top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Hřebíková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Hřebíková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Paul Sabatier University - Toulouse III

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kampus univerzity Paul Sabatier - Toulouse III je velice rozlehlý, ale na pohled ne příliš hezký. Jsou v něm desítky budov různých fakult a institutů, studentských kolejí a ubytoven, kafeterií a jídelen, které jsou propojené asfaltovými silnicemi a zbarvené do šedé, betonové barvy. Na můj vkus tedy je na takhle obrovském prostoru zbytečně málo zeleně.

Jednou z dominant kampusu je obrovská knihovna, jedna z těch modernějších budov, částečně prosklená a se skvělým prostředím pro studium. Je tam, především v patře, rozlehlý prostor plný stolů (u zdí i se zásuvkami :)), kde se dá v naprosté tichosti a v klidu učit. Studenti zde mají i možnost po zařízení kartičky využívat copy centrum.

Po areálu kampusu je rozmístěno několik kafeterií, které fungují spíše jako rychlé občerstvení - můžete si tam dát kafe, něco sladkého nebo nějaký malý oběd do ruky (sendvič, malou pizzu, pasta box...). Ceny tam mají rozdělené na studentské a pro veřejnost a slevu získáte přiložením studentské kartičky. V srdci kampusu se nachází 1 velká jídelna (další, menší jídelna je ještě v areálu lékařské fakulty, mimo kampus přes ulici), kde máte na výběr z denního menu (3 jídla, jedno z toho vždy vegetariánské a přílohy se dají různě kombinovat) nebo z masového menu (1-2 jídla). Ke každému jídlu si můžete v ceně vybrat salát, dezert a malou bagetku. Základní cena je 3,30 euro, připlácíte si za případný luxusnější dezertík (tartaletku!!) nebo za pití v plechovce.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Toulouse jsem studovala na lékařské fakultě a mohu tedy porovnat organizaci tamního semestru s letním semestrem 4. ročníku u nás na 3. LF a je to zásadní rozdíl. Studium medicíny obecně je ve Francii mnohem více zaměřené na praxi a semestr mají rozdělený na 3 jednotlivé měsíce, ve kterých střídavě mají teorii a praxi na různých odděleních - 1 měsíc praxe (na jednom oddělení), 1 měsíc teoretických kurzů, 1 měsíc praxe (na jiném oddělení). To, že studentí mohou působit na jednom oddělení celý měsíc v kuse, jim umožňuje se dobře zorientovat v chodu oddělení a osvojit si mnohem více praktické dovednosti. My, jako Erasmus studenti, jsme byli přiřazení na různá oddělení podle naší potřeby ke skupinkám francouzských studentů, což bylo skvělé, protože oni nám mohli spoustu věcí vysvětlovat. PRAXE V NEMOCNICÍCH BYLA CELKOVĚ SKVĚLÁ!! (samozřejmě se přístup lišil oddělení od oddělení - na kardiologii se nám věnovali méně než na pediatrii a gynekologii, například)

Ráda bych ale všechny budoucí mediky, ucházející se o Erasmus na této univerzitě, varovala před přístupem tamního fakultního koordinátora. Pan koordinátor má na starosti fakultu lékařskou i farmaceutickou a jakákoliv domluva s ním je velice náročná... Praxe na odděleních se vždy domlouvá pouze na ten daný měsíc, nikoliv hned na začátku semestru, a záleží z velké části na jeho dobré vůli, zda dostanete potřebnou stáž nebo nedostanete. Stalo se nám také, že jsme měly od pondělí nastupovat na praxi a nevědely jsme ještě v neděli večer, kdy a kam se máme dostavit. Zkrátka, organizuje vše dost chaoticky a na poslední chvíli, musíte se obrnit HODNĚ pevnými nervy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Musím vypíchnout, že v rámci studentské komunity je o Erasmus studenty naopak úžasně postaráno. V Toulouse funguje pobočka "ESN" (Erasmus Student´s Network), která organizuje nespočet kulturních i vzdělávacích akcí či výletů. Na každý měsíc existuje kalendář akcí, ze kterých si může vybrat opravdu každý - party, degustace vín a sýrů, konverzační večery pro zlepšení francouzštiny, výlety po okolí (ale i třeba do Barcelony), sportovní utkání atd atd... Zároveň existují skupiny na whatsappu sdružující např. Erasmus studenty bydlící v různých kolejních budovách, ve kterých je možno se na cokoliv zeptat a organizátoři ESN tam zároveň sdílejí informace o zmíněných akcích.

