top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Horák

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Horák

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Radboud University Nijmegen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Radboud University je kampusová univerzita, která se nachází na okraji menšího města Nijmegen. Celá oblast je klidná a plná parků a zeleně. Kampus tvoří poměrně moderní budovy všech oborů včetně fakultní nemocnice a obřího sportovního centra. Právnická fakulta se nachází na okraji kampusu v moderní prosklené budově, která je velmi dobře vybavená a studentsky přívětivá.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium je odlišné od toho na co je člověk zvyklý z naší alma mater. Většina výuky (zejména magisterské předměty) probíhá v menších seminárních skupinách. Na každou hodinu je zadána příprava, která může být i velmi rozsáhlá a alespoň zevrubné pročtení je nutné aby se člověk na semináři orientoval. Semináře jsou více diskuzní a studenti mají často zadané různé prezentace. Hodnocení probíhá většinou formou písemného testu (otevřené otázky psáno na počítačích) a esejí. Hodnocení probíhá na škále 1-10, minimální počet na splnění předmětu je 5,5 a dosáhne ho většina studentů, lepší známky (8-10) je poměrně těžké získat.

Náročnost předmětů je poměrně variabilní. Lehčí předměty, které jsou plné erasmáků jsou například Philospohy of law, European commercial law, Private international law a člověk se musí pouze vypořádat s trochu rozsáhlejší přípravou a nezvyklým zakončením. Jiné předměty, které jsou primárně určené pro Holandské studenty (Accountability for Human Rights Violations, EU External relations law, Refugee law) jsou již poměrně náročné a je často třeba psát rozsáhlejší seminární práce.

Přístup učitelů je skvělý a nezažil jsem špatného/nepříjemného učitele. Studijní materiály a prezentace z výuky jsou dostupně v informačním systému a zároveň jsou všechny hodiny nahrávány, takže je možné se podívat i na semináře na které člověk chyběl.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita je plná studentských spolků, pro nás byl nejzajímavější ESN, který pro erasmáky pořádá různé výlety, párty a podobné akce. Ostatní spolky tvoří zejména Holandští studenti, ale jsou většinou otevřené i pro mezinárodní studenty, nebo mají akce a tréninky i v angličtině. Do sportovních spolků je možné se zapojit skrze předplatné ve sportcentru,
Na univerzitě často probíhají různé koncerty, festivaly a přednášky, doporučuji sledovat univerzitní a fakultní Instagram.
K dispozici je také kurz Social Dutch, kde probíhá výuka holandštiny zdarma (nevyužil jsem).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace a organizace studia probíhala v angličtině. Mám pocit, že všichni Holanďané umí skvěle anglicky, takže i s nulovou znalostí Holandštiny se dá v klidu přežít.
Univerzita požaduje angličtinu na úrovni B2 a jako certifikát stačí potvrzení od katedry jazyků.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?

Nijmegen je menší studentské město (asi 180.000 obyvatel) kde je ale vše potřebné (obchody, restaurace, kina..). Má velmi klidnou atmosféru, s výjimkou hospod a klubů v centru města a oblasti u studentských kolejí, které bývají zejména ve víkendové večery poměrně rušné. Více než historické památky stojí za návštěvu okolní příroda – pláže u řeky Waal, parky a lesy.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nijmegen je jedno z levnějších měst jinak velmi drahého Holandska. Stipendium pokrylo ubytování a nějakou základní stravu ale vyžít se z něj rozhodně nedá. Cestování po Holandsku, hospody ale i jídlo jsou poměrně drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Po Nijmegenu a okolí jezdit na kole, pro cesty vlakem využívat skupinovou jízdenku, vařit si na koleji.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Situace s ubytováním v celém Holandsku je strašná. Rozhodně využijte koleje, které vám nabídne univerzita (erasmáci mají garantovaná místa). Koleje provozuje společnost SSH a dá se vybrat z několika komplexů – já jsem bydlel v Hoogeveldtu, který je nejlevnější (370 €/měsíc), největší a nejblíže univerzitě (5 minut na kole). Rozhodně ho můžu doporučit, pokud přežijete sdílení kuchyňky, sprchy a záchodu s 15 studenty a občasné hlasité studentské párty.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem poměrně hodně – jak po Holandsku tak do Francie, Belgie a Lucemburska. Doporučuji navštívit Holandská města jako Amsterdam, Leiden, Utrecht, Rotterdam, Haag, Groningen… všude se dá dostat poměrně jednoduše vlakem. Do okolních zemí poté jezdí z Nijmegenu Flixbus. Cestování je poměrně drahé a pro cesty vlakem určitě doporučuji skupinovou jízdenku.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace a organizace studia probíhala v angličtině. Mám pocit, že všichni Holanďané umí skvěle anglicky, takže i s nulovou znalostí Holandštiny se dá v klidu přežít.
Univerzita požaduje angličtinu na úrovni B2 a jako certifikát stačí potvrzení od katedry jazyků.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě byl Nijmegen skvělá volba zejména kvůli poměru cena/výkon. Jedná se o kvalitní univerzitu v Holandsku, která umí být náročná ale zase nijak přehnaně. Celý kampus má skvělou atmosféru a obrovské sportovní centrum. Na poměry Holandska je Nijmegen poměrně levný (ano 370€ za kolej je prý velmi levné) a díky nabídce kolejí si nemusíte ubytování složitě zařizovat. Pro cestování má Nijmegen poměrně příznivou polohu, jen spojení do Prahy není nic moc (bus/letadlo z Eindhovenu). Tak jako jinde v Holandsku buďte psychicky připravení na hodně deště, ale dá se to přežít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Bundu a deštník.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Holandsku často nezaplatíte Visou ani Mastercard, mějte sebou hotovost nebo si založte Holandský bankovní účet (pro pobyty na celý rok).
Nejvíc mě překvapilo, že...
Přátelský přístup učitelů a funkčnost systémů jako nahrávání přednášek, dostupnost materiálů v informačním systému a důraz na transaparentnost a férovost při zkouškách
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Prvních pár dní ve městě existovat bez kola.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Radboud University Nijmegen

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page