top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Hana Tenglerová

Autor(ka):

fakulta:

Hana

Tenglerová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

malahanka

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Hana

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Groningen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Hana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
RUG disponuje jednak novým moderním kampusem a jednak starými budovami v centru města. Jak je pro Nizozemce typické, všechno je naplánované hodně dopředu (v lednu jsem věděla, kdy budu mít i opravný termín v červenci). Organizace výuky probíhala bez větších problému. Jazyková vybavenost většiny vyučujících byla velmi dobrá.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, semestr je rozdělený na dva bloky, takže v půlce semestru má člověk jedno zkouškové období navíc. Kurzy jsou rozhodně intenzivnější než na co jsem zvyklá z domácí katedry. Vyžaduje se velké množství samostatné domácí přípravy (čtení knih, článků). Zkoušení neprobíhá nikdy ústně, píší se testy (otevřené otázky nebo multiple choice), nebo odborné eseje. Významně více se používá elektronický systém univerzity pro zadávání úkolů, četbu, sdílení prezentací. Učitelé se nebojí přiznat, že něco neví. Přístup je daleko více evidence-based.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Fungují studentské spolky i ESN. Volitelné předměty o NL k dispozici jsou, ale sama jsem si je nezapsala. Volnočasových aktivit v rámci univerzity jsem se neúčastnila, ale výborně funguje univerzitní sportovní centrum ACLO.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, nutná byla úroveň B2, ale Nizozemci povětšinou mluví na daleko vyšší úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je hodně studentské a to včetně velkého množství zahraničních studentů. Může být rušné i klidné zároveň. Nabízí se 3x týdně trhy, je tu řada klubů, restaurací, kaváren, muzeí, galerií, posiloven, kino. Je velmi čisté a upravené bezpečné. Všude je krásná typická cihlová architektura, městem se line několik kanálů a je zde i spousta parků. Klidně bych tam žila, nebo si tam dala ještě Erasmů několik, abych prozkoumala všechna zákoutí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Výdaje jsou významně vyšší než v ČR. Stipendium mi pokrylo nájem a pak mi zbývalo asi 80 euro. Dotovala jsem zbytek úsporami a podpořila mě i rodina, příp. se studium dá kombinovat s brigádou (platy jsou stejně jako výdaje významně vyšší než v ČR).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Chodit nakupovat do LIDLu (ne do Albertu nebo Jumbu), hledat slevy na trhu na Vismartku a zásobit se jídlem odtamtud. Vařit si na koleji. Nábytek, vybavení na kolej pořídit ze second handu Mamamini. Najít si brigádu (jsou i vysloveně pro zahraniční studenty).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji pro zahraniční studenty pod organizací SSH - doporučuji si dopředu prohlédnout, jak kolej vypadá, kolik tam bydlí lidí a zvolit tu, která je menší a mezi centrem města, kde je část univerzity, a novým kampusem Zernike. Na menších kolejích se snáz vytvoří komunitnější atmosféra. Bydlela jsem na samostatném pokoji, sdílela jsem dvě toalety, dvě koupelny a jednu kuchyň s jedním patrem (cca 10-12 lidí). Na pokoji jsem ale měla dřez a malou lednici. Nájem je pro zahraniční studenty poměrně náročné sehnat, proto bych určitě doporučila podívat se spíš po kolejích - ostatní mimo SSH jsou ale ještě dražší.
https://www.sshxl.nl/en/cities/groningen - moje konkrétně byla Moestraat 8

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji pořídit si kartičku od národního vlakového dopravce NS a pořídit si za 30 euro lístek, který opravňuje cestovat o víkendech zadarmo (jinak např. cesta Groningen - Amsterdam stojí sama 30 euro). Také doporučuji koupit nebo pronajmout si kolo na cestování po městě (já měla pronájem od Swapfiets).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, nutná byla úroveň B2, ale Nizozemci povětšinou mluví na daleko vyšší úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nizozemsko je krásná země, Groningen je nádherné město, výuka je zde na velmi vysoké úrovni. Pokud se chcete posunout ve svém oboru, zlepšit si angličtinu (protože Nizozemci ji ovládají velmi dobře), najít si přátele po celé Evropě i světě, jeďte, do Groningenu nebo kamkoliv jinam:)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Světýlka a fotky, abych si z koleje udělala větší domov.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Nizozemsku často neberou karty Visa a Maestro a pořídila bych si daleko dříve aplikaci Revolut, ve které se dá získat karta Maestro, kterou berou všude.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je pravda, že je Erasmus jedinečná, nepřenositelná příležitost. A jak snadno člověk může navázat přátelství z jiných zemí a za krátkou dobu. A jak mu přirostou k srdci.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
se s Gronigenem a novými přáteli rozloučit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Groningen

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page