top of page
Autor(ka):
Barbora Prokešová
Autor(ka):
fakulta:
Barbora
Prokešová
Filozofická fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Barbora je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Barbora
Filozofická fakulta
2021/2022
University of Southampton
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita má v rámci Velké Británie poměrně vysokou úroveň a v psychologii klade velký důraz na výzkum. Kampus je asi 15 minut autobusem od centra a je dost moderní. Je tam hodně prostor pro samostudium, všude po knihovně jsou zásuvky, křesílka i rezervovatelné místnosti. V knihovně jsou i mikrovlnky. Na kampusu najdete skoro všechno: od fitka a squashových kurtů přes kavárny a restaurace až po hospodu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Vybíráte si pouze 4 předměty za semestr, standardně trvá jedna přednáška 2 hodiny. Oproti Karlově Univerzitě jsem ale strávila víc času přípravou na jednotlivé přednášky. 2 ze 4 předmětů byly částečně online, kdy jsme dostávali předem nahraná videa a přednáška pak byla ve formě cvičení a kvízů. Vyučující si ten přístup vybrali, protože se jim osvědčil přes covid – byla to zajímavá zkušenost, ale asi bych víc ocenila jen prezenční výuku. Obecně jsem strávila hodně času samostudiem na počítači.
Zkoušky byly ve formě esejí, prezentací nebo psaní práce na určité téma v časovém rozmezí 8 hodin. Většinou se jednalo o kombinaci. Téměř jsem se nemusela nic učit, šlo spíš o práci s články. Hodnocení je jiné než v ČR, dostat 100 % je v podstatě nemožné, cokoliv nad 70 % se počítá jako A.
Vyučující jsou strašně milí a ochotní, můžete za nimi s čímkoliv přijít. Nesetkala jsem se s žádným vyučujícím, který by mi nesedl nebo měl nezajímavý výklad.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita nabízí množství societies, do kterých se lze na začátku semestru zapojit. Někdy jsou zdarma, někdy za poplatek, a na začátku semestru většinou nabízí free taster sessions. Doporučuji se zapojit hned do několika, protože to je skvělá příležitost poznat britské studenty a vyzkoušet si něco nového. Všechny societies pravidelně pořádají socials, což je většinou společné chození do baru/klubu, ale může to být i piknik.
Univerzita nepořádá žádný program pro Erasmus studenty, takže jediná možnost, jak je potkat mimo přednášky, jsou právě societies nebo parties pořádané studentskou organizací SUSU v září.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Předměty jsem měla normálně s britskými studenty. Univerzita vyžaduje od Erasmus studentů úroveň C1, pozor na to, že jazykový certifikát musí být maximálně 2 roky starý.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město sice není úplně malé, ale nenachází se tam nic speciálního. Do centra jsem jezdila akorát 1x týdně na nákupy nebo do kina/na jídlo. Studentský život se odehrává na kampusu a v přilehlé čtvrti Portswood, kde jsou restaurace, bary a kluby. Určitě bych doporučila najít si bydlení spíš blízko kampusu nebo v Portswoodu než v centru.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Velká Británie je poměrně drahá. Bydlela jsem na koleji, která mě vyšla cca na 15 500 Kč na měsíc, stipendium mi tedy téměř pokrylo ubytování, ale ne celé. Levnější varianta je spolubydlení v domě nebo privátní kolej, která i bývá hezčí než univerzitní. Při spolubydlení by mi myslím i něco málo ze stipendia zbylo na žití. Všechny typy ubytování ale mají svá pro i proti, jak píšu v následujících odstavcích.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Hodně drahé jsou restaurace a kavárny, hlavní jídlo stojí běžně tak 9 liber. Take-away je taky dost drahé. Takže doporučuji si vařit vlastní jídlo. Nakupovala jsem v Lidlu, což je výrazně nejlevnější supermarket. Podobně jsou na tom ještě Asda a Aldi. Naopak Saisbury's a Tesco jsou celkem drahé.
