top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Reitermanová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Reitermanová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

zvejkackova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Södertörn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je poměrně mladá, takže kampus i jeho vybavení je velmi moderní. Vše je v jednom areálu blízko studentského ubytování, vlakového nádraží a několika autobusových zastávek - cesta do Stockholmu od univerzity trvá příměstským vlakem přibližně 20 minut a je v rámci ceny MHD. V kampusu se nachází také dvě restaurace a kavárny a studentská hospoda.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V semestru zde mají studenti jen 4 předměty, které narozdíl od našeho systému neprobíhají souhrnně, ale student má jeden předmět přibližně 5 týdnů a pak má z něj zkoušku - nejčastěji "take-home exam" ve formě eseje. Hodně se zde klade důraz na samostudium a skupinovou práci. Přednášky a semináře mají 2 hodiny s jednou pauzou, ale jsou obvykle jen 2x týdně. Na zbytek týdne je zadaná četba či jiná příprava na seminář/přednášku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí švédštinu jako volitelný předmět, který probíhá pouze online. Já sama jej neměla, ale ostatní studenti se kterými jsem se bavila předmět nedoporučovali a většina v něm nakonec nepokračovala.
Škola má svůj studentský spolek, který vede studentskou hospodu, která je otevřena 1-2x týdně a také zde funguje spolek ESN. Spolek ale příliš aktivní nebyl, nebo posílal informace pouze ve švédštině. Studenti na Södertörn university, ale mají možnost účastnit se i akcí ESN Stockholm, takže studentské vyžití je tady stále poměrně velké.
ESN Stockholm a ESN Södertörn spolu pořádali několikadenní výjezdy - například do Norska k Fjordům, trajektem po Baltských zemích nebo k polárnímu kruhu na sever Finska.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Švédsku se všude a s každým domluvíte anglicky - od nejmenších dětí po důchodce, za celých 5 měsíců se mi nestalo, že bych potkala někoho kdo anglicky neuměl.
Během studia je zde zadáváno poměrně hodně povinné četby v angličtině. Intenzita se liší kurz od kurzu, ale v průměru to bylo 100 stran týdně, takže úroveň B2+-C1 je určitě potřeba na porozumění odborné literatuře a být o ní poté schopen mluvit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Předměstí Stockholmu, kde se univerzita nachází (Flemingsberg/Huddinge) je velmi poklidné - studentské ubytování, které jsem zvolila já - Björnkulla, se nachází doslova v lese a jen za pár minut pěšky se dostanete do nádherné přírodní rezervace. Ve Flemingsberg jsou 3 supermarkety, pár restaurací, ale žádné velké kulturní vyžití tady nenajdete. Do Stockholmu je to ale naštěstí jen kousek a tam najdete všechno! Určitě doporučuji projít si všechny ostrovy na kterých se Stockholm nachází - každý má trochu jinou atmosféru. Dále doporučuji udělat si výlet i mimo Stockholm například na ostrov Vaxholm, sídlo královské rodiny Drottningholm palace nebo do nejstaršího města Švédska Sigtuny - všude se dostanete v rámci MHD.
Jediné na co si je potřeba dát pozor jsou časté stávky strojvedoucích příměstkých vlaků, či zrušené vlaky z jiných důvodů - několikrát do měsíce se stávalo, že příměstský vlak, který spojuje Stockholm a okrajové části vůbec nejezdil a pak se do města těžko dostává. A navíc informace, co se vlastně s vaším vlakem děje najdete jen ve Švédštině.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Je nutno počítat s tím, že Švédsko a obecně sever je drahý. Stipendium 600 EUR měsíčně pokrylo pouze ubytování a nějaké počáteční výdaje. Nejvíce si oproti Česka připlatíte na městské hromadné dopravě - 75 minutová jízdenka stojí pro studenta cca 54 Kč a měsíční vyjde cca na 1 400 Kč. Poté je velmi drahý alkohol a stravování venku v restauracích obecně. Ceny v supermarketech zas tak vyšší oproti Česku nejsou.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě využít studentského ubytování a nehledat na sebe - neplatila se žádná kauce a ubytování bylo opravdu skvěle vybavené.
Ze supermarketů je nejlevnější Lidl (doporučuji používat Lidl plus) a Hemköp. Doporučuji najíst si parťáka se kterým si budete společně vařit, či jen nakupovat věci ve větším balení a rozdělovat si výdaje například v aplikaci Splitwise. Ve Švédsku jsou nejčastější akce v supermarketu typu 3 kusy za 2 atd... než % slevy.
Když se přidáte do Studentského spolku dostanete slevovou knížku s kupóny do restaurací a další slevy najdete v aplikaci Mecenat.
Ale hlavně vařit si sám a neutrácet venku za jídlo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování, které nabízela škola - konkrétně v Björnkulle a lépe jsem udělat nemohla. Ubytování tady vyšlo na 26 000 SEK na semestr a neplatila se žádná kauce. Ubytování se skládá ze 4 "domečků", každý má dvě patra a na každém patře je 8 pokojů.
Každý pokoj je vybavený stolem s židlí, ledničkou, postelí, skříní, dřezem a jednou plotýnkou. Každý pokoj má i svou koupelnu. Kuchyň a prádelnu sdílíte s lidmi na svém patře. Když jsem přijela vše bylo plně vybavené - univerzita neslibovala peřinu a polštář, ale předchozí nájemce mi tam nechal dokonce dvě.:)
V kuchyni najdete dva sporáky s troubou, ledničku, mrazák, toastovač, mikrovlnku, rychlovarnou konvici a veškeré potřebné nádobí.
Doporučuji zvolit toto ubytování - ve sdílených kuchyních se skoro každý den něco dělo - společné večeře, popíjení, či jen posezení a pokec:) Všichni byli moc ochotní a když vám něco chybělo, tak vám to hned někdo půjčil.
I venku je krásné posezení a v teplých dnech se tam dá grilovat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Švédsku se všude a s každým domluvíte anglicky - od nejmenších dětí po důchodce, za celých 5 měsíců se mi nestalo, že bych potkala někoho kdo anglicky neuměl.
Během studia je zde zadáváno poměrně hodně povinné četby v angličtině. Intenzita se liší kurz od kurzu, ale v průměru to bylo 100 stran týdně, takže úroveň B2+-C1 je určitě potřeba na porozumění odborné literatuře a být o ní poté schopen mluvit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Stockholm a Švédsko rozhodně doporučuji:) Jedinečná příležitost projet si celý sever a pobaltí vlakem či trajektem. Jela jsem v letním semestru a prvních pár měsíců plných tmy a zimy byly těžší, ale daly se přežít a alespoň můžete vidět polární záři! Počasí se časem zlepšilo a teď ke konci se dá dokonce koupat v moři. Švédsko je nádherná diverzní země, kde najdete best of both worlds - nádhernou čistou přírodu i rušné město, kde najdete všechno.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Södertörn University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page