top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jaromíra Zálišová

Autor(ka):

fakulta:

Jaromíra

Zálišová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jaromíra je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jaromíra

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Uppsala University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jaromíra hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla moderní, prostory byly otevřené, vzdušné, člověk se tam cítil dobře. Kvalita kurzů byla mimořádně skvělá.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr byl ve Švédsku rozdělen na dvě poloviny, v každém čtvrtletí jsem se intenzivně věnovala jednomu full time kurzu. Nevznikaly tak nežádoucí překryvy mezi předměty, studenti měli příležitost naučit se problematiku kurzu opravdu do hloubky. Zkoušky byly objektivní-byla zajištěna anonymita při hodnocení a zkoušky zkoumaly hloubku porozumění dané problematiky a schopnost kritického myšlení namísto vyžadování podrobných naučených faktů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Uppsale bylo 13. studentských spolků, které zajišťovaly pestrý kulturní, sociální a sportovní program. Studenti se v jejich fungování mohli angažovat a zakládat různé kroužky. Co se týče "studentského života", byla Uppsala naprosto bezkonkurenční.
Univerzita navíc nabízela zahraničním studentům kurzy švédštiny a organizovala uvítací akce a grilování s lokálními pokrmy pro přiblížení místní kultury zahraničním studentům.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nesetkala jsem se ve Švédsku se situací, při které bych se nebyla schopná dorozumět s někým anglicky. Výuka probíhala kompletně v anglickém jazyce i přesto, že většinu třídy tvořili "domácí" studenti.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Krásné menší studentské město s velmi dobrou dostupností na letiště i do Stockholmu. Ve městě jsou zdarma přístupná sportoviště i mnohé galerie a kulturní akce, všude se jezdilo na kole a řidiči aut byli k cyklistům vždy ohleduplní. V Uppsale je krásná katedrála, historické centrum, hrad, botanické zahrady a parky pro společné posezení. Spoustu malých kaváren a restaurací (které jsou cenově dostupné, obzvlášť pokud jsou vedeny studentskými spolky).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko je obecně zhruba 2x dražší než Česká Republika, stipendium tedy sloužilo primárně na pokrytí výdajů na ubytování, které stojí cca 11 tisíc měsíčně. Je tedy rozhodně lepší mít dostatečnou rezervu, obzvlášť pokud budeš v rámci pobytu cestovat, budeš potřebovat alespoň jednou tolik peněz. Zároveň je ale spousta věcí zadarmo:)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat se vyplatí v Lidlu či větších obchodech řetězce ICA. Člověk hodně ušetří když si zaplatí členství ve studentských spolcích (cca 30eur na semestr). Získá tím nejen neomezený přístup na mnoho kulturních a společenských akcí, ale i do studentských kaváren restaurací, tam jsou ceny často dokonce přívětivější než u nás! Dále doporučuji sledovat na instagramu zero waste organizaci Bruised food club, která 2x týdně sbírá potraviny, které by se jinak vyhodily a vy si je můžete za dobrovolný příspěvek odnést. Ve výsledku tím ušetříte opravdu hodně peněz. Nádobí, nábytek, oblečení a zkrátka cokoliv co potřebuješ si můžeš nakoupit ve třech velkých second handech (představ si spíš velký americký thrift store), všechno je za pár korun. Pro ilustraci: na zimu jsem si tam koupila super brusle za 50Kč:)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pro studenty na výměnném pobytu doporučuji sehnat si ubytování přes Housing office (soukromá organizace, ale propojená s Uppsalskou univerzitou), jedná se o Švédské koleje, ale kvalita je oproti ČR podstatně vyšší. Samostatný pokoj je standard. Bydlet budeš pravděpodobně v moderním bytovém domě, který se skládá z jednotlivých apartmánů, kde sdílí společné prostory (kuchyň a koupelnu) cca 3-5 studentů.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem s přáteli po celém Švédsku primárně vlaky a autobusy. Do Stockholmu je to cca půl hodina cesty veřejnou dopravou. Doporučuji nasednout v Uppsale na noční vlak a vydat se do národního parku Abisko za polárním kruhem. Ale i kdekoliv mnohem blíž je skandinávská příroda úchvatná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nesetkala jsem se ve Švédsku se situací, při které bych se nebyla schopná dorozumět s někým anglicky. Výuka probíhala kompletně v anglickém jazyce i přesto, že většinu třídy tvořili "domácí" studenti.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože přístup ke vzdělávání je zde opravdu moderní a kvalita výuky je vysoká. Naučíš se spoustu nových věcí, budeš pracovat na společných i individuálních projektech a budeš mít velkou míru vlastní zodpovědnosti nad svým studiem. Město i příroda jsou krásné a občanská vybavenost je perfektní. Je to zkrátka perfektní studentské město se vším všudy.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Uppsala University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page