Drahé jsou taky vlaky. Doporučuji stáhnout si aplikaci Trainline a kupovat lístky online a 2-3 týdny dopředu, kdy jsou levnější. Nejlevnější jsou v neděli ('sunday off') a významně levnější jsou return tickets než single. Pokud vlak plánujete využívat víc, vyplatí se koupit si Railcard za 90 liber, se kterou pak máte o 30% levnější lístky. Původně se mi to zdálo jako hodně a myslela jsem si, že ji nevyužiju, ale nakonec jsem si ji v půlce pobytu stejně koupila a i tak se vyplatila. Levnější alternativou na cestování jsou autobusy, jezdila jsem s Megabusem i National Railway a bookovala jsem taky hodně dopředu v Trainline.
Univerzita v září nabízí odvoz mezinárodních studentů z letiště až na kolej, což doporučuji využít nejen díky pohodlnosti, ale ušetříte tím asi 20 liber. Jestli je to jen servis pro studenty bydlící na koleji, to nevím.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na univerzitní koleji Glen Eyre. Výhodou je blízkost kampusu, 15 minut pěšky, 5 minut na kole. Od univerzity navíc dostanete kód pro používání autobusů Unilink a Bluestar zdarma, což jsou jediné autobusy, které budete v Southamptonu využívat (spojují koleje, kampus a centrum). Díky životu na koleji jsem se skamarádila se svými britskými spolubydlícími a poznala skrze ně britskou kulturu o něco líp. Hlavní nevýhodou je vysoká cena. Ke vzhledu a vybavení naší buňky jsem měla pár výhrad, ale nebylo to špatné a sdílení kuchyně v 9 lidech jsme celkem zvládali. Překvapilo mě ale, že na koleji bydlí hlavně freshers, prváci, a pak mezinárodní studenti, ale těch byla výrazná menšina. Takže většině spolubydlících bylo 18-19.
Příště bych možná zkusila soukromou kolej, o nichž jsem dopředu nevěděla. Soukromé koleje jsou luxusnější a některé stojí stejně nebo i trochu míň. Jedna je myslím někde blízko Gley Eyre a kampusu. Myslím, že v soukromých bydlí spíš mezinárodní studenti.
Třetí variantou je bydlení ve sdíleném bytě. Myslím, že hodně záleží, s kým bydlíte a kdo je váš landlord. Někteří kamarádi si to pochvalovali, jiní měli neshody se spolubydlícími. Asi nepoznáte tolik lidí, ale určitě je to levnější než kolej a asi i pohodlnější.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem do okolních měst, jako je Londýn, Oxford, Salisbury, Winchester, Brighton. Blízko je taky Stonehenge, kde jsem už byla dřív, ale není to až tak zajímavý zážitek. Doporučuji navštívit velký národní park New Forest s polodivokými koňmi, který je 15-20 min vlakem a navštívila jsem ho dokonce 3x. Hezký výlet byl taky podél útesů v Jurassic Parku. Asi není nic, co bych vyloženě nedoporučila. Možná jen to, že města bývají trochu podobná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Předměty jsem měla normálně s britskými studenty. Univerzita vyžaduje od Erasmus studentů úroveň C1, pozor na to, že jazykový certifikát musí být maximálně 2 roky starý.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rozhodně jsem za svou volbu ráda. Southampton je pro ty, kdo chtějí poznat studentský život v británii, zapojit se do societies, zlepšit svojí angličtinu, chodit do barů/klubů (protože to je mezi Brity hodně oblíbené), a poznat život ve vyspělé zemi, kde věci často fungují moderněji než u nás. Zároveň dostanete i kvalitní výuku, takže pobyt může být přínosný i akademicky.
Není to úplně místo na cestování, možná na městskou turistiku, ale spíš po jihu Anglie.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nějakou dobrou, ideálně nepromokavou bundu. V Anglii vyloženě neprší, spíš často mrholí, takže deštník nikdo nevytahuje, spíš se hodí dobrá bunda.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi není nic, co by mě vyloženě zaskočilo. Napadá mě jen, že v podstatě nepotřebujete cash, takže stačí si přivézt pár desítek liber. Použila jsem je snad jen někde na trhu a pak pro vyrovnání účtů se spolubydlícími, protože moje banka by mi účtovala poplatek. Pro směnu korun na libry se mi osvědčil Revolut.
A pak asi to, že Anglie je celkem drahá, což jsem tušila už dopředu, ale je dobré s tím počítat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Southampton
Další zprávy z regionu Velká Británie
bottom of page