top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Pšenička

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Pšenička

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ludwig Maximilians University Munich

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ludwig-Maxmilians Uni v Mnichově je rozhodně jednou z nejlepších univerzit na kontinentě a tato skutečnost se samozřejmě promítá i do "fyzického" charakteru samotné instituce. Ačkoliv mohu mluvit jen za část humanitních oborů - tj právo a jazyky, jedná se o skvělé akademické pracoviště se vším vybavením. Přednášky nejsou organizovány na jednou místě, ale v různých prostorech cekého starého kampusu univerzity, tzn., že o jednotlivé místnosti se dělí třeba i několik fakult.

Pokud bych měl vybrat jeden kritický bod na univerzitě, vadilo mi, že neexistuje centrální knihovna pro jednotlivé fakulty, tzn. např. právnická knihovna má své fondy rozmístěny v několika prostorech (katedrách) a neexistuje centrální místo, kdy by byla veškerá literatura umístěna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Obecně platí, že na (jiho)německých školách začíná akademický rok později (až koncem října) a končí až koncem července. Takto to mají všechny druhy škol od školek po univerzity. Samozřejmě mi nepřísluší nijak hodnotit systém organizace školního roku v Bavorsku, ale minimálně mohu naznačit, že návštěva přednášek a seminářů v červnu a červenci je minimálně dosti náročná.

V přístupu pedagogů nespatřuji žádné výraznější změny, zkrátka je jasně daná hierarchie počínající profesory - vedoucími kateder, následovanými jejich asistenty, tutory, vědeckými pracovníky až po samostatné studenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
LMU v Mnichově je co do počtu studentů jedna z největších v Německu. Existuje tak celá řada spolků a studentských organizací. Stejné je to i s výběrem předmětů, který je více než široký.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V rámci právnické fakulty probíhá veškerá výuka výhradně (snad s výjimkou 2 předmětů) v němčině. Požadavky na cizí jazyk jsou tak spíše vyšší, tj. navzdory univerzitnímu doporučení na úrověň B2, bych určitě doporučoval úroveň C1. Po celou dobu studia jsem komunikaci v angličtině v podstatě nevyužil, alespoň ne v komunikaci s univerzitou a pedagogy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mnichov je třetí největší město v Německu, a to se vším, co k tomu patří. Existují zde nepřeberné možnosti kulturního vyžití, zábavy, vzdělávání i poznávání. Rozepisování se o jednotlivých památkách by bylo zřejmě nadbytečné, přesto si dovolím uvést jednu zajímavost: navzdory turistické přitažlivosti historického centra (částečně zrekonstruovaného po 2. světové válce, částečně nahrazeného stylem kapitalistického brutalismu) pro mě bylo vždy daleko zajímavější objevovat oblasti mimo vlastní centrum. Mnichov je také vyhlášený svými rozlehlými parky a svébytný ráz dává městu u řeka Isar se stále průzračnou vodou.

Zajímavá jsou i okresní městečka v okolí Mnichova, kam jsem rád jezdil na cyklovyjížďky. tato městečka mají vždy příjemnou atmosféru a hezké historické centrum. Zvláštní postavení v této skupině pro mě zaujímá město Dachau vzdálené jen doslova pár kilometrů od mého bytu. Byť je symbolem lidského utrpení za období diktatury národního socialismu, ukrývá zajímavé kulturní možnosti, galerie, různé akce a památky. Každému návštěvníkovi Mnichova doporučuji přesvědčit se o tomto paradoxu a k přečtení si třeba i vzít i esej Lídy Rakušanové "Když se řekne Dachau", který mě právě na možnost objevit toto město jinak přivedl.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium je příjemnou dotací každému zahraničnímu studentovi. Určitě se z něj dá pokrýt útrata co do nákladů na kolej či sdílené bydlení. Ostatní je již v režii samotného studenta.
Mnichov je statisticky nejdražším německým městem, tato skutečnost mi nicméně byla známa již před odjezdem. Jinde v Německu by pravděpodobně byly ceny o něco nižší, nemohu však mluvit za celou zemi, protože podmínky v jednotlivých spolkových zemích jsou opravdu více než rozdílné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá určitě na veřejné dopravě. Semestrální jízdenka vyjde na něco přes 200 €. Já jsem jí nevyužíval, protože jsem měl k dispozici kolo, a to jsem využíval i v zimě.
Obecně se dá samozřejmě šetřit na jídle - vytipovat si obchody, kde mají to nebo ono jídlo levné (Němci miluji prefabrikovaná jídla, je tak otázkou osobního vkusu a chuti narazit na to pravé). S tím souvisí i četnost využívání restaurací. Služby jsou v Mnichově relativně drahé.
Naopak ale doporučuji zřídit s v Německu telefonní číslo - např. na předplacenou kartu. Tarif s neomezeným voláním a 8 GB dat vyjde jen na 15 €.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Mnichově jsem byl společně s přítelkyní, která je studentskou technické vysoké školy, měli jsme proto dohromady na rok pronajatý byt od soukromého pronajímatele a takto to mělo i několik mých spolužáků, ostatní bydleli na kolejích, cena kolejí se ale od cen za soukromé byty nebo spolubydlení v podstatě neliší. Je proto na osobních preferencích a finančních možnostech každého, jaké ubytování si kdo vybere.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem v průběhu celého roku opravdu hodně, a to zejména po Bavorsku, které je turisticky více než zajímavé, a to vůbec nemluvím o highlights typu zámků šílených králů a Zugspitze. Bavorsko má opravdu mnoho takřka zapomenutých malebných turistických oblastí i hor vhodných pro všechny druhy turistů. K tomu se odvíjí i mé doporučení pro budoucí kolegy, aby s klidným srdcem vynechali návštěvu nejpoutavějších míst a objevováním jiných oblastí, které třeba nejsou v bedekrech, přispívali k odbourávání overturismu.
Jen je potřeba mít vlastní auto. Nejen že v ekologicky tak uvědomělé zemi, jak se Německo snaží prezentovat před zbytkem Evropy se i jednomu člověku po městě s cenou benzínu před 2 eura vyplatí cenově cestovat autem než vlastní dopravou, ale zejména proto, že dopravní spojení do spousty míst zkrátka není ideální. V tomto směru je opravdu ČR bezkonkurenční nejen cenou veřejné dopravy, ale i mírou obslužnosti.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V rámci právnické fakulty probíhá veškerá výuka výhradně (snad s výjimkou 2 předmětů) v němčině. Požadavky na cizí jazyk jsou tak spíše vyšší, tj. navzdory univerzitnímu doporučení na úrověň B2, bych určitě doporučoval úroveň C1. Po celou dobu studia jsem komunikaci v angličtině v podstatě nevyužil, alespoň ne v komunikaci s univerzitou a pedagogy.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Mnichova bych rozhodně chtěl poslat kolegy, kteří mají chuť a energii se něco naučit. Nejedná se party Erasmus destinaci, kde by bylo možné studium strávit v pivní zahrádce, ale je potřeba se průběžně připravovat. Současně má fakulta ani nenabízí předměty přímo pro výměnné studenty. Je možnost zapsat si předměty nabízení v rámci programu LL.M. nebo předměty pro domácí studenty. Zapsané jsem měl oba druhy a oba druhy byly více než přínosné, zejména když jsem rozhodnutý nadále se i kariérně věnovat německému právu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Studijní plán je velmi fluidní a předměty, které jsem si původně vybral vůbec nemusejí být vypsány.
Nejvíc mě překvapilo, že...
ještě po téměř půl roce čekám ve webové aplikaci CUNI po několika urgenčních mailech na schválení změn ve studijním programu ze strany mé fakultní koordinátorky. PS. Dělejme svou práci dobře.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvládnout administrativní část pobytu, zejména ze strany domácí univerzity.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Ludwig Maximilians University Munich

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page