top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Drahoňovská

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Drahoňovská

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

_l_dr_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Paul Sabatier University - Toulouse III

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita na mě působila, jako by nebyla úplně připravená na erasmáky. Nikdo mi úplně neřekl, jak to má fungovat s výberem předmětů, takže když jsem jim řekla, že jsem si vybrala předměty sama, tak jak se to děje u nás, tak z toho byli trochu překvapení, ale všichni byli moc milí a sanžili se vyjít vstříc, jen to občas trvalo dlouho, bylo to hrozně krkolomné a člověk se u toho dost nachodil :D
Kampus byl veliký, byly tam učebny jak moc pěkné, nové, tak starší. Jídelny byly výrazně bohatší než u nás, za 3,30€ jsme dostali předkrm, bagetku, hlavní jídlo (přílohu a hlavní jídlo na výběr zvlášť) a dezert. Já mám soustu potravinových omezení a vždycky byly všichni moc milí a dali si práci s tím najít mi něco, co bych mohla jíst.
Paul Sabatier mě překvapil počtem a šířkou nabídky mimoškolních aktivit. Jednak "tělocvik", který byl sice bez kreditů, ale zase jsme měli na výběr z aktivit jako rugby, cheerleading, párový tanec, lukostřelba a nespočet dalších. A druhak akce na podporu duševního i fyzického zdraví studentů, často třeba stánky s občerstvení organozované studenty za velice přívětivé ceny a spoustu dalších aktivit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Největší rozdíl byl asi v organizaci hodin v průběhu roku. Nebylo úplně zvykem, že by byl jeden rozvrh na celý semestr, ale na začátku s námi nasdíleli google kalendář, ve kterém byly uvedeny všechny jednotlivé hodiny, které byly rozmístěny poměrně náhodně. Většina předmětů byla jen za tři kredity, takže nevystačila na celý semestr a trvala tak třeba jen měsíc. I v tom měsíci však byly týdny, kdy předmět třeba nebyl vyučovaný vůbec ale v dalším zase třeba třikrát. Na jednu stranu ty týdny nebyly nikdy jednotvárné, na druhou bylo občas náročné plánovat si pravidelné mimoškolní aktivity, protože musel člověk projít program na celý semestr, jestli se mu náhodou do toho slotu za dva měsíce neposune nějaký předmět.

Další zásadní rozdíl byl ve zkouškovém, které trvalo asi dva týdny. Dezignovaný čas na učení, během kterého by už nebyly lekce úplně nebyl a poté se všechny zkoušky, které měly občas i více částí, musely stihnout v těch dvou týdnech. Mým fulltime spolužákům se tedy stávalo, že měli i tři zkoušky v jeden den a třeba tři-čtyři dny s alespoň jednou zkouškou v řadě. Já jsem neměla tolik předmětů jako oni, takže ten rozdíl nebyl až tolik drastický.

Studovala jsem ve francouzštině, ale učitelé se mi to také snažili ulehčit, takže když jsme dělali projekty, nebo prezentace, tak jsem je mohla vypracovávat v angličtině. Stejně jako písemné zkoušky, zadání měli ve francouzštině, ale mohla jsem odpovídat anglicky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro erasmáky byly připravené kurzy francouzštiny rozdělené do několika úrovní. Jejich kvalita a přínos záležel hodně na té které skupině, především na počtu lidí, co se tam sešel.

Žádné konkrétní spolky si nevybavuji, ale škola nabízela nespočet pravidelných sportovních aktivit, různé workshopy, koncerty, divadelní představení a další. Součástí univerzity je také CRL (Centre de Ressources en Langues), které pořádalo různé jazykově a kulturně založené akce, často teda o jiných kulturách než o té francouzské. Bylo tam možné si ale i zamluvit osobní konzultaci/lekci v někým ze stážistů v různých jazycích.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na škole byla ve valné většině případů pro komunikaci s učiteli / sekretářkami / kuchaři v menze a dalšími pracovníky nezbytní francouzština. Oficiálně po mě byla myslím vyžadováná úroveň B1.

Ač jsem samozřejmě slyšela, že úroveň angličtiny mazi francouzi není valná, překvapilo mě, že spoustu mých spolužáků i přes to, že studují vědecký/technický obor, anglicky taky úplně nevládlo.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Toulouse je nádherné město, už od prvního týdne jsem si ho zamilovala. Je živé, barevné a neskutečně mladé. Je tam obrovský počet studentů a veliké procento z nich mezinárodních. Je zde silná latinská kultura, spoustu lidí ze Španělska a hlavně z Latinské Ameriky. Je tu tedy i dost latinských barů a spoustu příležitostí k tanci salsy a bachaty.

Toulouse se říka "La ville rose", podle cihlových domů, který při západu slunce mají oranžovo růžovou barvu. Je tu nespočet klidných, barevných úzkých uliček, impozantních kostelů, ale i prostorných náměstí, zelených parků a rušných čtvrtí plných bister a barů.

