top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Nikol Mravcová

Autor(ka):

fakulta:

Nikol

Mravcová

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nikol je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

argiropuloss

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Nikol

3. Lékařská fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Paul Sabatier University - Toulouse III

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Nikol hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Můj pobyt v Toulouse, na jaře 2021, byl celou dobu provázen covidovými opatřeními tzv. třetí vlny. Původně jsem svému výjezdu nedávala ani více, jak 3 týdny. Moje doměnky z celé univerzity a tamní lékařské fakulty jsou tedy modifikovány těžkou dobou, ve které se celá Evropa nacházela. Výuka probíhala online, většinou po večerech a veškerý čas jsme trávili vesměs hlavně v nemocnici. Občas byla odpolední část stáže obohacena o seminář z daného kurzu. Ten ale probíhal v seminárních místnostech v opět v rámci budovy nemocnice.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Abych dokázala trochu popsat obrovsky praktický přínos, je potřeba přiblíž it francouzský systém studia medicíny. Jako studenti čtvrtého až šestého ročníku jsme v kategorii „2e cycle“ a jsme Externe. Rozdíl mezi námi a absolventy po škole tvoří test, kterému se říká„concours“. Ten píš ou všichni na konci šestého ročníku a na základě jeho výsledku si následně vybírají nejenom místo, ale i specializaci. V tuto chvíli se přesouvají do „3e cycle“ a stávají se Interne.
Jako Externe ale mají medici mnohem více kompetencií, než jsme z Česka zvyklí. Z mé osobní zkušenosti:
děláme příjmy, píšeme do karet, podílíme se na vizitách, máme na starosti vlastnií pacienty, o které se kompletně staráme (denně probíráme postup jejich léčby, musíme jej umět odprezentovat na schůzích oddělení a podobně), pícháme lumbální punkce, trepanobiopsie a plnohodnotně asistujeme při nejrůznějších zákrocích. Oproti našemu systému to byl šok, ale po adaptaci
to byla rozhodně nejlepší škola, která mě mohla potkat. Ráda bych vyzdvihla, že v tomto režimu – v podstatě
bez větší ch omezení – jely nemocnice i v rámci covidové pandemie. Francouzských mediků se tudíž situace z hlediska praktické výuky dotkla v porovnání s námi velice málo. Což osobně považuji za nesmírně důležité
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel je můj pobyt zkreslený covidovými opatřeními, které v té době panovaly, tudíž nejsem schopna objektivně zhodnotit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazyk komunikace byl francouzština. S jiným jazykem člověk bohužel ve Francii moc nepochodí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Toulouse je město mnoha příležitostií s velmi strategickou polohou. Samotné Toulouse je úžasné studentské město plné barů, tradičních trhů a mladých lidí. Nechybí mu historické centrum, roztomilé francouzské uličky s kavárnami, oázy a zahrady k odpočinku a samozřejmě největší historická dominanta města Basilique Saint-Sernin de Toulouse.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak už jsem napsala výše, Toulouse je studentské město a to se vším, co k tomu patří. Levné jízdné, super cena ubytování na koleji a výhodné obědové menu v studentské kafeterii nebo nemocničních jídelnách (které mi chybí možná ze všeho nejvíc). Pro představu, takové menu složené z předkrmu, hlavního chodu, bagety a dezertu vyšlo v přepočtu od 30-98 kč.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Bydlet na koleji a stravovat se v místních jídelnách. Pokusit se o vyřízení finanční podpory CAF.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem se rozhodla využít ubytování na koleji, přímo v univerzitním kampusu a nemohla jsem udělat lépe. Obří studentské město s vlastní zastávkou metra,jídelnou a parkem bylo naprosto kouzelné. Kouzelná byla také její cena. Kolej vycházela měsícně 270 euro, což považuji za super částku. Měla jsem samostatný pokoj, s vlastní kuchyňkou, lednicí a koupelnou. Benefit pokoje byl i velké okno přímo u postele, takže se člověk mohl každý den probouzet s impozantním výhledem ven.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doslova za rohem Toulouse jsou Pyreneje, na východ Středozemní moře a levandulové středomořské klima. Na západ potom Atlantik a region Aquitaine, který je už po staletí perlouí a vyhlášenou dovolenkovou destinací francouzské smetánky. Mimojiné je to také jedna z nejznámější ch surfařských oblastí světa. Pro milovníky červeného vína a bublinek je nutností zmínit blízkost oblasti Bordeaux a vesničku Limoux, která má historicky spojitost se vznikem Champagne. V blízkosti jsou také další velká zajímavá města jako je třeba Bordeaux nebo Montpellier. Toulouse na navíc nachází jen kousek od hranic se Španělskem. Já jsem osobně během svého pobytu navštívila nedalekou Barcelonu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazyk komunikace byl francouzština. S jiným jazykem člověk bohužel ve Francii moc nepochodí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vyjímečné bylo z mého pohledu naprosto všechno! Pobyt byl profesně extrémně přínosný (dokonce až tak, že mi to nyní při studiu medicíny v Česku opravdu chybí) navíc finančně velmi nenáročný. Plný slunce, dobrého jídla, vína, francouzských uliček, kaváren, croissantů a v neposlední řadě obrovských zkušeností. Komukoliv, kdo umí francouzsky a nebojí se vyjet, bych zkušenost z francouzské medicíny doporučila zažít. Je to pecka.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více potřeb do "domácnosti", pánev navíc a teplejší peřinu (i teplé oblečení). Na koleji žádné vybavení není.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
To bude drsné, jiné a budu trávit místo hodiny (jak jsem zvyklá z Česka) i 10 hodin denně na oddělení. Ale ve finále k nezaplacení.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je možné se medicíne učit mnohem lépe a efektivněji.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na odlišný systém, na to, že jsou medici opravdu zapojeni do chodu oddělení. Že sami děláte věci, ke kterým se člověk dostane v Česku nejdřív jako sekundář. Že tam nejste navíc a nepodpíráte jen stěny, ale jste opravdový člen týmu se kterým se počítá.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Paul Sabatier University - Toulouse III

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page