top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Ibrová

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Ibrová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

_rebarborka_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Uppsala University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jde o nejstarší švédskou univerzitu v Uppsale, menším studentským městě necelých 40 minut vlakem od Stockholmu. I když je to malý město, studentskej život je opravdu bohatej a velkou část Uppsala Unoversity tvoří právě zahraniční studenti.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Švédku mají obecně odlišný systém zkoušek, kdy nemají zkouškové období ze všech předmětů na konci semestru. Místo toho je semestr rozdělen do 3 částí, během kterých je vždy vyučován intenzivně jeden kurz, ze kterého potom skládáte zkoušku, naváže se dalším předmětem atd. Výhodou je, že se nemusíte stresovat se všemi zkouškami na konci, naopak je ale potřeba průběžně pracovat během celého semestru.

Hodiny byly vždy rozděleny na teorii a semináře, na které je potřeba se připravit, nejčastěji přečtením povinné literatury a vypracováním krátkého úkolu. Náplň hodiny potom tvoří diskuse mezi studenty, která je často opravdu zajímavá a obohacující a celá hodina uteče rychleji. Častá je i práce ve skupinkách na skupinových projektech.

Specificky Švédsko se vyznačuje tím, že na univerzitní úrovni neexistuje tak striktní hierarchie jako v ČR. Všichni na univerzitní půdě jsou bráni jako sobě rovni, což se propisuje i do způsobu komunikace, studenti profesory oslovují křestním jménem, celkově je vidět velká neformálnost a uvolněnost, což byla oproti ČR alespoň pro mě vítaná změna.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentský život je v Uppsale opravdu bohatý, a to díky 13 tzv. "student nations", které si člověk může představit jako takové studentské spolky. Každý má ale své zázemí, prostory, kde se mohou studenti scházet. Velkou výhodou je to, že nations fungují na základě organizace studentů, kteří zde i pracují, a tak tady seženete levný oběd třeba jen za 5 euro. Pořádají nejrůznější aktivity od nočních klubů, které opravdu doporučuji alespoň jednou vyzkoušet :)) ale i karaoke nights, večeří, hraní stolních her, opravdu se zde najde prostor pro všechno. Velkou událostí jsou tzv. gasques – formální studentské večeře, se kterými se pojí společné zpívání a řada podivných tradic, opravdu autentický švédský zážitek.

V rámci univerzity je možnost zapsat si švédštinu, kterou jsem já měla a opravdu stojí za to. Na kurz navazují po Basic Swedish I i II, III atd. v dalších semestrech.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Švédsku si jednoduše vystačíte s angličtinou, anglicky tu mluví prakticky všichni, i starší generace. Na univerzitě to samé, velké množství předmětů je vyučováno pouze v angličtině a Uppsala University je v tomto ohledu opravdu mezinárodně orientovaná. Angličtinu je ale třeba kvůli porozumění výuce a povinné četbě ovládat alespoň na pokročilejší úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Uppsala je velmi poklidné, menší městečko, kde žije řada studentů, ale i normálních obyvatel. Hezkým místem na návštěvu je katedrála, kunstmuseum, Gamla Uppsala a samozřejmě už výše popsaných 13 studentských nations. Za 40 minut se vlakem dostanete do Stockholmu, kde je toho k vidění podstatně víc, jednosměrná studentská jízdenka vyjde okolo 9 euro.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jen se stipendiem se vyjít nedá, to mi pokrylo pouze nájem, i když mi něco málo zbylo. Obecně je ve Švédsku dráže než u nás, ale s odstupem a stoupající inflací už ne tolik.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
- Ušetřit na bydlení – studentské koleje, které poskytuje přímo univerzita vyjdou mnohem levněji, ale i ty se cenou od sebe liší.
- Na začátku semestru si kupte secondhandové kolo a jezděte všude na kole, Uppsala není velká a na kole se dá dojet prakticky všude, pro cyklisty je navíc krásně uzpůsobená, cyklostezky jsou prakticky všude. Autobusy jsou extrémně drahé.
- Pokud chcete jíst ve městě, vždy ve studentských nations, kde velmi ušetříte, restaurace obecně jsou velmi drahé, to samé s alkoholem mimo nations
- Nákupy potravin vyjdou nejlevněji v Lidlu a Willy’s
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Využila jsem ubytování od univerzity a bydlela na koleji Flogsta – nejlevnější kolej, která byla také nejdále od centra (cca 10 minut na kole), měsíčně vyšla na asi 430 euro. UU nabízí i výběr z dalších studentských bydlení, ale ty už jsou dražší. Flogtsa je pověstná tím, že je trochu pod standarty švédského bydlení, tolik Švédů tam tak nepotkáte, ubytování je plné mezinárodních studentů. Jde o obrovský komplex, který byl vybodován někdy v 70. letech, podle toho i pokoje vypadají, ale ve výsledku za tu cenu je to bydlení fajn. Bydlíte v tzv. koridoru – kuchyni sdílíte s 12 lidmi, ale máte vlastní pokoj s koupelnou a WC.

Pokud jedete do Uppsaly za maximálními zážitky, Flogstu extrémně doporučuju :)) Bydlí tam tolik lidí, že se každý den děje alespoň v jedné z budov hromadná party v koridorech, na druhou stranu, pokud máte problém usnout, když je hlučno, není to úplně ideální volba. Já na koleji potkala většinu svých kamarádů a obecně potkávat tam nové lidi je extra jednoduché.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Skvělý výlety do Stockholmu, ale i jinde po Švédsku, před Vánoci doporučuju zajet do Gavle, kam jsem to bohužel nestihla, ale veprostřed města mají obrovskou slaměnou kozu, kterou podle mě stojí za to vidět :DD
Jinak pokud zbývají penízky, povinnosti jsou ostatní skandinávské země – já bohužel stihla jen Norsko, potom i pobaltské státy, kam pluje ze Stockholu přímo trajekt myslím :))
Skvělý je i výlet do Laplandu za polární září a soby, v Kiruna je navíc i krásný Ice Hotel
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Švédsku si jednoduše vystačíte s angličtinou, anglicky tu mluví prakticky všichni, i starší generace. Na univerzitě to samé, velké množství předmětů je vyučováno pouze v angličtině a Uppsala University je v tomto ohledu opravdu mezinárodně orientovaná. Angličtinu je ale třeba kvůli porozumění výuce a povinné četbě ovládat alespoň na pokročilejší úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celý přístup k životu se ve Švédsku extrémně liší, ať už jen to, že všichni jezdí na kole po to, že máte celý regál výběru ovesných a dalších alternativních mlék za nižší cenu než v ČR. je to opravdu krásná země a Uppsala úžasné místo pro studenty, kteří chtějí potkat další studenty z celého světa. Rozhodně doporučuju jet, odvezete si zážitek a přátele na celý život.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Spoustu teplých ponožek, vitamin D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
První dva týdny budou tak náročné, všechno si musíte zařídit, ale zároveň probíhá i extrémní socializace mezi novými Erasmáky, která vyčerpá zase mentálně
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsme neměli sníh až do listopadu. Naopak tma mě překvapila hodně, ke konci roku už jsme měli jen tak 3–4 hodinky světla denně.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Upřímně odjezd, opuštěný mého milovaného pokoje, města, krásný země a všech skvělých lidí, které jsem v Uppsale potkala.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Uppsala University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page