top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Chrpová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Chrpová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Strasbourg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nestudovala jsem přímo na Université de Strasbourg, ale na přidružené vysoké škole Sciences Po. Budova Sciences Po, kde probíhala veškerá výuka, byla nově zrekonstruovaná. Všude byly cedule s plánem budovy, takže jednotlivé třídy a posluchárny se daly docela dobře najít. V přízemí navíc fungovala recepce, kde byli vždy nápomocní. Výuka samotná byla kvalitní.
Organizace občas pokulhávala, především co se týkalo rozvrhů. Často jsem nebyla informována o tom, že byla přednáška zrušena nebo přesunuta do jiné učebny.
Paní, která měla na starosti zahraniční studenty a všechny jejich potřeby, byla nápomocná a rychle odpovídala na emaily ohledně jakýchkoliv dotazů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium a výuka probíhaly v podstatě stejně jako tady. Zkoušky až na výjimky probíhaly na konci semestru a měly podobu ústní zkoušky, testu nebo seminární práce krátkého rozsahu. Průběh přednášek a seminářů byl také velice podobný. Jeden rozdíl oproti výuce na UK byl v délce, přednášky/semináře trvaly vždy 2 hodiny a mezi jednotlivými sloty nebyla pauza. Takže pokud měl člověk dvě nebo více přednášek za sebou, bylo to hodně náročné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na Sciences Po funguje mnoho studentských spolků, kam se mohou zapojovat i zahraniční studenti. Škola také nabízí několik předmětů určených speciálně pro zahraniční studenty, které jsou způsobené jejich potřebám a znalostem, a nabízí také jazykové kurzy různých úrovní. Zahraniční studenty měly na starost dvě studentky, které pro nás pořádaly každou chvíli nějaké akce, kde jsme se mohly navzájem lépe seznámit, poznat místní studenty a zlepšovat se v jazyce. Fungoval také buddy system, kde zájemcům z řad zahraničních studentů byl přidělen jeden z místních studentů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Škola má v nabídce předměty ve francouzštině a také několik předmětů v angličtině. Škola požaduje znalost alespoň B1 ve francouzštině a doložení certifikátu, pokud si chce student zapsat předměty ve francouzštině. Je ale možné studovat pouze v angličtině a pak stačí anglický jazykový certifikát B2.
Jako zahraniční studenti jsme mezi sebou komunikovali především v angličtině, s místními studenty jsme však mluvili hlavně francouzsky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Štrasburk je skvělé město. Není příliš velké a rušné. Naopak je protkané vodními kanály, takže působí až romanticky. Centrum města je skvělou ukázkou alsaské architektury. Ve městě je hodně parků a míst na posezení a zeleně se najde spousta i v centru. V městě se nachází mnoho cizinců a člověk většinou nemá problém se dorozumět všude anglicky. Je tu dobrá autobusová a tramvajová síť, nejlepším způsobem přepravy je však kolo. Všude jsou cyklostezky nebo speciální pruhy pro cyklisty.
Ve městě se nachází mnoho restaurací, kaváren i barů, kam se může jít člověk po pobavit. Osobně jsem ráda navštěvovala tzv. bars à jeux, kde si člověk mohl půjčit různé deskové hry. V centru a jeho okolí se nacházejí tři různá kina, jedno z nich nabízí filmy v originále s francouzskými titulky a cena lístku pro studenty je jen 5 euro. Jinak na spoustě dalších míst mají studenti zvýhodněné vstupné a ceny.
Během adventu bylo centrum zaplněné vánočními trhy, které opravdu stály za to.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pouze se stipendiem by se nejspíš vyjít dalo, ale člověk by se musel uskromnit. Já jsem za kolej platila 300 euro měsíčně (ale v nabídce byly i levnější pokoje), za jídlo a všechno ostatní jsem měsíčně utratila okolo 400 euro, aniž bych nějak extra šetřila. Poněvadž jsem si pořídila kolo, ušetřila jsem hodně za dopravu. Výhodou jsou velmi cenově dostupné menzy, z nichž některé jsou otevřené i večer a o víkendu. Každé jídlo se tak dá pořídit za 3,30 euro.
Ceny potravin v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, ale s tím se musí počítat v každé zemi s eurem. To samé platí pro restaurace a kavárny. Například káva byla na většině míst velmi drahá, stejně jako alkohol prodávaný v barech a klubech.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší je pořídit si kolo. S ním se člověk dostane kamkoliv a velmi ušetří za dopravu. Dá se ovšem pořídit cenově velmi výhodná permanentka na veřejnou dopravu, pokud má člověk trpělivost s administrativou.
Velmi se vyplatí jíst v menze, protože v ceně jednoho jídla (euro 3,30) byl také předkrm, pečivo, ovoce a dezert.
Nejlepším supermarketem, kde nakupovat, je Auchan. Je cenově o něco levnější než ostatní řetězce a je v něm dobrý výběr.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Cenově se určitě vyplatí kolej oproti soukromému ubytování, které vyjde o dost dráž. Koleje jsou cenově dostupné a nejsou jako ubytování špatné. V nabídce je několik různých pokojů za různé ceny. Je možné získat studio, které je prostorné a má vlastní koupelnu a kuchyň. Jiné levnější pokoje jsou velmi malé a jsou buď s vlastní, nebo sdílenou koupelnou, což se odráží i na ceně.
Studio: 456 euro
Pokoj s koupelnou: 298 euro
Pokoj bez koupelny: 200-250 euro

Osobně jsem s bydlením na koleji byla celkem spokojená. Měla jsem pokoj s vlastní koupelnou v rezidenci Paul Appell. Ubytování bylo velmi malé, což je ta největší nevýhoda. Jinak bylo ale vše v pořádku. Bydlela jsem v nově zrekonstruovaném pokoji. Vše bylo tak úplně nové a kvalitní. Pokoj má také vlastní ledničku. Ovšem kromě základního nábytku (postel, stůl, židle, skříně) v pokoji nic není. Je tedy třeba přivést si nebo koupit vlastní polštář, deku, koště, nádobí etc.
Kuchyň byla sdílená pro celé patro. Vybavená byla třemi sporáky, mikrovlnkou a několika stoly a židlemi. Velmi často v ní byl nepořádek, protože po sobě rezidenti neuklízeli.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Dost jsem cestovala po Alsasku. Je to krásný kraj plný hor a lesů. Na většinu míst existuje dobré vlakové spojení. Byla jsem na několika výletech v horách, které rozhodně stojí za to, ale je třeba, aby si je člověk dobře naplánoval. Značení turistických tras je matoucí a komplikované a dá se lehce ztratit.
Město je dobře situované pro cestování i do jiných evropských zemí. Německo je hned přes řeku. Blízko je také Švýcarsko a Belgie, kam se dá dostat Flixbusem za dobrou cenu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Škola má v nabídce předměty ve francouzštině a také několik předmětů v angličtině. Škola požaduje znalost alespoň B1 ve francouzštině a doložení certifikátu, pokud si chce student zapsat předměty ve francouzštině. Je ale možné studovat pouze v angličtině a pak stačí anglický jazykový certifikát B2.
Jako zahraniční studenti jsme mezi sebou komunikovali především v angličtině, s místními studenty jsme však mluvili hlavně francouzsky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pobyt ve Štrasburku bych určitě doporučila. Lidé na univerzitě jsou vstřícní a se vším pomůžou. Je pořádáno mnoho akcí, kde se dá seznámit se zahraničními studenty i s místními a zároveň poznat kulturu a jazyk. Sciences Po je navíc velice kvalitní a prestižní škola, které poskytuje studentů dobré vzdělání. Je to tak skvělá příležitost zlepšit se i po akademické stránce.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Strasbourg

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page