se spoustou nádherných míst. Kromě známých turistických cílů jako je Gröna Lund, muzejní ostrov, královský palác nebo radnice, určitě doporučuju projít ostrov Södermalm, kde je spousta student friendly podniků. Velká výhoda pro mě jako holku z malého města je, že nikde nejsou davy. Přesto však můžete potkat spoustu lidí z nejrůznějších zemí - Stockholm je opravdu multikulturní.

Po Stockholmu se cestuje s aplikací SL. A když máte koupený měsíční lístek, vyplatí se jezdit po celém regionu (je to v ceně a můžete na vlak, autobus, ale i na loď). Rozhodně doporučuju Tyresta National Park, Drottningholms slott nebo ostrov Vaxholm. Další must go je Uppsala a autem určitě zajeďte do městečka Trosa nebo na Gripsholms slott.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko není levná země. Pokud jde o služby, zaplatí člověk i dvojnásobek toho co v Česku. Největším výdajem bylo ubytování, které jsem hradila úplně mimo stipendium (asi 50 tisíc CZK). Když odečtu tenhle náklad, stipendium mi pokrylo většinu ostatních výdajů (včetně letenek po okolních zemích).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Výhoda je, že ve Švédsku mají slevu pro studenty snad úplně všude - od jízdného přes kavárny až po obchody s botami. Stačí se prokázat kartou Mecenat v aplikaci. I tam je možné najít spoustu slev.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na adrese Björnkullaringen 28 (mezi studenty prostě v Björnkulle), jsou to čtyři domky nabízené univerzitou pro zahraniční studenty asi 15 minut chůze od školy. Jezdí sem od univerzity i autobus. Každý student zde má svůj pokoj se základním vybavením, sporákem a koupelnou (žádné společné umývárny). Když se chce více sejít více lidí, slouží k tomu společné kuchyně. Místo je přes týden naprosto klidné, dá se tu zaparkovat s autem, běhat na fotbalovém hřišti nebo cvičit ve venkovním gymu. O víkendu potom nikomu nevadí, když běží party až do rána. :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Kromě svaté trojice Stockholm, Oslo, Helsinky jsem vyrazila na spoustu cest. Hlavní města jsem brala spíš jako výchozí bod.

Norsko: Z Osla jsem autem projela pobřeží a nádherné mořské zálivy, vyrazila jsem taky do olympijského města Lillehammer (vylézt na skokanský můstek a užívat si výhledy považuju za jeden z nejlepších nápadů vůbec). Skvělá destinace hlavně kvůli fjordům je taky město Bergen.

Finsko: Z Helsinek, kde určitě nesmíte minout národní park Nuuksio, jsem vyrazila vlakem do Tampere (další skvělé město a dokonalá příroda). Rozhodně nezapomeňte na saunu. V mnoha městech ve Finsku jsou zdarma (např. Sompasauna v Helsinkách).

Švédsko: Ve Švédsku jsem nočním vlakem dojela do Malmö (dva dny na základní památky bohatě stačí) a odtud autobusem za pár korun dánské Kodaně. Jestli máte rádi města, tohle je určitě nutnost.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
U Švédů je velká výhoda, že všichni (doslova všichni) mluví anglicky. Na univerzitě není problém domluvit se s děkanem ani s obsluhou v menze, předměty pro zahraniční studenty i pro některé švédské studenty jsou v angličtině. Všichni jsou ale velice ohleduplní a uvědomují si, že angličtina není náš rodný jazyk. Pokud tedy váháte třeba právě kvůli jazyku, není důvod.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jestli se chcete na Erasmu opravdu něco naučit, skandinávské školy jsou zárukou kvality. Nebudete se sice slunit u moře, ale dostanete do života důležitou lekci a uvědomíte si, jaké máte v akademickém životě možnosti. Díky škole jste v kontaktu se skvělými profesory, kteří hledají talenty pro spolupráci. Osobně jsem si zanedlouho zamilovala i tu zimu, která je opravdu pohádková. A jestli budu mít kdykoliv v životě příležitost vrátit se do Švédska, balím kufry absolutně hned.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hodně teplou bundu a plavky - v zimních měsících je sice opravdu kosa, ale přes léto je možné vyrazit do přírodních rezervací a koupat se v jezerech.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bude hrozně těžké loučit se a letět zpátky domů. Kdyby mi to došlo ještě předtím, než jsem do Švédska letěla, užívala bych si všechny chvíle mnohem víc. Šest měsíců uteče jako nic a najednou je konec. Jestli můžu radit, tak si určitě užijte všechny momenty naplno. Pravděpodobně už se nebudou nikdy opakovat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všude existují skvělí lidé. Ať jsem se obrátila na kohokoliv, vždycky jsem našla pochopení a nabídku pomoci. Jestli vás drží zpátky strach z toho, jak to zvládnete, tak zvládnete. Všude jsou totiž skvělí lidé. :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Být bez rodiny. S tímhle se ale většinou pere spousta studentů a každý si vzájemně pomáhá. Ze Švédska odjíždím s tím, že mám novou rodinu - sice rozesetou po celém světě, ale o to silnější.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Södertörn University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page