Typickým znakem Toulouse je Canal du midi, což jse vodní kanál obkružijící střed města lemovaný stromy a pěšími a cyklo stezkami, podél kterého se dá chodit na procházky, nebo běhat. Ikonický je také břeh Garonny, která se večer plní lidmi a stává se setkávacím místem všech studentů. Na jejím jižním břehu stojí zhruba od července do začátku září obrovské ruské kolo, takže se vyplatí přijet včas, než ho zase po létě uklidí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud by se člověk dostal na kolej a neutrácel za jídlo v restauracích, cestování a další, tak si myslím, že by se do toho dalo vejít. Já jsem ale měla i příspěvek od rodičů, takže jsem rozpočet zase tolik neřešila. Většinou jsem utratila za měsíc okolo 1000€, z toho 500€ šlo na ubytování a třeba 200-250€ na potraviny mimo restaurace.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější zejména na maso je s přehledem lidl, pro zeleninu a ovoce se vyplatí chodit na trhy. Já měla oblíbený Marché Cristal, kde se dalo nakoupit i méně než za polovinu ceny oproti supermarketům.
Vyplatí se asi i chodit do menzy, ty jsou po celém městě a některé z nich nabízí i večeře. V nich může mít člověk možnost dosáhnout i na nějaké sociální stipendium, se kterým má pak jídlo za 1€ oproti běžným 3,30€.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem se rozhodla nejít na kolej, protože jsem si nemohla vybrat na které koleje bych šla a musela bych být na těch u univerzity, která je poměrně daleko od centra. Zároveň bylo pravděpodobné, že bych dostala pokoj jen o devíti metrech čtverečních i s koupelnou a v tom se mi rok bydlet nechtělo. Našla jsem si teda pokoj ve sdíleném bytě přes stránku La carte des colocs, který byl sice znatelně dražší, ale měl velkou vybavenou kuchyň, obývák, balkon a další. Někteří mí známí bydleli i na soukromých kolejích jako je Kley nebo SocialHub, které spojují výhody obojího. Ty jsou však ještě o něco dražší než pokoj ve sdíleném bytě.
Je důležité si rozmyslet, jak moc jste připraveni bydlet s náhodnými lidmi v bytě. Já jsem bydlela se třemi francouzi a moc jsme si nesedli, takže tam atmosféra nebyla ideální. Znovu bych ale asi i přesto šla do sdíleného bytu, jen bych se snažila najít něco s dalšími erasmáky.

Zároveň je taky ve Francii častější výskyt švábů a štěnic, než u nás. Na koleji asi spíš, ale můžou se objevit i v běžných bytech. Můj byt byl pěkný, relativně nový a našla jsem tam dva šváby.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Toulouse je úplně ploché město, a tak se na něm perfektně jezdí na kole. Centrum je k tomu uzpůsobené, téměř všude jsou pruhy pro cyklisty, a kolem kanálu i cyklostezka. Roční předplatné sdílených kol VelôToulouse stojí 20€, takže téměř zadarmo a je to velice dobře organizované, takže člověk má málokdy problém najít volné kolo. Jen si musí pamatuvat, že si musí najít i místo, kam ho vrátí, protože tady mají pevný počet stojanů.

Přes den je dobrá i městská hromadná doprava. Jsou tu dvě linky metra, které ve špičce jezdí každou minutu, ale ráno je občas trošku výzva se tam vecpat. Taky tam mají dvě linky tramvají, které jsou ale hlavně pro dopravu na letiště a z nějakého důvodu vedou většinu cesty paralelně vedle sebe... Jezdí tam i autobusy, ale se všemi těmi stávkami a zácpami se na ně vůbec nedá spoléhat. Co je trochu nepříjemné je, že v noci tam nic nejezdí. O víkendu metro končí až ve tři, tak to je dostačující, ale ve všední dny o půlnoci a žádné noční linky autobusů nejsou. Jak má ale člověk velôToulouse, tak se zvládnou i dýchánky později do noci.

Já jsem začala cestovat až v druhé půlce pobytu, a to nejvíce do Španělska. Letenky jsou z Toulouse někdy až směšně levné. Za málo peněz se také dá jezdit Flixbusem, Blablabusem, nebo sdílenou jízdou přes Blablacar. Případně taky vlakem, ale co mě pekvapilo, že tam nemají jednotnou cenu za kilometr jako u nás, ale že se cena mění v závislosti na denní době jízdy a možná i čase nákupu.

Já osobně jsem zjistila, že moc ráda cestuji sama. Takže všem doporučuju to vyzkoušet, protože mít stoprocentní volnost a nemuset dělat kompromisy může být velmi osvěžující :D
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na škole byla ve valné většině případů pro komunikaci s učiteli / sekretářkami / kuchaři v menze a dalšími pracovníky nezbytní francouzština. Oficiálně po mě byla myslím vyžadováná úroveň B1.

Ač jsem samozřejmě slyšela, že úroveň angličtiny mazi francouzi není valná, překvapilo mě, že spoustu mých spolužáků i přes to, že studují vědecký/technický obor, anglicky taky úplně nevládlo.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Paul Sabatier byl opravdu význační bohatstvím mimoškolních aktivit, které jsem tedy moc nevyužívala, protože jsem bydlela daleko, ale dalo by se díky tomu poznat spoustu nových věcí.
Toulouse je opravdu překrásné město a podle mě na erasmus úplně ideální. Jak velikostí, neboť centrum je celé v dochodné vzdálenosti a okrajovější části jsou příjemně dosažitelné na kole, tak atmosférou stoprocentně studentského města a především aktivitou a organizací ESN, která je podle mě na jedné z nejvyšších úrovní v Evropě.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Majoránku a kmín! Ten tam nemají :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemám vázat na své představy o tom, jak bych chtěla, aby můj erasmus vypadal ale spíš jít s proudem a zkoušet všechny nové věci, které se nabídnou.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Po třetí hodině je téměř nemožné dojít so do restaurace na oběd, zelenina je na trzích je levnější než v supermarketech, bakalářské studium nezakončují bakalářkou, někteří ani magisterské diplomkou a že spoustu stereotypů je vážně pravdivých :D
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Osmělit se opravdu mluvit francouzsky a navázat vztahy s místními.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Paul Sabatier University - Toulouse III

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page