top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petr Šupa

Autor(ka):

fakulta:

Petr

Šupa

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@supapetrik

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petr

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Radboud University Nijmegen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vysoká úroveň vzdělání, moderní kampus, a především výborná všeobecná organizace studia a (nejen) termínů zkoušek (Karlova Univerzita má co dohánět :). Do kvality vzdělání je v Nizozemí a na Radboud University obzvláště hodně investováno a také na ní dbáno.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sestupně, akademický/školní rok v Nizozemí (NL) vs. Česku je jinak organizován. V NL se začíná první pondělí září a končí na konci června či v půlce července, pokud člověk dělá opravy (tj. "resit exam"), které nedoporučuji - protože jsme zvyklí z ČR mít už v červenci prázdniny. Dále jsou oba ze dvou semestrů rozděleny do dalších dvou period, celkově tedy ZS = 1 + 2 perioda; LS = 3 + 4 perioda. Hádám, že proto je i školní rok delší. Na konci každé periody (cca půlka a pak konec semestru) je zkouškové. Tomuto rozvržení se (logicky) podrobuje i organizace kurzů. Jsou pouze několika-týdenní (záleží na periodě a svátcích), často i intenzivnější (alespoň na Faculty of Social Sciences - Psychology Bachelor), "resit" zkoušky je však na, co vím, vždy konci semestru.

Kdyby cokoliv, nebojte se obrátit na studijní oddělení, STIP (studijní) apod., avšak očekávejte několik dní než odepíší - mají fakt návaly od studentů, ale jsou vždy ochotní pomoci a nápomocní. Kdyžtak se odvažte k osobní schůzce (v systému se rezervujete), na kterou se však také často čeká, obzvláště k návštěvě "Student Advisor(s)".
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolky většinou převážně pro Nizozemce, pokud nejste z IT. Existuje kurz "Social Dutch" + kurz za 6 ECTS (kreditů) o historii Nizozemí, ale to je tak celé co vím. 6 ECTS je mimochodem na Radboud Uni fakt hodně, takže někde toužíte nahrabat kredity, tak určitě doporučuji. Není to tak snadné jak v ČR tam získat 30+ kreditů, někteří mají problémy vůbec s těmi 20 ECTS, díky kterým Vám nevezmou peníze. Moc aktivit jsem se s nějakými organizacemi neúčastnil, ale vím, že pořádají výlety. Já jsem tam byl už na předchozím Erasmu+, tak jsem měl známé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina = NL má nejvyšší úroveň AJ v populaci pro zemi, jejíž mateřský jazyk AJ není. I starší lidé mluví alespoň dobře anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Není to taková ta nizozemská idýlka s kanály, lodičkami na nich, tulipánovými poli a starobylými větrnými mlýny, avšak město má co nabídnout pro vysoce kvalitní studijní život. Já moc na party neměl čas, když už tak u nás na koridoru se spolubydlícími. Nijmegen není tak moc kosmopolitní, jak ostatní a větší NL města (Amsterdam, Rotterdam, Haag, Utrecht).

Nijmegen však má pláž, krásný a velký kampus s parkem a hřišti (doporučuji plážový volejbal venku a squash uvnitř Sports center)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
k ak. roku 2023/24 zvedly nájmy, co vím od svého bydlení (SSHN - doporučuji si zajistit od nich, najít si tam ubytko sám a na půl roku s jejich 'NL Housing Crisis' je celkem peklíčko :)

Takže z 600 EUR, které pravděpodobně dostanete až do 2025 nebo něco takového, dáte bez problému 3/4 = 450 EUR za ubytko. 150 EUR ale zbyde, a to je z optimistického pohledu krása + neplatíte za univerzitu (ušetřeno 1150 EUR/půl rok či 2300 EUR/rok).

K optimalizaci očekávání, Česko už dávno není levné, obzvláště pokud jste z Prahy či bydlíte v ní jako student. Albert Heijn je předražený; ALDI to jistí. Rozdíl může být i klidně 40 EUR v ALDI vs. 70 EUR v Albert Heijnu za stejný nákup, avšak ALDI má menší sortiment a také nemá takové to 'luxusní a exotické zboží', ačkoliv v XXL Albert Heijnu mají pizzu od 15-18:00 za 5 EUR, což je pěkné. Celkově, co si budeme, je tam draho, nicméně záleží hodně na vašem standardu. Určitě doporučuji si vařit a nechodit na dortíčky a kafíčka do kaváren, to se pak hodně prodraží (drahá pracovní síla zvedá neskutečně ceny, ale i lidskou důstojnost práce).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
ALDI, kafe/nápoje a jídlo doma ze supermarketů (ne SPAR na univerzitě). Albert Heijn má aplikaci, ve které jsou personalizované akce (max 5/týden) a + se aktivuje něco jakože platíte 10 centů navíc za EUR a to se vám jaksi ukládá na účet, a pak si to můžete vybrat až to je plné od 50 EUR myslím (500 EUR celkové útraty = 50 EUR na účtě se domnívám). Takže pokud plánujete v Albert Heijnu utratit 500 EUR za celý pobyt (vždy s pípnutím aplikace), tak se to vyplatí :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Viz výše. SSHN (v aplikaci v OSIRIS si zažádejte o ubytko - 100% doporučuji). Hoogeveldt je 16 lidí, nic pro lidí, kteří se chtějí vyhnout každodenní interakci s lidmi, avšak to zase přináší komunitní duch, pokud vám výjdou dobří spolubydlící, což však předem nikdy nevíte. Ale na prvním Erasmu+ jsem bydlel v Boekstaetehofu (levnější), ale zase daleko od centra, školy a studentů. Bydlel jsem jen ve 3 (včetně mě), a stejně mí dva spolubydlící nadělali bordel jak za 16 lidí, takže to výjde "šul-nul".

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji osobní NS card a subskripci víkendového cestování "zadarmo" (35 eur/měsíc k 7/2023), což se vyplatí od jedné zpáteční cesty do Amsterdamu/Haagu měsíčně :) Cestování je jinak fakt drahé. 6 - 9 AM a také 16 - 18:30 je Rush Hour, neplatí na něj 40% sleva, která jde získat s dalšími (přídavnými) subkripcemi od 4 EUR měsíc. Na personalizovanou kartu a subskripci od 4 EUR se dá pronajmout kolo ve městě - 100% doporučuji, od 4,35 EUR kolo na 24 hodin (ale cena je jednorázová).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina = NL má nejvyšší úroveň AJ v populaci pro zemi, jejíž mateřský jazyk AJ není. I starší lidé mluví alespoň dobře anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Hele, myslím, že vše hovoří to, že jsem na Radboud University jel na Erasmu+ hned 2x, a také tam pokračuji na Magistru "Behavioural Science Research". Univerzita (studoval jsem psychologii) má rozhodně co nabídnout a současně kultivuje řádnou přípravu na magisterské empirické studium (čau FHS).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
povlečení na postel, peřinu/y, polštář (budeš mít třeba kámoše na návštěvě)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
to vše zvládnu, tak jako desítky lidí před tebou
Nejvíc mě překvapilo, že...
tam jdu na magistr
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít kamarády, zvládnout očekávání Erasmu (zábava) a prospěchu ve studiu (chci si vést dobře), které je však těžké (pokud máš a test 8 a výš, jsi dobrý*á)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Radboud University Nijmegen

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page