databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Groningen

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jakub Straka

Autor(ka):

fakulta:

Jakub

Straka

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jakub je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jakub

Přírodovědecká fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Jakub hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

5.0

ubytování

2.0

jak lze vyjít se stipendiem

2.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hlavní změnou, kterou jsem okamžitě pocítil, byl přátelský vztah učitelů ke studentům. Neměl jsem nikdy problém s tím, že bych nemohl říct svůj názor na danou problematiku a zpětná vazba byla vždy ve velmi pozitivním smyslu, a to i když můj názor byl pro někoho zcestný. Učitelům na jedincích vážně záleželo a vždy brali zřetel na to, jak se kdo cítí. Vyučování bylo na vysoké úrovni a nemám k tomu co vytknout. Zároveň prostory univerzity byly velmi moderní. Bohužel však nefungovala místní "menza" kvůli covidu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak jsem již psal výše – přístup ke studentům byl velmi pozitivní. V postavení jsme si byli všichni rovni. Rozhodně doporučuju.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano funguje celá řada! Pokud má člověk zájem, tak si určitě nějaký studentský spolek najde. Pro více informací se prosím podívejte zde: https://www.rug.nl/education/master/international-students/study-in-the-netherlands-groningen/student-life?lang=en. Současně v prvním týdnu probíhá "Introduction Week", kde se člověk seznámí se základními aktivitami, které univerzita nabízí a kde taktéž pozná nové lidi. V rámci Groningen Uni funguje ESN klub, který pořádá pravidelné aktivity pro studenty z jiných zemí ať už se jedná o výlety po okolí, sportovní aktivity či party.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita chce po studentovi C1, pokud se nemýlím, ale myslím, že i s B2 by člověk obstál. Nizozemci mluví anglicky velmi srozumitelně a i během přednášek jsem vlastně nikdy neměl problém a to jsem si se svojí angličtinou příliš nevěřil.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Groningen je úžasné studentské město! Připadalo mi, že studenti zde tvoří většinu obyvatel i když to není tak úplně pravdou. Jedná se o poklidnější nizozemské město, které bych doporučil určitě spíše než např. Amsterdam nebo Rotterdam. Vzhledem k malé velikosti města není problém se kamkoliv dostat. Lidé jsou zde opravdu přátelští. Měl jsem opravdu rád místní Forum (skvělé místo na učení, muzea, výstavy, knihovna, ...) a dále např. Standspark (spíše les než park) a nebo ikonické barevné domky u Reitdiep Groningen.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nizozemsko je bohužel velmi drahé a to bylo i pro mě i když jsem se snažil neutrácet za zbytečnosti. Samotné stipendium mi pokrylo jen poplatek za bydlení (bydlel jsem ve Village). Když jsem si to počítal, tak stipendium pokrylo tak 30 % nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
První věc, kterou jsem řešil snad pomalu dřív než jsem se zabydlel bylo kolo. Dá se buď koupit od studentů, kteří odcházejí nebo půjčit. Dále určitě nevyhazovat peníze za zbytečně drahé restaurace a k večeři si dát radši chleba s máslem (pečivo mají skvělé). Když na pivo/něco tvrdšího, tak do Copas, kde jsou slevy pro studenty. Také se dá ušetřit na cestování vlakem, když máte založený účet u nizozemské banky a jste zároveň studentem (jezdíte pak zadarmo buď o víkendu nebo ve všedních dnech).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve Village a upřímně je to asi jediná věc, kterou bych změnil. Doporučuji raději oficiální studentské koleje (spíše takové domy), kde bydlíte s cca 10 dalšími studenty z různých zemí, které jsou právě pro erasmáky často určeny. Village má výhodu 24/7 otevřené posilovny, ale jinak nic moc. Personál se příliš nestará (možná výjimka kvůli covidu), pokoje jsou velmi malé a k celkové spokojenosti je hlavní, pokud si sednete s ostatními lidmi z vašeho patra (jsou společné sprchy, koupelna i kuchyň, o kterou se musíte společně starat, aby tam neběhaly krysy).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V rámci studia jsme měli řadu exkurzí do různých oblastí (přehrada Breezanddijk, Rotterdam, okolí Groningena a další). Určitě doporučuju ostrovy na severu Nizozemska, které jsou z Gronigenu kousek (Ameland, Schiermonnikoog). Zejména z exkurze pořádané ESN klubem na Schiermonnikoog mám vlastně vůbec nejlepší vzpomínky. Takže doporučuji jezdit s ESN klubem co to jen jde! Ovšem v tomto opět hrál velkou roli Covid, který spoustu našich plánů kam jet omezil či úplně znemožnil.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita chce po studentovi C1, pokud se nemýlím, ale myslím, že i s B2 by člověk obstál. Nizozemci mluví anglicky velmi srozumitelně a i během přednášek jsem vlastně nikdy neměl problém a to jsem si se svojí angličtinou příliš nevěřil.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud někdo hledá místo, kde se chce něco naučit a kde to zároveň nebude tak velké jako jiná věhlasná místa, je Groningen určitě to pravé místo. Zároveň studentsky město opravdu žije. Můžu říct, že mi přirostl k srdci a beru ho stále jako takový můj druhý domov.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Skládací kolo? :D Asi nic extra výjimečného. Co zapomeneš, to koupíš.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ubytování ve Village nebude tak slavné, jak jsem si vysnil. A rád bych věděl, že se opravdu nemám bát, protože milé lidi člověk najde na každém kroku a zmatených erasmáků jako ty zde bude víc než dost.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak skvěle může fungovat školství. Je to opravdu na jiné úrovni než u nás.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
První týden se adaptovat na nové prostředí. Ale to chce prostě vždycky čas.

galerie

Návrh bez názvu (41).png