Zároveň bych také ráda zmínila sportovní centrum v kampusu, které nabízí studentům místním i zahraničním opravdu desítky možností sportovního vyžití. Není však jednoduché si sport jako volitelný předmět zapsat, zjistily jsme až po příjezdu, že je nutné se nejprve přihlásit na vybraný sport přes webové stránky univerzity a následně napsat ještě mail garantovi vybraného předmětu, aby zápis potvrdil. Lekce jógy však nakonec za počáteční komplikace rozhodně stály.

Volitelný předmět "FLE" (Français Langue Étrangère) byl také velmi přínosný pro zlepšení francouzštiny, měla jsem zároveň štěstí na lektorku a hodiny mě vyloženě bavily. (Předmět se konal 1 týdně 120 minut)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Co se týče jazyka komunikace, tak to velmi záleží na tom, co studujete. Obecně Francouzi anglicky příliš neumí, nebo umí, ale nechtějí tak mluvit a nutí člověka do francouzštiny. Na druhou stranu ale, jakmile projevíte jen trošičku snahy o tom se s nimi francouzsky domluvit, budou na vás strašně milí a příjemní a budou se snažit vám i tou angličtinou trošku pomoci. Takže když jdete třeba do obchodu nebo zkrátka někam do města, alespoň základy francouzštiny zkrátka potřebujete. Jako pro medika je pro vás znalost francouzštiny naprosto nutná, protože pacienti v nemocnicích anglicky většinou neumí a veškeré adminstrativní činnosti či výsledky vyšetření jsou logicky uváděny ve francouzštině. Naopak ale vím od Erasmus studentů z jiných, především humanitních, oborů, že absolvovali celé studium na univerzitě v angličtině a že francouzsky při příjezdu do Toulouse moc neuměli. Opravdu to tedy záleží na tom, co jedete do Toulouse studovat. Celá studentská organizace ESN a Erasmus komunita, které jsem zmiňovala výše, mezi sebou třeba mluví výhradně anglicky, aby se akcí mohli zúčastňovat právě i ti, co se francouzštinu teprve učí.

Univerzita jako taková nepožadovala pro potvrzení Erasmus pobytu žádný jazykový certifikát dokládající vysokou úroveň francouzštiny, jen v případě zapsaného volitelného předmětu "FLE" (viz výše) jsme musely ještě před příjezdem vyplnit jazykový online test na základě kterého jsme byly pak rozřazené do jednotlivých úrovní (B1, B2...)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je NÁDHERNÉ!!! Naprosto jsem si Toulouse zamilovala! Je krásným kompromisem mezi rušnou metropolí a klidným městečkem, jelikož je to veliké město s krásným centrem, kde to žije až do pozdních nočních hodin, ale zároveň působí dojmem kompaktnosti a útulnosti. Je to rozhodně studentské město, jelikož kromě univerzity Paul Sabatier, na které jsem studovala já a která má kampus asi 15 minut metrem od centra města, jsou v Toulouse ještě další univerzity, které mají své budovy rozesety různě po centru. Centrum je poměrně velké, ale na druhou stranu se dá pěšky celé přejít za 20-25 minut, takže není ani často třeba použít metro. Jsou v něm desítky pekáren a cukráren, kaváren, obchodů a restaurací - ty jsou otevřené od prvních jarních dní až do noci a atmosféra města s lidmi na terasách a zahrádkách je skvělá. Zároveň i památky jsou ve městě krásné a rozhodně je tam co k vidění. Počínaje nádhernou, obrovskou bazilikou sv. Saturnina, která je dominantou města, a konče příjemnou náplavkou podél řeky Garonne, ze které se dají pozorovat krásné západy slunce. Domy po celém centru města jsou laděné do cihlové, oranžovo-narůžovělé barvy a přestože jsou každý trošku jiný, celkově dělají právě dojem kompaktnosti a elegance. Mým oblíbeným místem byly zahrady "Grand Rond" rozkládající se na ploše uprostřed velikého kruhového objezdu blízko stanice metra "Palais de Justice" na okraji města, které měly krásnou atmosféru.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Toulouse je určitě oproti např. Paříži výrazně levnější, ale přesto bylo stipendium 600 euro/měsíc hraniční. Za kolej jsem platila 250 euro/měsíc (což je v podstatě nic, vím od těch, co sháněli kolej právě třeba v Paříži, že tam se ceny za kolej pohybují okolo 800 euro/měsíc), takže mi na ostatní výdaje zbývalo 350 euro. Dalo se s tím vyjít, jelikož jsme chodily na obědy převážně do jídelny do kampusu, kde (viz výše) byly obědy levné a o víkendu jsme si vařily plněné těstoviny a noky z Lidlu. Ale když si chtěl člověk dopřát nějaký jiný oběd (i fast food), už to bylo dražší a musela jsem peníze rozpočítávat.

Měla jsem ještě 100 euro měsíčně od rodičů navíc a jen díky tomu jsem si mohla dovolit zajet 4 krát během pobytu na výlet (vlaky jsou drahé, autobusy - Flixbus - levnější) a párkrát do měsíce si dát oběd i jinde než v kampusu. Ve zkratce tedy - díky poměrně nízkému nájmu na koleji se se stipendiem vyjít dá, ale opravdu jen, když nenakupujete vůbec nic navíc, jen jídlo a nájem. Zároveň již během mého pobytu (únor - květen) se začal i ve Francii projevovat růst cen, takže v příštím akademickém roce bude asi finanční situace jiná, než já píšu teď.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně je, stejně jako v Česku, ve Francii nejlevnější Lidl. A to ve všem a docela o dost. Pokud budete studovat přímo na Université Paul Sabatier, je Lidl poměrně daleko od kampusu (35 minut pěšky nebo 1 stanici metrem a pak 15 minut autobusem), ale procházka je to opravdu hezká a finančně se to určitě vyplatí. Carrefour a Spar jsou ke kampusu blíže, ale jsou opravdu dražší (zase ale mají lepší výběr).

Určitě ušetříte hodně euro právě obědy v kampusu, které stojí okolo těch 4 euro za 3 chody, zatímco v restauracích se polední menu pohybují kolem 15 euro.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v jedné z kolejních budov kampusu - Tripode B (Bichat). Zvolila jsem si tento typ ubytování jednoduše proto, že při prvotním zařizování Erasmu s francouzskou stranou nám byl nabídnut formulář se žádostí o kolej a mně to tedy přišlo nejjednodušší na zařízení. Do žádosti bylo nutno vyplnit jen kontaktní údaje a jméno fakulty, na které budeme ve Francii studovat a jméno koordinátora. Znervózňující však bylo, že jsme žádost podaly už v květnu 2021 a potvrzení o tom, že nám kolej byla přiřazena, jsme obdržely až na začátku prosince a bylo hned nutné zaplatit "rezervační poplatek" na pokoj za 100 euro a VELMI SLOŽITĚ si zařizovat pojištění na ten pokoj... (Ten rezervační poplatek se nám potom naštěstí započítal do 1. nájmu.) Kauci na pokoj jsem platila na konci prosince v hodnotě 1 nájmu (250 euro).

Osobně jsem byla s pokojem na koleji velmi spokojená, přestože byl maličký. Oficiálně jsme dostaly přidělený pokoj o 9m2, ve kterém byla samostatná mini koupelnička s toaletou a 2 elektrické plotýnky a dřez. Člověk tedy měl všechno u sebe na pokojíčku, což mi velmi vyhovovalo, i když to samozřejmě bylo hodně namačkané v malém prostoru. Ale bylo to chytře zařízené tak, že postel byla vysouvací, takže přes den se dala vysunout nahoru ke stropu a pod ní byl veliký psací stůl a skříňky.

Bydlely jsme ve 4. patře bez výtahu, ale naštěstí, když nás paní z recepce při příjezdu viděly s těmi velkými kufry, smilovaly se nad námi a pomocí nějakého technického výtahu nám vyvezly alespoň kufry do patra. Ve vestibulu budovy měl každý pokoj svou schránku, byla tam tedy recepce, kde každý den seděla paní, byla tam malá společenská místnost, kde se mohli studenti scházet a byly tam automaty na pití a sušenky. Vchod do prádelny byl z druhé strany budovy, takže člověk musel vždy vyjít ven a budovu obejít, což bylo především v dešti dost nepraktické.

Celkově bych ubytování určitě doporučila, protože za tu cenu 250 euro/měsíc si myslím, že bylo dostačující. Chtěla bych ale ještě upozornit na to, že na pokoji není ŽÁDNÉ VYBAVENÍ! Takže jsme musely hned 2. den do Ikey (která byla za městem kousíček a my až později zjistily, že tam z centra jezdí IKEA bus...) a koupit tam VŠECHNO - deku, polštář, prostěradlo, veškeré nádobí, štětku na záchod, prkénko na krájení atd atd... prostě VŠECHNO. Na druhou stranu, ve vestibulu koleje jsou skříně, kam studenti při odjezdu z koleje mohou uložit všechny takovéhle věci, které by mohli využít další studenti. Když jsme ale příježděly my, zrovna tam nic moc k rozebrání nebylo, takže jsme musely většinu nakoupit. Při našem odjezdu ale bylo skvělé, že jsme měly kam odložit veškeré věci, které jsme nechtěly vozit zpět do Prahy a studenti si je ochotně hned rozbrali.

V kampusu jsou 3 stejně vypadající budovy kolejí - Tripode A, B a C (B, C jsou vedle sebe, A je v centru kampusu, asi 7 minut chůze od B a C). Hlavní sekretariát, kde se při příjezdu musíte nahlásit a zaplatit první nájem je v hlavní budově A.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem podnikla několik výletů po jihozápadní Francii - např. do Montpellier (doporučuji Flixbus - tam i zpět jen za 16 euro), do Foix (regionálním vlakem, 1 hodina od Toulouse, krásný hrad), do Bordeaux (dražší výlet, jen lístky na TGV stály při objednání s měsíčním předstihem 60 euro).

Celkově doporučuji pro cestování stáhnout si aplikaci SNCF pro nákup jízdenek i hledání jízdních řádů vlaků. Vlaky jsou ve Francii drahé, ale ty regionální přeci jenom ne ještě tolik a železniční síť je mnohem bohatší než autobusová.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Co se týče jazyka komunikace, tak to velmi záleží na tom, co studujete. Obecně Francouzi anglicky příliš neumí, nebo umí, ale nechtějí tak mluvit a nutí člověka do francouzštiny. Na druhou stranu ale, jakmile projevíte jen trošičku snahy o tom se s nimi francouzsky domluvit, budou na vás strašně milí a příjemní a budou se snažit vám i tou angličtinou trošku pomoci. Takže když jdete třeba do obchodu nebo zkrátka někam do města, alespoň základy francouzštiny zkrátka potřebujete. Jako pro medika je pro vás znalost francouzštiny naprosto nutná, protože pacienti v nemocnicích anglicky většinou neumí a veškeré adminstrativní činnosti či výsledky vyšetření jsou logicky uváděny ve francouzštině. Naopak ale vím od Erasmus studentů z jiných, především humanitních, oborů, že absolvovali celé studium na univerzitě v angličtině a že francouzsky při příjezdu do Toulouse moc neuměli. Opravdu to tedy záleží na tom, co jedete do Toulouse studovat. Celá studentská organizace ESN a Erasmus komunita, které jsem zmiňovala výše, mezi sebou třeba mluví výhradně anglicky, aby se akcí mohli zúčastňovat právě i ti, co se francouzštinu teprve učí.

Univerzita jako taková nepožadovala pro potvrzení Erasmus pobytu žádný jazykový certifikát dokládající vysokou úroveň francouzštiny, jen v případě zapsaného volitelného předmětu "FLE" (viz výše) jsme musely ještě před příjezdem vyplnit jazykový online test na základě kterého jsme byly pak rozřazené do jednotlivých úrovní (B1, B2...)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Určitě bych doporučila pobyt zde všem, kteří milují francouzštinu, chtějí se v ní zlepšit a chtějí poznat Francii trochu víc zblízka. Musím ale upřímně říct, že ti, co francouzsky sice umějí, ale nějak moc je zrovna Francie neláká, a chtějí “jenom někam na Erasmus”, tak těm bych pobyt tady spíš nedoporučila. Opravdu to bylo organizačně velmi náročné a sice, jak jsem psala výše, studentská organizace funguje skvěle a praxe v nemocnicích byly strašně přínosné, ale stálo to opravdu mnoho stresu a úsilí byrokraticky vše zařídit a dotáhnout do konce. Já osobně jsem z pobytu nadšená právě proto, že všechna negativa u mě převážila ta francouzština, kvůli které jsem tam primárně jela.

Takže opravdu velmi záleží, s jakým cílem a očekáváním na ten Erasmus vyjíždíte.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
DEŠTNÍK!!! Nenechte se oklamat tím, že je v jižní Francii krásně, celý březen pršelo!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ráda bych věděla (ale možná lepší nevědět, že se mi může stát, že 1 den před začátkem stáže nebudu ještě vědět, do jaké nemocnice a na jaké konkrétní oddělení se mám dostavit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V nemocnicích jsou všichni lékaři neuvěřitelně příjemní a vstřícní ke studentům (během praxí na 3 různých odděleních jsem narazila pouze na 1, který nebyl).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zorientovat se v organizování francouzského fakultního koordinátora a za 4 měsíce na univerzitě se mi to nepodařilo.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Paul Sabatier University - Toulouse III

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page