top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie Jiřičková

Autor(ka):

fakulta:

Marie

Jiřičková

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie

Fakulta humanitních studií

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sciences Po Lyon

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Je to krásná, ale menší budova kousek od centra. Výjimečná byla právě svou komorností, nejedná se o žádný obrovský komplex, celkově tam není mnoho studentů a pro francouzské studenty je náročné se tam dostat. Já měla částečně výuku online, takže jsem moc v budově nebyla, ale líbilo se mi ta, knihovna i menza byly příjemné a jídlo bylo levné.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr tam mají stejný, akorát začínají dříve, ale zase končí dříve (konec května). Nicméně se to liší pro francouzské studenty a studenty ERASMUS. Způsob zkoušení - pro ERASMUS studenty napsat eseje/zamyšlení apod., jinak předměty ve francouzštině jsou často i ústní.
Učitelé jsou různí, administrativa někdy pomalá.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Funguje studentský spolek a buddy systém, je tedy možné vyrazit jednou za čas na výlet, prohlíku Lyonu, piknik. :)
Je možné chodit na START kurz, kde je přiblížena univerzita, učí se jazyk a jsou tam nějaké základní informace. Také je možné se zapojit do sportovního týmu univerzity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině a byla na programu v angličtině, byla ale možnost si vzít pár předmětů ve francouzštině. POkud chcete studium v francouzštině, požadovaná je B2
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské a kosmopolitní město, vcelku drahé. Vzdálenosti podobné jako v Praze, dokonce menší - v pohodě se dá jezdit na kole (velmi levné). Oblíbená místa: staré město, Parc de la Tete D´or, Perouges - vesnice kousek od Lyonu. Je to krásné město s antickými základy, krásná renesanční architektura a vše velmi blízko a živé. :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 517 euro na měsíc, pokrylo mi to měsíčně nájem (400eur). další náklady byly ale tak 300-350 euro na měsíc, když člověk šetřil, takže jsem musela mít i vlastní zdroje. Ačkoliv dá se hodně ušetřit na jídlu a kdyby člověk necestoval, tak to také jde. V Lyonu je draze, je to třetí největší město ve Francii a je to trochu snobské, to nám alespoň říkali sami Francouzi, že to je jako Paříž. Francie je obecně dražší, ale ne zas tolik, dá se to zvládnout. :) Fungují tam různé pomoci pro studenty, Crous, v menze jídlo se svačinou za 1 euro apod.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Já chodila do Lidlu, protože ho znám a zdál se mi levnější. Potom se vyplatí chodit do menzy - člověk dostane oběd, jogurt, ovoce za 1 euro, také jednou za čas fungují studentské markety. Ovoce a zelenina je levnější na trzích. Chce to ale vyzkoušet a ceny porovnat..
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem portál, který doporučila samotná univezita Studapart, koleje negarantují, ale jsou tam nějaké studentské rezidence, nicméně jsou drahé. Já měla ubytování v soukromém bytě, jeden pokoj a se 4 lidmi společná kuchyně a koupelna. Měla jsem jedno z nejlevnějších ubytování a nestěžuju si. Airbnb velmi drahé.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji jet na jih - Marseille, Nice, Saint-Tropez, Avignon, Vienna, moře je krásné a je tam teplo. Byla jsem i v Grenoblu, Nancy - na ten směr to má takové švýcarské vibes. Jinak ani Paříž není daleko. :) Doporučuji jezdit vlakem a kupovat jízdenky včas, jde využít i Blablacar. Uber je drahý.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině a byla na programu v angličtině, byla ale možnost si vzít pár předmětů ve francouzštině. POkud chcete studium v francouzštině, požadovaná je B2

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lyon je skvělé startovní místo pro další cestování a je i velmi přehledné pro cizince. Nedělalo mi problém se někam dostat na kole, chodila jsem do parku a bylo krásné počasí - mnohem tepleji, než v Čechách. Univerzitu doporučuji všem, co chtějí studovat ve Francii, ale neumí francouzsky a také pro ty, co je zajímá politologie. :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Oblečení na léto, zimní kabát jsem ani moc nevyužila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
TGV je v pohodě, že na hranicích mě nezkontrolují (ale nespoléhejte na to) a že i covid bude v pohodě.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem to zvládla. :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Být mezi lidmi, co mají spoustu peněz (jezdí uberem, pořád si něco kupují, chodí jíst někam) a najít si kamarády během covidu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sciences Po Lyon

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page