top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Fantová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Fantová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

k_fantova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Uppsala University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Cítila jsem se hned jako doma. Všichni mi maximálně vycházeli vstříc, komunikace fungovala výborně. Univerzitní budovy jsou moderní a dobře vybavené, všechno funguje online a je snad jenom jedna věc, kterou si člověk musí zařídit osobně (studentská kartička). Moje minimální znalost švédštiny nečinila problém, všichni mluví anglicky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup, alespoň na Faculty of Arts, se poměrně lišil. Jarní semestr běží od 16. ledna do 4. června, a místo všech zapsaných předmětů paralelně je má člověk jeden za druhým návazně, se zkouškou vždy rovnou na konci. Zkouška byla v mém případě tvořena vždy esejí o délce 3-8 normostran v závislosti na jednotlivých požadavcích. Měli jsme jenom jeden či dva semináře týdně, a přednášky téměř vůbec - očekávalo se hodně samostudia, hlavně povinné literatury, které bylo občas i 400 stran týdně (anglicky). A ne jen text přečíst, ale i si o něm vytvořit názor a dokázat diskutovat a porovnávat. Byl kladen mnohem větší důraz na kritické myšlení, než co jsem do té doby znala. Druhá část známky z předmětu byla z pravidla za účast v hodině, prezentace, a připravenost na diskuze.

Kromě předmětů z historie jsem chodila i na univerzitou organizovaný kurz základů švédštiny, který nebyl příliš náročný, pokud se tomu člověk trochu věnoval, a dobře pokryl konverzace, které člověk opravdu využil.

Všechny předměty mají váhu 7.5 ETCS kreditů, a člověk si může zapsat maximálně 30 kreditů, tedy 4 po sobě jdoucí předměty. Kurz švédštiny lze napsat navíc, a mít dohromady za semestr 37.5 kreditů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Uppsala je studentské město, a to díky tzv "nations" tedy studentským národům, které tu fungují už od 17.stol a sdružují studenty dohromady. Je jich 13, jmenují se podle jednotlivých regionů Švédska, a organizují prakticky veškerý studentský život.

Každý studentský národ má vlastní budovu, o kterou se stará. V té budově je hospoda, kde lze díky úlevám na daních a grantech od státu (a tomu, že národy provozují sami studenti, z velké části dobrovolně) sehnat jídlo a pití (včetně alkoholu) za cenu přijatelnější než v běžných restauracích. Několik národů má i vlastní bar, kde každý týden pořádají párty. Kromě jídla a pití mají ale národy další úžasný aspekt - zázemí pro jakoukoliv studentskou aktivitu, co si dokážete představit. Běhání, astronomie, fotografický klub, orchestr, sbor - každý si něco najde.

Kromě toho, že se nebudete díky těmhle příležitostem nikdy nudit, tak je to také výborný způsob setkávání se se švédskými studenty, protože v národech jsou všichni. Každý národ má své insignie a oficiální večeře a bály, kterých se můžete - ale nemusíte zúčastnit. Navíc jsou volně prostupné - můžete být členem (zaplatit členský příspěvek asi 500 Kč na semestr) jednoho národa a třeba hrát v orchestru zcela jiného.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Většina konverzace probíhá v angličtině, protože téměř všichni Švédové mluví anglicky bez problémů - a kromě toho je tu spousta mezinárodních studentů a angličtina je prostě jednodušší. V mém případě byla výuka také plně anglicky.

Vřele ale doporučuji zvládnout alespoň základy švédštiny, i když vám budou Švédové pořád odpovídat anglicky (oni to tak dělají :D). Pokud znáte trochu němčiny, je to jen menší krok vedle, a nejvíc to pomáhá například při nákupu v obchodě (dokážu přečíst složení produktu bez pomoci Google překladače) nebo rychlé orientaci v neočekávaných situacích, či pochycení pointy konverzace bez překladu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bych charakterizovala jako studentské, ale paradoxně poklidné. Uppsala pro mě má ideální rozlohu - dostatečně velká, že tu seženete všechno potřebné a je tu spousta věcí k vidění a navštívení, ale dostatečně malá na to, že se všude dá dojít nebo dojet na kole.

Jako studentka historie musím samozřejmě zmínit Uppsalskou katedrálu - největší v zemi, která svými dvěma věžemi ční nad veškerou okolní zástavbu a funguje jako geniální orientační bod. Dalším zajímavým místem je hrad na kopci kousek od katedrály, jež podle mého soudu vypadá trochu jako nakrojený marcipánový dortík - má růžovou fasádu. Uvnitř se mimo jiné nachází galerie moderního umění, vřele doporučuji. "Stará" Uppsala, jež se nachází za městem, ale je dostupná na kole, umožní návštěvníkovi nahlédnou do doby více než 1000 let zpět, neboť tu najdete tajemné mohyly z dob Vendelů a Vikingů.

