top of page

damo

mobility database at Charles University

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png
7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

author

Martin Petr

Martin

Petr

faculty

Fakulta tělesné výchovy a sportu

academic year of the stay

2023/2024

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

email:

Martin is available on social networks:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

matapetr

Návrh bez názvu (26).png
7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

author

Martin

faculty

Fakulta tělesné výchovy a sportu

academic year of the stay

logotyp fakulty rgb1 (3).png

2023/2024

University ofJyväskylä

traineeship

study stay

short-term mobility

other

How does Martin rate their stay?

university

average rating is 5 out of 5

city

average rating is 5 out of 5

accommodation

average rating is 4 out of 5

financial demands

average rating is 3 out of 5

about university

What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
Vše fungovalo tak, jak by mělo, což byla příjemná změna. Přístup ke studentům na vysoké úrovni ze všech stran. Důraz na psychické i fyzické zdraví. Velice příjemné prostředí, jak lidsky, tak zázemím. Obrovské možnosti sportovního vyžití bezplatně.
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Semestr začíná již začátek září a končí před Vánoci. Nemají zde zkouškové období, předměty jsou plněny v průběhu celého semestru. Předměty jsou rozvrženy nepravidelně v rozmezí celého semestru spíše blokově (každý předmět cca 6 týdnů). Větší důraz je kladen na skupinovou práci a projekty, ústní zkoušky tu nemají snad vůbec, písemné testy občas, výjimečně. I možná proto se jedná o nejšťastnější zemi světa. Ke studentům přistupují jako k lidem. Navíc jako k lidem sobě rovným.
What is student life like at university?
Každá fakulta má svou studentskou organizaci, která pořádá množství různých akcí. K tomu samozřejmě ESN. Volitelné předměty v nabídce jsou, v čele s finštinou a předmětem zaměřeným na kulturu Finska. I univerzita jako taková pořádá množství akcí. Nejlepší možností vyžití je za mě ovšem uMove, kde mají studenti obrovské možnosti sportovních aktivit.
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
V angličtině. Požadavky nejsou v podstatě žádné. Hlavní je, aby studenti zvládali své povinnosti.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

about the city

What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Velice pozitivně. Studentské město. Malé i velké zároveň. Je zde vše, co člověk potřebuje, zároveň se všude dostane na kole do 15 minut. Jsme ve Finsku, takže velmi poklidné, asi jako jakékoliv jiné město. Zajímavého pro turisty zde není v podstatě nic, ale pro život je to nádherné město. Obklopené nádhernou přírodou, obrovským množstvím jezer, lesů, saun. Já rád trávil čas právě na těchto místech. Výlety do přírody, koupání v jezeře, saunování, sportování.

about finances

In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Ceny jsou ve Finsku vyšší než v Česku, ale se stipendiem se vyžít dá. Obrovskou výhodu představují studentské ceny v restauracích (2,95 EUR), takže člověk vůbec není nucen k velkým nákupům potravin, protože za takovou cenu si oběd ani neuvaří, je nejlepší chodit na jídlo do restaurací. A největší položku představuje nájem, který naštěstí stipendium také pokryje.
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
Určitě chodit na jídlo na univerzitě. Dále využít k dopravě jízdní kolo místo autobusů, je to zároveň nejrychlejší způsob dopravy. Z obchodů je nejlevnější Prisma, ale ta je na můj vkus neskutečně obří, takže nejlepší alternativou je Lidl, dá se využít aplikace Lidl plus ve finštině, s kterou se dá ušetřit. Špatný ovšem není ani S market, který má po 20 hod všechno pečivo se slevou -60%.
Návrh bez názvu (42).png

about accommodation

What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Bydlel jsem v ubytování KOAS (sdílené studentské bydlení), který má po městě několik bytových komplexů, každý vypadá trochu jinak, ale obecně jsou všechny na velmi dobré úrovni. Ubytování Soihtu je ještě o něco luxusnější. Rozhodně bych vždy volil jedno z těchto studentských bydlení, ostatně tak dělají všichni. Je za suverénně nejlepší cenu, přitom má dobrou kvalitu.

about experiences

Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Částečně využil. Kromě blízkého okolí jsem navštívil severní Laponsko, Tampere, Helsinki a Tallinn. Líbilo se mi všechno. Overall ale finská města příliš atrakcí nenabízí.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Možná tak 5 slov jsem se naučil, jinak je to veliká výzva. Komunikaci v angličtině tu naštěstí zvládají výborně téměř všichni. Spíš jsem byl donucen angličtinu poprvé v životě aktivně používat. Kulturu saunování jsem si zde zamiloval.

final rating

Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
Jedná se o hlavní město sportu a já mám rád sport. (A saunu)

live-saving tips

If I went again, I would definitely remember to pack...
Postrádal jsem asi jen plavecké brýle a lyžařské rukavice, možná více sportovního oblečení na úkor "slušnějšího" oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Before leaving, I would like to know that...
Nebudu potřebovat vlastně žádné slušné oblečení a můžu chodit jen ve sportovním.
What surprised me most was that...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
The hardest thing for me was...
Jezdit všude na kole, to nemám moc rád

gallery

Návrh bez názvu (41).png

Did this survey help you? Like it and move it up the list!

0

Rate this survey!

How would you rate the report?

rate this survey

Check out reports from other authors about:

University ofJyväskylä

More reports from Finsko

ERASMUS+

INTER-UNIVERSITY AND FACULTY AGREEMENTS

4EU+ ALLIANCE

OTHER MOBILITY PROGRAMMES

image_preview.png

Have a question or comment? Write to us!

​Thank you for your message, we will get back to you soon :)

The project is carried out under the auspices of the International Relations Office

at Charles University

info@charlesabroad.cz

You can also write to us on socials: facebook or instagram

UK-logo-specialni-EN_hd.jpg
bottom of page