databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Southampton

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matyáš Marek

Autor(ka):

fakulta:

Matyáš

Marek

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matyáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matyáš

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Matyáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

3.0

ubytování

4.0

jak lze vyjít se stipendiem

3.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Southampton byla vynikající institucí pro výjezd. Zázemí je vzhledem k velikosti univerzity a počtu studentů prvotřídní jak po stránce jednotlivých tříd, počtu žáků na zaměstnance, přístupu k materiálům online, zdrojům a studijním prostorům v knihovnách a dalším. Komunikace s univerzitou byla hlavně skrz email, který sice měl odezvu několika dní, ale vždy byl vstřícný a nápomocný.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium v UK je velmi specifické. Hodin samotných bylo přes týden méně, než v ČR (v mém semestru jsem měl celkově na univerzitě zhruba 10 hodin času prezenční výuky), ale příprava na jednotlivé hodiny je o mnoho časově náročnější, než v Praze. Zakončení předmětů je také nejčastěji formou eseje, či delšího projektu, zkoušky a testy se objevují méně často. Obecně je studium více zaměřeno na čtení a samostatnou přípravu jak mezi hodinami, tak ve smyslu ukončení předmětu. Učitelé byli vždy velmi vstřícní a na emaily opovídali všichni nejpozději do 1 dne. Na jednom předmětu nás bylo vždy nejvíce 20, což jsem považoval za velkou výhodu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Southamptonu (a obecně v UK) fungují výborným způsobem studentské spolky. Stovky různých kroužků od sportovních, přes interkulturní, po vaření a jazykové kroužky všechny zaštiťuje studentská organizační složka SUSU, přes kterou se tyto aktivity organizují. Mimoškolní život tedy skýtá nepřeberné množství možností, do kterých se může student zapojit. Volitelné předměty jsou k dispozici po domluvě s místním oddělením a vyučujícím předmětů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovali jsme v angličtině, celá univerzita používá pouze AJ a předpokládá se, že student je na minimální úrovni B2, respektive na úrovni, která mu nezabraňuje v komunikaci, diskusích na seminářích a psaní prací.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Southampton je z velké části postaveno na ruchu, který vznikne studentským životem. V období, kdy nejsou studenti v Anglii je tedy prázdnější. Obsahuje malé centrum, které obsahuje i nějaké historické památky, ale moc jich zde k vidění není. Město je plné barů a restaurací, které jsou mezi studenty oblíbené, ale, jako celá Anglie, je jejich navštěvování poměrně drahé. Jelikož se jedná o pobřežní město, nachází se zde i přístav s výhledem na moře a pobřežní stezkou a hned u univerzity je velký park, kde se studenti schází a organizují různé volnočasové aktivity. Nedaleko se nachází i různé přírodní parky, město Winchester, či Oxford.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium zhruba pokrylo mé ubytování (doplácel jsem zhruba 30 liber) - nutno ale podotknout, že je mnohem výhodnější si najít soukromé ubytování ve sdílených domech/bytech, než se ubytovávat na koleji. Na koleji sice nájem obsahuje i bus pass, ale zato je skoro dvakrát dražší na měsíc, než soukromé bydlení - u toho bych ale dobře zvážil a prošel si hodnocení jednotlivých kanceláří, které ubytování zprostředkovávají a jakým způsobem komunikují.
Zbytek výdajů (letenky, jízdenky na autobus, jídlo a výdaje spojené se studiem a volným časem) jsem si hradil z vlastních peněz. Jinými slovy je potřeba mít připravené vlastní peníze, které jsou při návštěvě Anglie potřeba. Procentuálně mi stipendium pokrylo něco okolo poloviny všech výdajů, které jsem v Anglii měl.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Největší příležitost ušetřit je skrze pronájem pokoje ve sdíleném, soukromém domě. Dále je výrazným ulehčením rozpočtu si samostatně vařit - ideálně nakupovat v řetězcích ALDI, nebo LIDL, které jsou nejlevnější, a připravovat si vlastní jídla. Jídla v restauracích, či hospodách jsou drahé, jedinou alternativou jsou takzvané Meal deals v obchodech, které ale nejsou nejzdravější a ani jich není největší porce.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem zmiňoval výše, ubytoval jsem se v pokoji v soukromém domě, který byl mnohem levnější, než kolej. Sice neměl samostatnou koupelnu, ale s tím se dá vyžít, dobrá sdílená kuchyň byla základem úspěchu. I když se nejedná o nejluxusnější typ ubytování, tak bych ho vzhledem k ceně určitě doporučil.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Osobně jsem byl v Anglii již několikrát před tímto pobytem, bral jsem ho spíše opravdu jako pobyt studijní. Navštívil jsem Winchester, Oxford a Londýn a procházel jsem se v Southamptonu. Určitě bych doporučil všechna tato města, obzvlášť Oxford mi přišel jedinečný svou architekturou. Dále bych doporučil cestovat pomocí autobusů, které jsou mnohem levnější, než vlaky a také mají často slevy podle sezóny.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovali jsme v angličtině, celá univerzita používá pouze AJ a předpokládá se, že student je na minimální úrovni B2, respektive na úrovni, která mu nezabraňuje v komunikaci, diskusích na seminářích a psaní prací.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Osobně bych nejvíce doporučil Southampton k poznání jiného školského systému a výborného zázemí a vyučování. Město samotné mi nepřipadalo tak úchvatné, ale ve spojení se špičkovou univerzitou ze skupiny Russel Group se výjezd rozhodně vyplatil.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Povlečení, polštáře, peřinu a nádobí, které nejsou samozřejmostí a samozřejmě deštník.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Erasmus bude velmi náročný po administrativní stránce, obzvlášť v období Covidu, jelikož jedinou možností komunikace byl email a prodleva odpovědí je velmi dlouhá a někdy poměrně stresující.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Ceny základních potravin v obchodech jsou stejné, ne-li levnější než v ČR a rozhodně tedy doporučuji samostatné vaření.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Celý administrativní proces a komunikace s oběma institucemi zároveň, aby vše došlo ke zdárnému konci.

galerie

Návrh bez názvu (41).png