databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Strasbourg

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdaléna Fedorková

Autor(ka):

fakulta:

Magdaléna

Fedorková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdaléna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdaléna

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Magdaléna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

4.0

město

5.0

ubytování

2.0

jak lze vyjít se stipendiem

2.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Faculté des Sciences Sociales (budova Patio V) se nachází v příjemné studentské čtvrti Esplanade s nemálem hospůdek, pekáren a dokonce i jedním kostelem. Prostory fakulty jsou prosvětlené a klidné. V moderním a aktuálně i rekonstruovaném kampusu je vše blízko sebe (nebo v dochozí vzdálenosti): knihovny a kupříkladu i sportovní centrum, kde si z úžasně široké nabídky můžete zapsat až pět sportovních aktivit, kredity za ně sice neobdržíte, ale o to méně vás bude tížit, když zrovna vynecháte hodinu. Budovy jsou rozestavěny kolem rozlehlých travnatých ploch, kde při hezkém počasí (které je krom zimy v podstatě pravidlem), po 120-180 minutových přednáškách, rychle načerpáte energie. Skoro denně přede dveřmi obdržíte letáček informující vás o stávce či protestu a asi tak jednou měsíčně narazíte na studenty připravující crêpes.
Jediné, co vás snad může překvapit je chlad v zimních měsících a pravidelně nefungující dámské toalety, kdy se pak z pánských stávají sdílené.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Administrativní činnost jakékoliv univerzity, včetně té Štrasburské, je spletitým, nikam nespěchajícím a přitom velmi vytíženým systémem. Pokud něco nenaleznete na fakultě, zamiřte do Maison Universitaire Internationale. Při komunikaci skrze e-mailovou korespondenci byste mohli mít pocit, že někoho málem obtěžujete a leckteré dokumenty pošlete čtyřikrát, než se dozvíte, co vše jste vyplnili špatně. Ovšem při osobním setkání, pokud se zrovna trefíte do fluidních úředních hodin a zvlášť když ovládáte francouzský jazyk, jsou všichni nápomocni, usmívají se a vše se dá vyřešit v podstatě na místě, obzvlášť po opuštění (snad již nadobro) od covidového online režimu, který všechny frustroval.
Štrasburská univerzita je rozhodně místem kvalitního vzdělávání a velmi dobře pracuje s obohacováním pocitu autentičnosti studentského života. Jen se nesmíte bát zeptat. Učitelé na humanitních oborech sociologie a etnologie jsou nároční, ale povětšinou sympatičtí a kapacitami svých zaměření a co je podstatné, kladou důraz na praktické aspekty a realitu mimo akademickou půdu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Hned na začátku pobytu si necháte vystavit studentskou kartičku, s níž si skrze aplikaci Izly koupíte občerstvení v automatech, oběd i večeři v jedné z mnoha studentských jídelen, která nepřijímá jiné způsoby platby. Slouží k vypůjčení knížek v knihovně, k identifikaci při zkouškách, ale je také "kulturním pasem" do divadel, kin a do všech muzeí ve Štrasburku, kam máte vstup zdarma. Dalším (spíše současným) krokem je profil v systému Ernest a na Moodle, kam vám budou zasílány e-maily nejen od vyučujících, ale vůbec informace o všem, co se na univerzitě šustne - přednášky, koncerty, potravinové sbírky, pracovní příležitosti, poradny - pořádané buď univerzitou nebo samotnými studenty. Na platformě Ernest mimo studijních výsledků, rozvrhu a jazykové podpory, naleznete třeba i COREP, aplikaci se kterou za pár euro vytisknete velké množství stran, na rozdíl od copy center.
Univerzita nabízí každý semestr kulturní ateliéry, od fotografie přes tanec a divadlo, kam doporučuji všem, aby se zapsali, nejenže je takový ateliér počítán za předmět, ale především na něm poznáte další studenty.
Pokud byste se dostali do situace, kdy si budete připadat ztraceně, oslovte jiné studenty anebo na sítí Alumni existuje tzv. Parrainage, v rámci kterého si najdete patrona, jenž vás určitě nenechá v úzkých.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jakožto studentka francouzštiny, nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, ale vím, že komunikace v angličtině je možná i na francouzské univerzitě, avšak nabídka předmětů, alespoň na fakultě humanitních studií je pak více omezena. Zároveň univerzita nabízí nesčetné množství a forem jazykových kurzů, které určitě pomůžou dosáhnout požadované úrovně B2. Obtížné by však pro úplné začátečníky mohly být zkoušky, které probíhají většinou formou dizertací, ale pokud se domluvíte s vyučujícím, nebude vám hodnotit jazykovou úroveň vaší práce, na rozdíl od vašich francouzských spolužáků.