top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie Jírová

Autor(ka):

fakulta:

Marie

Jírová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

jirova_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Regensburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Regensburg je jeden velký kampus tzn. všechny fakulty na jednom místě. Každá fakulta má svou menzu/bufet a po kampusu se také nachází několik knihkupectví a obchůdků. Z venku nevypadají budovy Uni nijak moderně a v některých budovách tomu ani není jinak vevnitř. Co je ale velice moderní, tak to jsou knihovny a studovny, které se nacházejí na každé fakultě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Co se týče organizace semestru, tak maličko odlišuje od té naší. Zimní semestr začíná 2. týden v říjnu a trvá až do začátku února. Zkouškové období také není stejné jako o u nás. Záleží na dané fakultě a její organizaci. Mé zkouškové trvalo cca 2 týdny s tím, že již během ledna jsem měla odevzdat různé final papers a eseje. Poté následuje měsíc volna tzn. letní semestr začíná až na začátku dubna.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je hodně student friendly. Na Unu funguje několik univerzitních spolků, které pořádají různé akce během semestru. Volitelných předmětů je na výběr hned několik z mnoha oblastí
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Během pobytu jsem komunikovala ze 75% německy a ve zbytku času anglicky. První týden byl pro mě šok, protože v této oblasti je docela silný bavorský akcent. Po určité době si ale člověk zvykne. Jazykové požadavky v mém případě byly docela vysoké, ale hlavně z toho důvodu, že germanistiku studuji.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je malinké, ale je zde dostupné vše co člověk potřebuje. Z velké části tvoří obyvatelstvo studenti a lze to poznat i z různých obchůdků a podniků. Mezi mé nejoblíbenější místa patří Steinerne Brücke, procházka podél Dunaje, Walhalla, Kuchen Bar, Café Lila a spoustu dalšího....

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče stipendia, tak s ním lze i nelze vyjít. Záleží na tom, jak moc se člověk chce uskromnit a kolik bude platit za ubytování. Já bych to asi bez určité finanční podpory rodičů a mých financí nezvládla. Ceny potravin jsou tak nějak stejné, možná o trošku vyšší. Opět záleží na tom, kde nakupujete.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Tak to bych také ráda věděla!! Já se snažila plánovat jídla, co budu vařit a nekupovat tak zbytečnosti. Nejčastěji jsem chodila nakupovat do Aldi, které jsem měla blízko koleje a kvalita jejich potravin byla vysoká. Co se týče ostatních věcí, tak moc netuším. Snažila jsem se užívat každý den, ale zároveň trochu rozumně, abych vystačila s financemi.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem měla ubytování na koleji (Sailerheim), které mi zařídila Univerzita. Před letními prázdninami 2022 jsem vyplnila formulář mých preferencí a během září mi přišel e-mail s přidělenou kolejí. A musím říct, že jsem byla naprosto v šoku z kolejí v Německu. Opravdu se nedají srovnávat s těmi našemi. Bydlela jsem sama v pokoji s vlastní koupelnou a kuchyní. Cenově vycházela kolej na 270€ měsíčně. Což je uričitě jedna z nejnižších cen za ubytování. Její poloha se nachází v klidné části města. Vzdálenost od Uni byla cca 3-4 km, což znamenalo autobusem 20-30 min. To byla její jediná “nevýhoda”. U koleje se hned nacházel malý obchod a v centru jste byli pěšky do 15 min. Musím říct, že jsem z koleje byla opravdu nadšená. Bylo vidět, že se o ní majitel pečlivě stará a nemůžu si ji tedy vynachválit. Když jsem měla jakýkoliv problém, napsala jsem mu e-mail a on do 2 dnů odpověděl/popřípadě problém vyřešil.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po městě se dá kamkoliv dostat pěšky nebo využít místní autobusovou dopravu. Kartičku na autobus dostanete společně se studentskou kartičkou, když před začátkem semestru zaplatíte: semester fee 165€. Jedinou nevýhodou je, že autobusy nejezdí po půlnoci.
Již zmiňovaná kartička na autobus obsahuje Bayern Ticket, která umožňuje studentům cestovat po Bavorsku za výhodné ceny. Já takto navštívila např. Mnichov. Norimberk.

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Během pobytu jsem komunikovala ze 75% německy a ve zbytku času anglicky. První týden byl pro mě šok, protože v této oblasti je docela silný bavorský akcent. Po určité době si ale člověk zvykne. Jazykové požadavky v mém případě byly docela vysoké, ale hlavně z toho důvodu, že germanistiku studuji.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Velkou výhodou je poloha Uni Regensburg. Vlakem jste v Praze za necelé 4 hodinky, ale zároveň se o nic z německého života neochudíte. Studentský život je tu zase úplně jiný a možnosti, které Uni nabízí jsou nesrovnatelné. Velké plus bych také dala Sportzentru, které je součástí kampusu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pevné nervy na všechny fuck ups, které mě potkali a na dodělávání zkoušek, které mě čekalo po návratu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že mě v průběhu pobytu potká spoustu změn i v předmětech, které jsem si vybrala.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všichni na Uni byly moc milí!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od rodiny a mých skvělých spolužáků.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Regensburg

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page