Ve městě se dál nachází celá řada muzeí, botanická zahrada a nesčetné parky. Mými nejoblíbenějšími místy se nejspíše stali Stadskogen (veliký městský lesopark kam se dá krásně chodit běhat), budova jednoho z národů (Vastgota nation, super místo na studium i sraz s kamarády) a café Linné, kavárna na rohu proti domu slavného botanika Linného, kde mají veliké skořicové šneky, kostkované ubrusy, a docela dobrou kávu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko je drahé. 75 procent měsíčního stipendia padlo na placení nájmu na koleji. Bez úspor a finanční pomoci rodiny bych si Erasmus tady nemohla dovolit, nebo si ho alespoň opravdu užít.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jednorázová koupě kola z druhé ruky vám umožní se dopravit kamkoliv bez nutnosti platit autobus. Supermarket WILLY's má výrazně levnější ceny než ostatní, a pokud se chcete jít najíst s kamarády, běžte do národů, kde je to, jak jsem zmiňovala, levnější. Vlivem přílivu a odlivu studentů s každým semestrem je navíc spousta věcí, která se dá sehnat v secondhandech skoro nová.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měla jsem kolej zajištěnou univerzitou, což mají studenti programu Erasmus zaručeno. Vřele to doporučuji, protože jinak je sehnat ubytování obtížné a ještě dražší. Na kolejích se bydlí v koridorech - každý má vlastní pokoj se záchodem, sdílená je koupelna a kuchyň s 5-11 dalšími studenty (podle toho na které koleji jste). Ve sklepě se pak nachází pračka a myčka. Měla jsem veliké štěstí na lidi ve svém koridoru, vycházeli jsme spolu moc kamarádsky :).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vypravila jsem se do okolních krajů i okolních států - Stockholm je samozřejmost, a je tam toho tolik k vidění že by se tam dalo jezdit každý víkend. Vřele doporučují Farnebofjarden national park pro milovníky přírody, Signtunu na břehu jezera Malaren pro milovníky historie. Jestli chcete utratit své úspory za životní zážitek, vezměte partu kamarádů a jeďte "polárním expresem" - nočním vlakem do Kiruny za polárním kruhem. Na krátkém, agenturou organizovaném zájezdu jsem byla na začátku března, a bylo to fantastické dobrodružství se saunou, polární září i jízdou na sněžném skútru.

Co se týče zahraničních cest, navštívila jsem dvakrát Norsko, které je sice ještě dražší než Švédsko, ale opravdu za to stojí (nikdy bych nevěřila, že se mi bude tolik stýskat po horách. Oblast kolem Uppsaly je kompletně placatá). Na konci svého pobytu jsem byla na pár dní v Helsinkách, které jsou také velmi půvabným místem.

Co nedoporučuji, je Gavle - hodinu na sever od Uppsaly vlakem, ale není tam nic moc, zvláště když jsou muzea zavřená. Jeďte vlakem o něco déle a navštivte Falun, kde mají slavné malované koníčky, a falunskou uzenku, tu nejlepší.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Většina konverzace probíhá v angličtině, protože téměř všichni Švédové mluví anglicky bez problémů - a kromě toho je tu spousta mezinárodních studentů a angličtina je prostě jednodušší. V mém případě byla výuka také plně anglicky.

Vřele ale doporučuji zvládnout alespoň základy švédštiny, i když vám budou Švédové pořád odpovídat anglicky (oni to tak dělají :D). Pokud znáte trochu němčiny, je to jen menší krok vedle, a nejvíc to pomáhá například při nákupu v obchodě (dokážu přečíst složení produktu bez pomoci Google překladače) nebo rychlé orientaci v neočekávaných situacích, či pochycení pointy konverzace bez překladu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jestli si chcete užít sněhové vánice v březnu a zaplavené parčíky v dubnu, jeďte do Uppsaly. Jestli chcete jezdit všude na kole, ale stejně vždycky sesednout v tom jednom jediném kopci ve městě, protože to vaše kolo z druhé ruky neutáhne, jeďte do Uppsaly. Jestli vám nevadí vydržet, že se v lednu stmívá ve tři, protože víte, že v červnu se nestmívá vůbec, jeďte do Uppsaly.

Jestli si chcete najít novou rodinu ve svých kamarádech a nové město, které vám po dvou týdnech přiroste k srdci, jeďte to Uppsaly.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
jarní bundu, sandále
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
všude se platí kartou
Nejvíc mě překvapilo, že...
tady je obrovská populace mezinárodních studentů.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Švédské zdravotnictví není příliš vstřícné.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Uppsala University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page