top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Krásná

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Krásná

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

ann_krasnaa

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Portsmouth

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Portsmouth je skvělá v tom, že se nejedná o uzavřený kampus, ale jednotlivé budovy a fakulty jsou rozprostřené po celém městě, se středem v centru. Všechno je v pochozí vzdálenosti, takže docházení na přednášky je bez zdlouhavé cesty MHD a i s příjemnou procházkou.
Prostory jsou velmi moderně vybavené, možná i proto, že v Anglii není školství hrazeno státem, takže vysoké školy mají více peněz, které mohou investovat do vybavení. V sociologických předmětech jsme sice nechodili nikam na praxe, ale kamarádi z jiných oborů (biochemie, medicína, marine biology, computer science...) měli výuku plnou laboratorních prací, výletů atd.
Naprosto skvělá byla knihovna. Tři patra nabitá knihami rozdělená podle levelu hluku, který student preferuje. V knihovně jsou různé druhy sezení (uzavřené "boxy", dlouhé stoly, lavičky, sedačky, gauče...), mini kantýna, a z technologie různé velikosti tiskáren (až po tiskárny posterů), laptopy a počítače. Pokud kniha nebyla přístupná v knihovně fyzicky, tak byla často přístupná v online databázi knihovny, která je taky velmi, velmi velká.
Na víc místech po kampusu (čtyřech) je možné půjčit si notebook, maximálně teda na 24 hodin, ale když klekne elektronika, tak se bez problému dá půjčit náhrada.
Lidé. Lidé byli rozhodně obrovskou součástí celého zážitku. Jak zaměstnanci univerzity, tak i studenti a studentské spolky byli všichni neskutečně vstřícní, přátelští a ochotni pomoci.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studijní zážitek se poměrně dost lišil. Jedinou formou hodnocení byly eseje, které byly většinou dvě - jedna v polovině semestru a druhá na závěr. Tím, že se vědomosti nezkoušejí při ústních zkouškách ani jinak písemně, tak si dle mého názoru každý student ze studia odnese dost jiné vědění podle toho, na co zrovna píše esej.
Učitelé byli velmi vstřícní a měli velmi individuální přístup ke všem studentům. V předmětech, kde nás bylo méně než 50, a nebo při větších předmětech v seminářích byly nabízeny konzultace, a bylo na nás apelováno, abychom opravdu konzultace využili.
Přednášky jsou povinné, prezence je monitorována pípnutím karty na čtečku při vstupu do přednáškové místnosti. Pokud absence přesáhne určitou mez, tak má učitel povinnost napsat email studentovi a zjistit, zda je v pořádku.
Na Uni of Portsmouth je hodně dbáno na mentální zdraví studentů, učitelé to velmi respektují a snaží se vyjít vstříc studentům, kteří psychicky bojují s nějakými obtížemi.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských "societies" je na univerzitě přes sto. Je tam opravdu skoro všechno, na co si vzpomenete. Od sportů, přes společenské hry, divadlo, gaming, náboženská společenství až po věci jako "kinky society".
Některé spolky jsou ale poměrně dost drahé, a pokud jedete na erasmus pouze na jeden semestr, tak většina bohužel nenabízí možnost jako platbu na jeden semestr. Například ježdění na koni nebo potápění jsou dost drahé.
Volitelné jazykové předměty jsou hlavně studentům z jiných zemí přístupné a doporučované. V průběhu semestru jsou také vedeny různé semináře na psaní seminárních prací, jak je správně strukturovat, jaký používat jazyk a jak všechno chosí v Anglii. Ty sice nejsou zažádné kredity, ale jsou velmi užitečné.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině, protože univerzita je v Anglii. :)
Mezi studenty by se dalo domluvit i rukama nohama, ale v pracích je potřeba používat širokou slovní zásobu a správnou gramatiku, protože i gramatika a spelling jou jedním z kritérií při hodnocení esejí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské. Nejen tím, že centrum města je v podstatě kampus, takže všude jsou studenti, ale i tím, že po městě jezdí dvě autobusové linky, které jsou pro studenty zadarmo, a v různých podnicích jsou studentské slevy.
Hlavní věc k vidění je moře. Postrmouth je v podstatě poloostrov, a pobřeží je jedna z nejkrásnějších věcí na tom městě. Kromě moře je ale po celém městě spousta budov v nejrůznějších architektonických stylech. Portsmouth je město, které bylo silně zasaženo druhou světovou válkou, tudíž jsou k vidění různé pomníky vojáků atd.
Hlavní atrakcí je ale Spinnaker tower, která ční nad městem. Vstup stojí 12 liber, a nejlepší je si vychytat západ slunce, aby to fakt stálo za to.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já jsem byla ubytována v Burrel house, na koleji, kde je v ceně i catering: snídaně a večeře. Stipendium bylo 600 euro na měsíc, a ubytování bylo 150 liber na týden (víc než 600 euro na měsíc, v přepočtu), takže stipendium pokrylo akorát tak většinu ubytování.
Ceny jsou relativně vysoké, takže bez předchozího šetření nebo podpory od rodičů to jde dost ztěžka. Největší pálky jsou za cestování - vlaky a autobusy jsou opravdu drahé bez možnosti jednorázové studentské slevy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Šetřit se dá skvěle na jídle, protože na snídani jde nabrat věci na svačinu nebo na oběd tím, že si zabalíte toast nebo jogurt s ovocem. Ve Frattonu je Lidl, před který jede univerzitní bus (zadarmo), a ten je cenově jeden z nejvýhodnějších obchodů (potom ještě Aldi). Pokud budete chtít jezdit na výlety, tak plánujte HODNĚ dopředu, čím blíž to kupujete, tím vyšší jsou ceny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji - Burrell House. Rozhodně bych to doporučila, protože když jsem se dívala na ceny bydlení mimo univerzitní koleje, tak ceny byly cca stejné (150 pounds na týden), ale většinou v tom nebyly zahrnuté energie. V ceně za koleje je zahrnuto vše, a v některých i jídlo (Rees a Burrell halls). Finančně se to rozhodně vyplatilo mnohem více než platit za nájem, vyřizovat složitě smlouvy (plus za sebe musíte mít někoho, kdo se za Vás "zaručí" a bydlí v Anglii), a muset si komplet zařizovat jídlo.
Pokoje jsou po jednom, ale stěny jsou tenké a někteří studenti umí (nejen) v noci dělat opravdu velký hluk. Já jsem si na hluk zvykla, ale někteří lidé to poté řešili buď špunty do uší nebo zvukotěsnými sluchátky.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovali jsme dost, nejlepším zážitkem bylo asi Skotsko. Letenky byly levnější než jízdenky vlakem nebo autobusem, takže jsme zvolili tuto cestu. Ideální je cestovat v týdnu "reading week", což je týden cca uprostřed semestru, kdy nejou žádné přednášky, takže se dá odjet pryč na delší dobu, než jen obratem tam a zpět.
Na Anglii je krásná jak příroda, tak i města. Z měst jsem toho nenavštívila tolik, ale doporučuji se připojit k autobusovým výletům, které pořádá sama univerzita. Takhle jsem se podívala na města jako Brighton a Bath.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině, protože univerzita je v Anglii. :)
Mezi studenty by se dalo domluvit i rukama nohama, ale v pracích je potřeba používat širokou slovní zásobu a správnou gramatiku, protože i gramatika a spelling jou jedním z kritérií při hodnocení esejí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Hlavním důvodem je moře. Kdykoliv se Vám zachce, tak se můžete jít projít podél pobřeží, a západy a východy slunce s výhledem na oceán jsou opravdu nádherné.
Portmsmouth je plný naprosto skvělých lidí, podniků a akcí. Univerzita je na velmi dobré úrovni a studijní programy jsou velmi pestré a zajímavé. Je to studentské město, plné lidí z nejrůznějších zemí světa, takže zjistíte spoust informací a uděláte si hodně kamarádů i mimo Anglii (to se hodí na pozdější cestování po světě :) ).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kvalitní deštník. A nesměňujte si tolik peněz, všechny univerzitní podniky jsou cash-free a většina obchodů preferuje platbu kartou.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Zimní dny jsou opravdu extrémně pochmurné, takže bude potřeba si koupit vitamin D, aby se předešlo i pochmurné náladě.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všichni lidé jsou strašně milí! A na univerzitě se dává velký důraz na mentální zdraví.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vrátit se domů. Asi je to klišé, ale Portsmouth mi hrozně moc přirostl k srdci, takže vrátit se zpátky do Česka bylo opravdu bolestivé.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Portsmouth

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page