
databáze mobility na UK
damo

University of Southampton

.png)
.png)
Autor(ka):
Benjamin Kunc
Autor(ka):
fakulta:
Benjamin
Kunc
Filozofická fakulta
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!

Benjamin je k dispozici na sítích:

.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Benjamin
Filozofická fakulta
2020/2021

Jak Benjamin hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
jak lze vyjít se stipendiem
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Prostory vypadaly zvenčí krásně. V kampusu bylo spoustu zeleně a okolí univerzitních budov připomínalo velký park.
To je bohužel to jediné, co jsem z univerzity viděl, protože jsem kvůli covidu absolvoval výuku online.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Způsob studia se lišil jednak z hlediska organizace semestru a dále i z hlediska přístupu vyučujících a hodnocení práce studentů. Všechny absolvované předmět byly zakončeny závěrečnou esejí (v rozsahu jedné až dvou normostran). U těchto esejí šlo o zjištění informací z vědeckých zdrojů a sepsání strukturovaného textu v co možná nejvyšší kvalitě (jak z hlediska informací, tak formy i nápadů a závěru, ke kterému esej vedla). Hodnocení esejí bylo velice podrobné s velkým množstvím zpětné vazby. Bylo vidět, že s tím vyučující strávili skutečně hodně času. Přístup učitelů byl více partnerský - člověk měl pocit, že má co říct a byl podporován ve formování vlastních úvah.
Kromě esejí byla v některých předmětech hodnocena i průběžná práce, která spočívala buď v menších esejích v průběhu semestru nebo jiných úkolů (například vytvoření testu znalostí z předmětu nebo reklamního posteru).
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Volnočasové aktivity jsou obvykle asi pořádány, ale já jsem je nezažil, protože univerzita fungovala v online režimu kvůli covidu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
V angličtině. Bylo potřeba rozumět přednáškám, psát v angličtině eseje a komunikovat s vyučujícími či ostatními studenty.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo poklidné, studentské a chvílemi snad i trochu nudné. Zajímavá je možnost dojíždět do okolních měst nebo na blízký Isle of Wight, ačkoliv ceny dopravy jsou poměrně vysoké. Možné je dojet třeba i do Londýna či Oxfordu.
Ve městě se nachází zajímavá galerie umění a muzeum Titanicu (tam jsem nebyl). Dále nabízí možnost procházek v historickém centru a přístavu. Velmi pěkným místem je místní historický hřbitov, kde se lze přes den volně procházet.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo náklady na bydlení a něco málo z něho zbylo. Ceny jsou obecně rozhodně vyšší než v ČR. Ačkoliv se dá přežít na relativně levných potravinách díky Lidlu, například vstupy nebo doprava jsou velmi drahé.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Lidl je asi nejlevnější alternativou pro nákup potravin a základního zboží (hygiena atp.). V rámci úspor výdajů na dopravu doporučuji si zajistit slevovou kartu. Ta je umožněna studentům prezenčního studia, ale další slevy lze myslím získat i jinými kartami. Cena dopravy se také může velmi lišit podle toho, jakým spojem jedete - cesta ze Southamptonu do Londýna se tak může pohybovat třeba mezi 10 až 70 librami, podle toho, kdy a čím jedete.
Dále doporučuji zjistit si o možnostech takzvaných klubů. Ve Velké Británii se lze přidat do klubu téměř jakékoliv instituce (především v Londýně). Členství v klubu pak zajišťuje nižší ceny vstupů - konkrétně jde třeba o kina, galerie, muzea atp.
Pokud se náhodou ocitnete v Londýně, doporučuji pozdní snídani v Regency Café - za pár liber dostanete snídaňovou porci o velikosti oběda :)
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem pronájem pokoje v domě, který majitel pronajímal dalším studentům. Vycházelo to levněji než koleje. Pokoj jsem měl pro sebe, kuchyň jsem sdílel se zbytkem domu a koupelnu s pár lidmi na patře. Prakticky to bylo dobré ubytování. Zároveň bych však preferoval, kdyby ostatní obyvatelé domu byly také studenti ze zahraničí, což v tomto případě nebyli.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování do okolních států jsem navzdory okolnostem využil. Nedoporučuji vyjíždět na Erasmus při covidu.
Velmi zajímavých zážitkem byla návštěva jarní jihoanglické plíže v Bournemouthu, dále pobyt v Londýně i cesta do Paříže.
Rád bych budoucí cestovatele varoval před vysokou cenou covid testů v Británii. Jeden PCR test s potvrzením na cestu do Francie stál asi 120 liber. To velmi výrazně prodraží cestování.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Bylo potřeba rozumět přednáškám, psát v angličtině eseje a komunikovat s vyučujícími či ostatními studenty.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Southampton University má velmi dobré hodnocení kvality. Británii jsem si vybral kvůli jazyku a také proto, že jsem nemohl jet na lepší univerzitu do Leuvenu. Zážitek to byl obohacující, ale covid ho velmi znepříjemnil.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...

Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
.png)