databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University of Southampton

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Benjamin Kunc

Autor(ka):

fakulta:

Benjamin

Kunc

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Benjamin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Benjamin

Filozofická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Benjamin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

4.0

město

3.0

ubytování

3.0

jak lze vyjít se stipendiem

4.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory vypadaly zvenčí krásně. V kampusu bylo spoustu zeleně a okolí univerzitních budov připomínalo velký park.
To je bohužel to jediné, co jsem z univerzity viděl, protože jsem kvůli covidu absolvoval výuku online.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se lišil jednak z hlediska organizace semestru a dále i z hlediska přístupu vyučujících a hodnocení práce studentů. Všechny absolvované předmět byly zakončeny závěrečnou esejí (v rozsahu jedné až dvou normostran). U těchto esejí šlo o zjištění informací z vědeckých zdrojů a sepsání strukturovaného textu v co možná nejvyšší kvalitě (jak z hlediska informací, tak formy i nápadů a závěru, ke kterému esej vedla). Hodnocení esejí bylo velice podrobné s velkým množstvím zpětné vazby. Bylo vidět, že s tím vyučující strávili skutečně hodně času. Přístup učitelů byl více partnerský - člověk měl pocit, že má co říct a byl podporován ve formování vlastních úvah.
Kromě esejí byla v některých předmětech hodnocena i průběžná práce, která spočívala buď v menších esejích v průběhu semestru nebo jiných úkolů (například vytvoření testu znalostí z předmětu nebo reklamního posteru).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Volnočasové aktivity jsou obvykle asi pořádány, ale já jsem je nezažil, protože univerzita fungovala v online režimu kvůli covidu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině. Bylo potřeba rozumět přednáškám, psát v angličtině eseje a komunikovat s vyučujícími či ostatními studenty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo poklidné, studentské a chvílemi snad i trochu nudné. Zajímavá je možnost dojíždět do okolních měst nebo na blízký Isle of Wight, ačkoliv ceny dopravy jsou poměrně vysoké. Možné je dojet třeba i do Londýna či Oxfordu.
Ve městě se nachází zajímavá galerie umění a muzeum Titanicu (tam jsem nebyl). Dále nabízí možnost procházek v historickém centru a přístavu. Velmi pěkným místem je místní historický hřbitov, kde se lze přes den volně procházet.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo náklady na bydlení a něco málo z něho zbylo. Ceny jsou obecně rozhodně vyšší než v ČR. Ačkoliv se dá přežít na relativně levných potravinách díky Lidlu, například vstupy nebo doprava jsou velmi drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Lidl je asi nejlevnější alternativou pro nákup potravin a základního zboží (hygiena atp.). V rámci úspor výdajů na dopravu doporučuji si zajistit slevovou kartu. Ta je umožněna studentům prezenčního studia, ale další slevy lze myslím získat i jinými kartami. Cena dopravy se také může velmi lišit podle toho, jakým spojem jedete - cesta ze Southamptonu do Londýna se tak může pohybovat třeba mezi 10 až 70 librami, podle toho, kdy a čím jedete.
Dále doporučuji zjistit si o možnostech takzvaných klubů. Ve Velké Británii se lze přidat do klubu téměř jakékoliv instituce (především v Londýně). Členství v klubu pak zajišťuje nižší ceny vstupů - konkrétně jde třeba o kina, galerie, muzea atp.
Pokud se náhodou ocitnete v Londýně, doporučuji pozdní snídani v Regency Café - za pár liber dostanete snídaňovou porci o velikosti oběda :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem pronájem pokoje v domě, který majitel pronajímal dalším studentům. Vycházelo to levněji než koleje. Pokoj jsem měl pro sebe, kuchyň jsem sdílel se zbytkem domu a koupelnu s pár lidmi na patře. Prakticky to bylo dobré ubytování. Zároveň bych však preferoval, kdyby ostatní obyvatelé domu byly také studenti ze zahraničí, což v tomto případě nebyli.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování do okolních států jsem navzdory okolnostem využil. Nedoporučuji vyjíždět na Erasmus při covidu.
Velmi zajímavých zážitkem byla návštěva jarní jihoanglické plíže v Bournemouthu, dále pobyt v Londýně i cesta do Paříže.
Rád bych budoucí cestovatele varoval před vysokou cenou covid testů v Británii. Jeden PCR test s potvrzením na cestu do Francie stál asi 120 liber. To velmi výrazně prodraží cestování.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Bylo potřeba rozumět přednáškám, psát v angličtině eseje a komunikovat s vyučujícími či ostatními studenty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Southampton University má velmi dobré hodnocení kvality. Británii jsem si vybral kvůli jazyku a také proto, že jsem nemohl jet na lepší univerzitu do Leuvenu. Zážitek to byl obohacující, ale covid ho velmi znepříjemnil.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png