top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Eliášová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Eliášová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Strasbourg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní univerzita s trochu chaotickým systémem fakult, škol, institutů, ústavů apod v různém hiararchickém vztahu. Prostory záleží dle fakulty, ale většina v modreních budovách, některé zrovna v rekonstrukci. Velmi příjemný kampus kousek od hostorického centra města. Systém fungování velmi složitý, vše se zařizuje spíše přes individuální domluvu a pochůzky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr většině studentů začíná začátkem září (medici začátkem října), končí před vánoci. Zkoušky buď v průběhu semestru vložené mezi výuku (geografická fak., ekonomický ústav), nebo všechny v jednom až dvou týdnech (ano, trochu hektické) před vánoci či v první polovině ledna. Druhý semestr začíná (často bez jakýchkoliv prázdnin) v půlce ledna. Organizace studia buď s pravidelným rozvrhem (většina fakult), nebo jako bloková výuka s cca měsíčními bloky a úplně chaotickým rozvrhem, který je každý den i týden jiný (případ geografie), po každém bloku následují některé zkoušky. Zkoušky v naprosté většině písemné, ústní spíše výjimečně. Hodně práce, "dossiers" (=seminárky) a prezentací v průběhu semestru (geografie).

Škola často od rána do večera téměř všechny dny v týdnu. Delší vyučovací hodiny, mohou být i 4 h v kuse, a je pouze na učiteli, jestli dělá pauzy. Většina fakult má volno na oběd mezi 12-14h, takže v tu dobu obří fronty v menze. Přednášky nepovinné, cvičení ano. Pokud zvolíte předměty z vícero fakult či ročníků, skoro jistě se nepovede je časově zkombinovat. Přístup učitelů víceméně vstřícný, ale opravdu se hodí umět francouzsky a nechtít příliš moc výjimek od učitelů. Některé fakulty mají kurzy zvlášť pro zahraniční studenty v aj (chemie, EM, práva), jinde navštěvujete hodiny s Francouzi ve fj (geografie, geologie, fyzika).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na uni velmi příjemný, i když plnohodnotní studenti tráví většinu života ve škole 5 dní v týdnu a zbytek děláním úkolů. Jako Erasmus studentovi vám zpravidla stačí míň předmětů, takže máte i život. Studentských spolků nepočítaně, Francouzi jsou velmi angažovaní, ale je spíš náhoda, kde se zrovna o čem dozvíte. Nějaké info o dění přichází průběžně mailem během semestru. Možnost zapsat si bez kreditů několik sportů (obří výběr), FLE (fj dle vaší úrovně, možno za kredity), univerzitní sbor a dle pravidel fakulty i případně předměty z jiných ročníků, fakult apod... SUAPS (sportovní centrum univerzity) pořádá i víkendové výšlapy a VELMI MNOHO různorodých aktivit organizuje CROUS (správce menz a kolejí) - od prohlídek města a cvičení jógy, bowlingu až po workshopy malby, divadla či tvorby parfémů. Pro Erasmáka potom téměř povinné akce ESN, kde potká své spřízněné ztracené duše cizinců ve francouzkém chaosu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace ve škole i s lidmi po městě převážně ve fj, většinou je to jednodušší i když mluvíte špatně francouzsky. Francouzi někteří mluví aj, ale zdaleka to není zaručeno. Na geografii jsem chodila na přednášky s Francouzi ve fj, takže pro porozumění učiteli i spolužákům se určitě hodí minimálně úroveň B1-B2. Zkoušky jsem po individuální domluvě nakonec dělala v aj, ale nikde není zaručeno, že to učitel dovolí. Na některých fakultách Unistra či na EM ale bylo možné studovat i čistě v aj (třeba důkladně ověřit před příjezdem).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nádherné a příjemné město plné studentů a cizinců. Přívětivé k chodcům a hlavně cyklistům. Cyklostezky všude, cyklista je král města. Mnoho krásných řek a kanálů, mostů, a v cenru samozřejmě Petite France, Ponts couverts, katedrála a mnoho muzeí, které máte jako student zdarma. Nepřeberně aktivit zdarma pro studenty, nádherné parky na běhání či procházky. Oblíbená místa: centrum města (krom období slavných vánočních trhů, kdy se tam nedá hnout), v teplém období roku kampus, kde jsou téměř každý den akce a davy mládeže. Na jihu města krásná pláž u Baggersee.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Francie není pro studenty tak drahá, jak se zprvu zdálo, a to kvůli mnoha sociálním programům podporujícím mládež/studenty/chudé. Stuepndium pokrylo cca 75 % mých výdajů. Jídlo v supermarketech lehce dražší, nepotravinový sortiment určitě dražší než v ČR (kromě Decathlonu), služby VÝRAZNĚ dražší. Pivo v restauraci většinou od 5€ výše, pizza od 10-12 €, oběd v menze 3,30€ (nebo 1€, pokud jste boursier=stipendista=chudý, zkuste se zeptat). Doprava dražší, ale vlaky po Francii se při kupování v předstihu dají sehnat za dobré ceny.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Celý můj pobyt se nesl v duchu otázky 'jak ušetřit?'. Také jsem tam mohla bez problémů nechat čtyřnásobek toho, co jsem utratila, když bych si nedávala pozor.
