top of page
Autor(ka):
Veronika Filipi
Autor(ka):
fakulta:
Veronika
Filipi
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Veronika je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Veronika
Právnická fakulta
2021/2022
University of Groningen
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Moderní zázemí, široká nabídka předmětů, kvalitní pedagogické vedení přednášek i seminářů, velká knihovna, skvěle vybavené studovny, obří nabídka sportovních a dalších mimoškolních aktivit, dobře fungující studentské spolky.
RUG Groningen se opakovaně umisťuje v top 100 univerzit světa.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Akademický rok je rozdělen na 4 bloky. Dva zimní a dva letní. Každý blok trvá cca 8 týdnů, poté následují dva týdny zkouškového. Vždy je vypsán pouze jeden termín závěrečné zkoušky společný pro všechny studenty daného předmětu (pokud nebyla konečná známka výsledkem dílčích hodnocení, byla finální zkouška až na úplné výjimky písemná), v případě neúspěchu se opravný termín koná až v dalším zkouškovém období.
Známky jsou udělovány na stupnici 0 - 10, přičemž hodnocení 10 je jen velmi obtížné získat. Bylo časté, že konečný výsledek byl průměrem několika dílčích hodnocení. Aby student prošel, potřebuje mít konečné hodnocení alespoň 6.
Semináře i přednášky jsou velmi interaktivní a zpravila je na ně třeba příprava. Běžnou součástí je diskuse či prezentování vlastního způsobu řešení zadaných příkladů.
Zahraniční oddělení má velké personální zázemí, aktivně komunikuje a veškeré pokyny předává i skrze vlastní informační systém, kde každý student vidí všechny potřebné kroky pro dané období Erasmu a kde je možné i měnit LA.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Groningen studentské město s velkým množstvím mezinárodních studentů. Spolky fungují jak na půdě univerzit, tak i mimo ně a nabízí mnoho aktivit. Na začátku akademického roku je pořádán Introduction week, v rámci kterého je většina spolků představena a má zde svůj program.
Kromě spolků se ve městě nachází několik sportovních, uměleckých a jazykových center (zde i přímo ve škole bylo možné navštěvovat několik úrovní kurzů nizozemštiny i dalších jazyků - většinou placené).
Erasmus studenti si vybírají z poměrně široké nabídky volitelných kurzů (doporučené jsou většinou 3 na jeden blok), přičemž veškerá výuka probíhá v angličtině a je spolu s tamními LLB/LLM studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem v angličtině. V Nizozemí je obecně její znalost na vysoké úrovni.
U LLB předmětů je doporučená úroveň B2, u LLM bylo třeba doložit certifikát C1 (bez problémů ale akceptovali např. i starší FCE + PFUK vydaný výpis výsledků z absolvované Právnické angličtiny a dalších v EN vyučovaných předmětů s převodem dosažené známky na odpovídající úroveň).
Všeobecně byla angličtina studentů i pedagogů velice dobrá.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské, rušné, kosmopolitní, s množstvím dobrých kaváren, barů, restaurací, klubů, kin, galerií....
Nejraději jsem čas trávila v kulturním centru Forum, sportovním klubu ACLO či venku na kole (doporučuji výlety k okolním jezerům nebo třeba i k moři). Groningen má být prý město s největší koncentrací kol, tomu odpovídá i množství a rozsah všudypřítomných cyklostezek/cyklopruhů.
Třikrát do týdne byly na hlavním náměstí trhy, kde šlo koupit ovoce/zelenina, čerstvé maso a mořské plody, pečivo, květiny... V klasických obchodech jsem proto nakupovala převážně jen "trvanlivé" potraviny.
Je třeba si dát pozor na to, že některé obchodní řetězce či podniky akceptují platbu pouze od Maestro!
Z města se šlo dostat vlakem či autobusem (nejlevněji vycházel Flixbus), po městě jsem se pohybovala pouze na kole.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo ubytování (to je obecně drahé a doporučuji ho začít shánět co nejdříve, ideálně hned po zveřejnění výsledků pohovorů, je zde velká ubytovací krize!), pokrylo cca 50% výdajů.
Ceny potravin jsou podobné nebo o něco málo vyšší než v ČR. Doporučuji nakupovat na trzích, sezónní ovoce a zelenina zde je často za zlomek obchodové ceny a celkově zde byl dle mého názoru poměr cena vs. kvalita nejlepší.
Doprava, jídlo v podnicích, oblečení, kultura a další služby obecně jsou násobně dražší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Ušetřit se dá skupinovými vlakovými jízdenkami od NS, využíváním vlakové dopravy přes Německo namísto letecké (nebo zvolit odlet z Bremen či Eindhovenu), nakupováním spotřebního zboží v IKEA a HEMA.
Farmářské trhy, Lidl či Jumbo (o něco dražší je Albert Hein).
Pokud je zde člověk na delší dobu, taktéž se vyplatí koupě vlastního kola (a jeho následný prodej) oproti půjčování.
Nejlevnější tisk je v centrální RUG knihovně, zde je taktéž možné si najít některé z požadovaných učebnic (některé byly rovněž vyučujícími zaslány v pdf či je možné si je vyžádat od ostatních spolupracujících knihoven, a to i z jiného města).
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Nizozemí nebývají běžné školní koleje, většina ubytování je zajišťována soukromými poskytovateli (koleje i byty). Největší je SSH (Schoonmaak Service Haverkamp), která má budovy po celém městě, avšak jejich úroveň je dost proměnlivá.
Já bydlela v Student Guest House Groningen https://sghg.nl/. Ubytování se nacházelo úplně v centru města, bylo nové a v poměru k ostatním možnostem za dobrou cenu. V celém domě nás bydlelo 40 studentů, deset na každé patro (na každém patře byla sdílená kuchyň, toalety, sprchy, pračka, sušička). Pokoje jsou buď s výhledem na plavební kanál či do vnitrobloku. Nevýhodou mohou být menší rozměry místností a někdy nekončící párty (konané především na začátku a konci studijních bloků -> ty jsou však na většině takovýchto ubytování).
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do/z ČR jsem cestovala vlakem přes Berlín (což všem doporučuji). Po Nizozemsku vlakem, autobusem či autem (je možné si půjčit), na kratší vzdálenosti na kole.
Doporučuji především okolní národní parky a jezera, ostrov Ameland, Haag (zde nevynechat pláž).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. V Nizozemí je obecně její znalost na vysoké úrovni.
U LLB předmětů je doporučená úroveň B2, u LLM bylo třeba doložit certifikát C1 (bez problémů ale akceptovali např. i starší FCE + PFUK vydaný výpis výsledků z absolvované Právnické angličtiny a dalších v EN vyučovaných předmětů s převodem dosažené známky na odpovídající úroveň).
Všeobecně byla angličtina studentů i pedagogů velice dobrá.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Přínosný styl výuky, lepší všeobecná podpora studia, široký výběr vyučovaných předmětů, možnosti chodit do sportovních center (cca 60E/rok), plno studentských mimoškolních možností, dobrá dopravní dostupnost, celkově odlišný styl života, pořád ještě ta "levnější" možnost ze západních univerzit.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavé boty a bundu, oblečení na sport.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Některé obchody nebudou akceptovat Visa ani Mastercard.
Nejvíc mě překvapilo, že...
I když prší skoro pořád, deštník je téměř k ničemu.
Nejtěžší pro mě bylo....
Zorientovat se v administrativních požadavcích UK + zmatečná komunikace s ní a PFUK.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
2
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Groningen
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page