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Štrasburk je takový, jaký ho chcete mít. Je tu ruch i klid, studenti i místní. Architektonicky je naprosto unikátní, v každé ulici na vás dýchá dědictví dané jeho geo-kulturním kontextem na hranicích s Německem. Potěší tedy milovníky historie jeho hrázděnými domečky nejen v Petite France a katedrálami, kdy v místní jednověžaté Notre-Dame můžete obdivovat vnitřní orloj i výhled na celé město, ale i příznivce moderní architektury a umění, v 80. letech zde vyrostla fascinující "ekočtvrť" Danube a třeba takové Muzeum d'Art Moderne et Contemporain je až přeplněno krásou. Je sice šestým největším městem Francie, ale všude se dostanete tramvají nebo autobusem o kapku rychleji, než v Praze a pokud jste vášnivými cyklisty, tak jste vyhráli, protože je celé město protkané cyklostezkami a kola tu mají přednost i před chodci. Další kouzlo Štrasburku spočívá v tom, že je vystavěno na vodní síti řek a kanálů, a tak tu není nedostatek zeleně, klasickým zástupcem rozlehlého francouzského parku s jezírkem je l'Orangerie, ve které sídlí čápi i zmrzliny. Na obou stranách Rýna se pak rozprostírá le Jardin des Deux Rives, stačí skrze tento park přejet most a ocitnete se v malém německém městečku Kehl. Pokud byste raději méně upravovaný park, podobný spíše lesu, na periferii města za dnes atraktivní čtvrtí Robertsau-Wacken leží le Parc de Pourtalès se zámečkem a kravami.
Neboť je Štrasburk domovem evropských institucí, můžete navštívit například Evropský parlament, kde se koná většina plenárních zasedání. Na parlament je výhled i z venkovního bazénu Wacken, jenž je díky vyhřívání otevřen plavcům i v zimních měsících. Sportovišť jsem díky tomu univerzitnímu tolik nenavštívila, ale pokud byste jako já rádi chodili na boulder a nebáli se investovat, ten nejzábavnější se nachází v Block'Out, kde jsou ti nejmilejší zaměstnanci.
Ať už bydlíte kdekoliv, do pekárny vám to nezabere déle než pět minut, z kaváren doporučuji Café Potager nedaleko od náměstí Kléber nebo Café Bretelles. Restaurací jakožto student nejspíše nenavštívíte mnoho, ale pokud byste si chtěli odpočinout od vydatné alsaské kuchyně plné lahodných tarte flambée, breztel plněných sýrem se slaninou a lokálního piva, podnik Le Grand Shanghai funguje v poledne i večer na principu asijského bufetu s neomezenou konzumací.
S pracovním open-space je to trošku náročnější, ale pokud byste se necítili dobře v jedné z knihoven univerzitního kampusu na Place de la République se nachází přímo Národní univerzitní knihovna, jež svým prostorem přímo vybízí ke studiu.
Kulturní program Štrasburku je nabitý vyšším i nižším uměním. Vedle národního divadla jsou zde i alternativní scény, které sdružuje, vedle dalších, organizace TAPS se dvěma scénami: Laiterie a Scala. Pro fanoušky konematografie je na výběr minimálně ze tří kin. O nočních klubech toho moc napsat nemůžu, ale skvělý prostor s různorodými koncerty najdete v le Wagon Souk nebo v l'Espace Django.
Jeden semestr na objevení všech zakoutí Štrasburku není dost, ale orientovat se začnete brzy!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pro Francii bylo teno akademický rok (2022) vy výši 600 euro na měsíc. Tato částka vystačí na ubytování (který se průměrně pohybuje kolem 400 eur), obědy v jídelně a měsíční tarif na městskou hromadnou dopravu. Ceny ve Francii, i kvůli vzrůstající inflaci jsou vysoké, za potraviny a služby především. To nejzákladnější stipendium pokrývá, ale bez další finanční podpory by byl Erasmus ve Francii nejspíše velmi náročnou zkušeností v omezených podmínkách a s nutností hlubokého ekonomického uvědomění.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Uspořit lze především na stravě. Levněji a lépe než ve školních jídelnách se pravděpodobně nenajíte. Možností je připravovat si jídlo doma, ale je potřeba skromnosti a přizpůsobení denního programu. Náklady na nákupy lze ještě ušetřit navštívením Německa, kam lze dojet i tramvají.
I na nočním životě se dá ušetřit vyhledáváním Happy Hours a levnějších barů, například skrz aplikaci Schlouk Map.
Pokud byste chtěli objevovat i okolí Štrasburku a region Grand Est vlakem, rozhodně si zakupte za pouhé jedno euro kartu Fluo, s níž jsou všechny jízdenky za polovinu, studentské slevy totiž u SNCF v jiné formě neexistují.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování