top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Štětková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Štětková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

anicinka

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Portsmouth

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je obrovská. Má spoustu budov různě rozházených po městě a prostory jsou většinou docela moderní - i když normální učebny taky nebyly výjimkou.
Součástí univerzity byla i velká knihovna, ve které bylo členství v rámci studia zařízené a zdroje v ní se mohly využít skoro neomezeně.
Zároveň se otevřelo i nové sportovní centrum, které bylo s univerzitou taky propojené a ceny byly více než příznivé.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Před pobytem byla komunikace s univerzitou hodně hektická, ale po příjezdu byli všichni moc vstřícní a příjemní. První týden byl seznamovací, pro Erasmus a studenty z cizích zemí, a organizovali ho téměř kompletně pouze studenti univerzity.
Semestr začal v září a skončil na konci ledna, ale pauz v průběhu roku měli více. Zajímavé bylo, že je zvykem oslovovat vyučující křestním jménem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Fungovala takzvaná Student union, která byla plná aktivních studentů a vymýšlela akce. Univerzita za semestr zorganizovala dva výlety (autobusy), kterých bylo možné se za poplatek zúčastnit. My jsme konkrétně jeli do Bathu a Brightonu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Byla jsem v Anglii, takže všechna komunikace probíhala v angličtině a nároky na ní byly poměrně vysoké. Hlavně se spousta předmětů uzavírala esejemi, a tak je potřeba znalost jazyka na hodně vysoké úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo tak akorát veliké - to znamená, že tam bylo co dělat a zároveň jsem se tam nebála chodit sama. Nejlepší byla určitě pláž s mořem, která byla takových 10 minut chůze od mé koleje. Jako druhé místo bych určitě vypíchla Spinnaker tower - velkou vyhlídkovou moderní věž u přístavu, ze které je vidět na celý Portsmouth.
A na třetím by se umístilo sportovní centrum, kde byl bazén se saunou, spousta lekcí, posilovna. Navíc vyhrálo i ekologickou cenu (splachuje se například vodou nasbíranou na střeše) a bylo jedno z mála míst, které bych nazvala jako low cost (cca. 480 kč za bazén+saunu+všechny lekce/měsíc).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem vyjít nejde, nepočítejte s tím. Stipendium mi nepokrylo ani ubytování na koleji a finančně je tahle země opravdu náročná. Celé stipendium tedy padlo na ubytování (žádný luxus) a ještě jsem musela takových 20 tis. ze svého na to přidat. V ubytování byly zahrnuty snídaně a večeře (bydlela jsem v "catered hall), které ale časem omrzely. Každopádně výhodou bylo, že jsem měla velkou část jídla zajištěnou.
Přestože jsem se snažila šetřit a na zas tak moc výletech jsem nebyla jsem k stipendiu musela přidat dalších zhruba 70 tisíc (letenky, pojištění, dokumenty, sportovní centrum, jídlo, kolej, doprava, další výdaje).
VB určitě není low cost destinace a je potřeba s tím před výjezdem počítat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Catered hall se určitě vyplatí víc, ceny potravin jsou drahé. Super je nakupovat v Asdě, nebo v Lidlu - to vyjde nejlevněji. Můžete zajít i do Poundlandu (všechno za libru), ale to je spíš na sladkosti a junk food. Naopak třeba Sainsburry je dražší.

Určitě se vyplatí to sportovní centrum, protože lekcí co tam nabízí je opravdu spousta a je to zábava a možnost se odreagovat.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě bych znovu zvolila kolej - catered hall (se snídaní a večeří v ceně). Je ještě možné jít do kolejí bez jídla, která je levnější, ale jen trochu a v důsledku se to vážně nevyplatí.
Výhodou koleje jsou i společenské místnosti a blízkost ostatních erasmus studentů.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava v Anglii je hodně drahá a nemají žádné slevy pro studenty, které by šlo jako student (erasmus) využít. V rámci města jsme chodili pěšky, nebo jsme využívali školní double deckery, které byly zdarma.
V rámci země to bylo horší a mě například stála cesta busem z londýnského letiště do Portsmouth více než letenka.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Byla jsem v Anglii, takže všechna komunikace probíhala v angličtině a nároky na ní byly poměrně vysoké. Hlavně se spousta předmětů uzavírala esejemi, a tak je potřeba znalost jazyka na hodně vysoké úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Anglie je velice výhodná, co se jazyka týče. Je bezpečná, vstřícná a docela blízko s častými lety, takže když se něco stane, dá se to snadno vyřešit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nějaké české jídlo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je anglické jídlo opravdu tak špatné
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem si našla tak snadno kamarády
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
všechno vyřídit

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Portsmouth

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page