Dobré je sehnat levné ubytování (koleje CROUS od 175 €/měs, pokoj s vlastní minikoupelničkou od 280€). Zde je zásadní státní příspěvek na bydlení CAF (dotace APL), který je možno čerpat na většinu kolejí i bytů, příspěvek je proporční k tomu, kolik platíte nájem (při nájmu 175€ je příspěvek 30€, při nájmu 500€ je to už třeba 200€ měsíčně). Žádost je složitá, ale lidé z ESN rádi pomohou a pak už je to jen mnoho posílání dokumentů a dostávání dopisů a po pár měsících se vám začnou připisovat kýžené příspěvky.
Dále doporučuji nakupování v Kehlu (německé město hned za řekou=hranicí), obchody a ceny jako v Česku. Na kole při hezkém počasí příjemná projížďka (navíc neplatíte za dopravu), možno ale i tramvají.
Na měsíční jízdné MHD je možno získat slevu (dle výše stipendia, místo plných 27 € sleva až na 7 €/měsíc), když dokážete, že jste chudí a máte jen Erasmus stipendium. Chce to návštěvu CAF s papírem, potvrzujícím, kolik je stupendium, a následně navštívit kiosk CTS a koupit průkazku.
Univerzia začátkem září pořádá 'village solidaire', tj. blešák věcí zdarma pro studenty (od oblečení přes nádobí po knihy), když přijdete včas, získáte tam zdarma vše potřebné vybavení na vaření i bydlení. Také je součástí prodej levných bazarových kol.
Další způsob jak ušetřit, je půjčit si kolo Vélhop (pro Erasmus studenty 10€ na rok + 150€ vratná záloha, kola jsou vystopovatelná a příliš se nekradou), či koupit levné kolo z druhé ruky a dovézt si dobrý zámek z ČR (ve F jsou dražší) (e-bazar Leboncion, fb bazar, městské burzy kol pořádané jednou za měsíc...), ale BACHA! hezčí či dražší kola se kradou velmi intenzivně.
Před FB studentské stránky a univerzitu (studentský průkaz) se dá dostat k mnoha dalším slevám (Strasbourg aime ses étudiants - plavby městem zdarma atd, městské příspěvky na kola či menstruační pomůcky).
Pass campus (studentský univerzitní průkaz umožňuje zdarma navštěvovat muzea, slevu na kina a koncerty a spoustu dalších výhod.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Mým domovem byla nerenovovaná část koleje Paul Appell (od letoška bude v rekonstrukci), naprosto dostačující, hned vedle kampusu, s vlastní menzou a 10 minut pěšky z centra. Vybavení staré, zazanamenala jsem epizody se štěnicemi a hubením švábů, netekoucí teplou vodou, nehřejícím topením a tečením vody ze stropu. Ale v rekonstruovaných budovách je situace lepší, a i u nás byla většinu času většina věcí ok.
Dále doporučuji koleje Alfred Weiss - dobře dostupné tramvají, super společenská místnost, sportovní zázení na tenis, pinčes, mnoho erasmáků. Cité de la Somme hned vedle fakulty geografie a ekonomky a les Flamboyants vedle kampusu též ok.
Naopak příliš nedoporučuji Robertsau, je to celkem mimo dění.
Důležité je zjistit si, kde bude probíhat vaše výuka (většinou sídlo fakulty) a tomu přizpůsobit výběr. Pokud bydlíte třeba na koleji v Robertsau a máte hodiny v Illkirchu, tak hodně štěstí se vstáváním.
Všechny koleje mají pokoje po jednom, většina levnějších společné kuchyně, občas i sociály bez jakéhokoliv vybavení.
Byty i soukromé koleje dražší, byty složitější na shánění a papírování a před začátkem semestru jich není příliš nazbyt.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se cestovat, jak to šlo, ale stejně jsem ani zdaleka neviděla vše hezké v okolí.
Navštívila jsem: Colmar, Paříž, Norimberk, Mnichov, Basilej, Vogézy, Keyserberg, Ribeauvillé.
Nestihla jsem: Mulhouse, Schwarzwald, vinnou stezku a desítky hradů ve Vogézách.
