top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Horvátová

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Horvátová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sciences Po Lyon

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sciences Po Lyon má ve Francii výbornou reputaci a přijímací zkoušky na ni jsou velmi náročné. Mají skvělou knihovnu, spoustu kvalitních učitelů s mnoha publikacemi a jako plus jsou historické budovy v centru Lyonu v bývalé důstojnické škole. Výuka nicméně probíhá v nové budově, která je v podstatě připojena ke staré.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V něčem ano. Francouzi mají obecně více administrativy ve všem a to se projevuje i ve školství. Přístup učitelů byl víceméně přátelský a velký důraz byl kladený na samostudium a vlastní iniciativu. Většině kurzů dominovaly přednášky. Způsob zkoušení byl díky covidu primárně distanční ve formě esejí a projektů, ústní zkoušky chyběly. Organizace semestru probíhala vesměs stejně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků tu funguje opravdu hodně, byla jsem příjemně překvapena také množstvím sportovních spolků. Znalost francouzštiny se v nich určitě hodí :-). Volitelné předměty na takové téma byly, ale byly ve francouzštině. Univerzita pořádala přednášky a občasné workshopy, ale více ležely volnočasové aktivity na bedrech studentských spolků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuku si mohl student navolit jak v angličtině, tak ve francouzštině. Já jsem komunikovala v obou jazycích i předměty jsem měla v obou. V administrativní části si student vystačí s angličtinou. Francouzština je pro studium potřeba alespoň na úrovni B1/B2, záleží na konkrétním předmětu a jeho zakončení.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lyon je částečně kosmopolitní, částečně studentské město. Jsou zde rušnější i klidnější čtvrti, zajímavá muzea, skvělá je promenáda u Rhony i Saony a staré město. Mým nejoblíbenějším místem byla čtvrť Croix-Rousse, plná skvělých kaváren a murals na zdech domů.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium nebylo špatné, ale pokrylo mi především ubytování, které mě stálo 575 euro na měsíc. Lyon určitě není tak drahý jako Paříž, ale levné město to v rámci Francie není. Ceny v zemi jsou v poměru cena/kvalita srovnatelné s českými.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ve velkých supermarketch jako je Lidl nebo Aldi a na trzích. Dá se uspořit na studentských kartách na MHD a na sdílená kola vélov. Levnější je také školní kantýna a některé restaurace v okolí školy nabízí polední studentské menu. Samozřejmě, nejvíc se ušetří vařením :-).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem přes jednu soukromou firmu poskytující ubytování napříč Lyonem ve sdíleném domě (nabízely i byty, ale ty byly rychle vyprodané, určitě doporučuji řešit to včas), měsíc jsem bydlela v Airbnb, na konci zaří jsem se přestěhovala. Koleje byly z doslechu brzy pryč a byly dost malé, ale cenově za polovinu té soukromé. Spolubydlení bylo moc fajn a v letním měsících člověk ocenil i přilehlou zahradu s terasou :-).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se cestovat opravdu hodně. Navštívila jsem Alpy, přilehlé region Rhone des Alpes a jezdila jsem často na jih/jihovýchod Francie (Camargue <3, Montpellier, Marseille, Arles, Orange, Provence). Navštívila jsem také Paříž a Bordeaux a jednou jsem letěla na víkend do Bologni :-).
autobusy mívají často zpoždění, vlaky jsou příjemnější (ale dražší), dobře funguje aplikace Blablacar
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuku si mohl student navolit jak v angličtině, tak ve francouzštině. Já jsem komunikovala v obou jazycích i předměty jsem měla v obou. V administrativní části si student vystačí s angličtinou. Francouzština je pro studium potřeba alespoň na úrovni B1/B2, záleží na konkrétním předmětu a jeho zakončení.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Perfektní lokace v rámci Francie - blízko do Alp, i k moři, TGV i do Paříže. Lyon je klidná, fajn město, v něčem mi hodně připomínalo Prahu. Skvělé jídlo a pití, příjemná atmosféra, teplo až do hlubokého podzimu, brzké jaro. A pain au chocolat.
Univerzita měla spoustu zajímavých kurzů i učitelů a fajn skupina mezinárodních studentů.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více letního oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je tak náročné sehnat ve Francii ubytování.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Francouzi tak milí!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vypořádat se s francouzštinou a najít si ubytovíní.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sciences Po Lyon

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page