top of page
Vyhledat

Jak se naučit italská slovíčka snadno a rychle?

aneb Co to znamená sciopero a co přesně je aperitivo?

 

V září 2022 jsem přijela do Říma na svůj už druhý studijní pobyt Erasmus. Vybrala jsem si Řím, abych si zlepšila italštinu, dopsala svou diplomku a užila si trochu té dolce vita.

Rozšíření slovní zásoby přišlo hned v prvních dnech, kdy jsem se seznámila se skupinou Erasmáků z různých zemí, kteří se všichni učili italsky.

Rozhodli jsme se jít společně na aperitivo, typický italský drink doplněn stuzzichini, něčím malým k zakousnutí. Aperitivo ale není jen něco k pití nebo k jídlu. Jde o celý zážitek, který s sebou aperitivo přináší.

V italštině se také na aperitivo nechodí, tak jako chodí Češi na pivo, ale aperitivo se dělá: fare l'aperitivo naznačuje to, že jde o plnohodnotnou aktivitu. Oblíbeným hobby všech Římanů je tak hledat zajímavé bary, které se zase předhánějí v tom, co k aperitivu nabídnou. Málokde vám dají menu, takže prostě musíte vědět, co byste tak rádi pili. Naštěstí se tu pijí 3 nápoje stále dokola: aperol spritz, campari spritz a trochu silnější negroni, které vám udělají slabší, pokud si řeknete o sbagliato – to znamená italsky něco jako popletený. Drink totiž údajně vznikl chybou, kdy barman místo ginu použil prosecco.

U aperitiva také nikdy nevíte, kolik vás bude stát – jestli vám naučtují jídlo zvlášť, coperto za to, že jste si v baru sedli, nebo kolik stojí samotný drink. Zkrátka – je to zážitek od příchodu až do samého odchodu. Postupně ale zjistíte, kde vám co za kolik udělají a barmani si naopak začnou pamatovat vaši objednávku a udělají vám vaše oblíbené negroni sbagliato hned, jakmile se objevíte ve dveřích.

Další slovíčko, jehož význam jsem plně pochopila až v Římě, bylo sciopero, tedy stávka. V Praze jsem stávku zažila snad jen dvakrát v životě. V Římě dvakrát hned za první měsíc. Frekvence stávek dopravců zde fluktuuje mezi jednou za měsíc a dvakrát týdně. Problém je, že už tak v Římě doprava moc nefunguje, a tak, když se stávkuje, vezmou všichni Italové auto a dokonale ucpou celé Věčné město, takže v něm opravdu čekáte věčně, než se někam dostanete.

Římští dopravci si rádi stávkují po svém, a tak někteří během dne provoz obnoví, zatímco na jiné stanici se stávkuje, a tak tam metro nestaví. Během sciopera se opravdu nikdo krom stávkujících nenudí, a vás tak čeká den plný překvapení a nečekaných zvratů.

Nutno říct, že pravidelné pauzy si řidiči MHD vybírají i mimo stávkující dny, a tak se běžně stává, že řidič vašeho autobusu zastaví na náhodné zastávce, vystoupí, oznámí vám, že se znovu rozjede za 20 minut a jde si dát kafe a cigaretu. Stres je pro Italy jednoduše cizí slovo. Ne nadarmo se tu říká, že zkratka římského městského dopravce ATAC znamená arrivare tardi a casa, tedy přijet domů pozdě.

Takže co přesně znamená aperitivo? Je to komplexní zážitek, esperienza, který nelze uspěchat. Aperitivo nám má otevřít (aprire) nadcházející večer, kdy můžeme jít potom na večeři, do baru nebo domů do postele.

A sciopero? Pokud k němu v Římě dojde, nejlepší je od rána v posteli rovnou zůstat.36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page