Vše navštívené doporučuji, a hlavně využijte všechny možnosti cestovat dokud je hezky (cca do konce října), pak se přiblíží zkoušky a zkazí se počasí a už to nebude takové, i když samozřejmě dá se cestovat i v dešti a mrazu.
Nádherné byly středověké vánoční trhy v Ribeauvillé, naopak centru Štrasburku se o vánocích přes den vyhněte, není tam k hnutí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace ve škole i s lidmi po městě převážně ve fj, většinou je to jednodušší i když mluvíte špatně francouzsky. Francouzi někteří mluví aj, ale zdaleka to není zaručeno. Na geografii jsem chodila na přednášky s Francouzi ve fj, takže pro porozumění učiteli i spolužákům se určitě hodí minimálně úroveň B1-B2. Zkoušky jsem po individuální domluvě nakonec dělala v aj, ale nikde není zaručeno, že to učitel dovolí. Na některých fakultách Unistra či na EM ale bylo možné studovat i čistě v aj (třeba důkladně ověřit před příjezdem).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Erasmus byl kouzelný, dovolil mi poznat život v příjemném a velmi mezinárodním městě plném studentů ze všech koutů světa. Můžete se zde zdokonalovat v jakém jazyce si přejete. Francouzštiny se nebojte, pokud to nevyžaduje vaše fakulta, tak se obejdete i bez ní, ale je vždy výhodou Pokud budete studovat ve FJ, nepotřebujete perfektní znalost, od cca B1 nebo B2 s pomocí poznámek od spolužáků studium zvládnete.
Nebojte se ani že tam bude přílliš draho, při využití všech možných slev a nabídek a určité skromnosti se dá vystačit i jen s Erasmus stipendiem. Pokud se chcete občas rozšoupnout a nebo více cestovat, připravte si záložních pár tisíc či desítek tisíc (dle míry rozšoupnutí), ať si můžete pobyt užít naplno.
Pobyt mi taky pomohl získat odstup a nadhled nad chaosem v papírování, instrukcích a fungování téměř všeho kolem mě. Štrasburk jsem si zamilovala a troufám si tvrdit, že jsem si k němu vytvořila vztah na celý život.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
zámek na kolo, příbory a misku na přečkání do konání 'Village solidaire', župan (zvlášť v případě společných sprch)
pokud budete mít místo, tak ukázky českých tradičních pochoutek na ochutnávku pro kamarády
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
-v druhé půli semestru se většina studentů bude učit na zkoušky a erasmáci se rozdělí na uzavřené skupinky téměř bez interakce s ostatními
-se dá půjčit kolo pro Erasmáky za 10€ na rok (Vélhop)
-lidé ve městě stávkují přinejmenším každou sobotu, veřejná doprava (CTS) zhruba každé dva dny
-pro získání příspěvku CAF nepotřebujete zakládat FR účet, stačí zadat český (všude na internetu píšou opak, ale já s kamarádem mohu potvrdit, že to opravdu funguje s českým)
-Fakulta geografie je mimo hlavní kampus, kampus Illkirch je velmi daleko z centra
-kolej Paul Appell je z centra celkem špatně dostupný tramvají (cestra na tram + čekání + cesta trvají asi stejně dlouho jako chůze), vhodná hlavně pro fakulty v hlavním kampusu, kam dojdete pohodlně pěšky za chvilku
-kebab v centru stojí jen kolem 5-6 € a je výborný (jediné levnější hotové jídlo)
-nádherné koupání u Baggersee
-ubytování na koleji je nejjednodušší a nejsnazší varianta ubytování, jediná nevhodná kolej mi přišla Robertsau (protože daleko)
Nejvíc mě překvapilo, že...
-sociální solidarita a podpůrné programy na každém kroku
-zkoušky na většině fakult během jednoho až dvou týdnů na konci semestru (i více zkoušek denně)
-vysoké ceny v hospodách a restauracích a celkově za služby
-poměrně náročné studium, pro Erasmáky většinou jen úleva v tom, že mají méně předmětů, ale hodnocení přísné a práce hodně (nebyl to zdaleka půlrok jen party)
-na výsledky zkoušek zimního semestru stále čekám ještě v březnu (i pro zkoušky ze září či října)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
-první cca dva dny, kdy jste sami v poloprázdném pokoji v neznámém městě, netušíte vůbec nic, nemůžete se připojit na wifi na pokoji, o škole nevíte nic a neznáte v celém městě jediného člověka (pak byl univerzitní uvítací den pro zahraniční studenty, první akce ESN a začátek výuky a začaly příjemné zážitky)
-odjet zpět domů

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Strasbourg

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page