top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Monika Kytýrová

Autor(ka):

fakulta:

Monika

Kytýrová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Monika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Monika

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Portsmouth

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Monika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Portsmouth má moderně vybavené prostory, učebny a zákoutí, kde se dá studovat. Výjimečná byla určitě tím, že nabízela podporu studentů v průběhu celého akademického roku, ať už ve studijních problémech či těch spojených s žitím v jiné zemi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se velmi lišil. Museli jsme věnovat spoustu svého času studiu, přednášky a semináře byly spíše k ujasnění učiva a případným komentářům. Zkouškové období se též lišilo tím, že jsme místo zkoušek psali eseje a to kolikrát rozsáhlé.
Učitelé jsou ale obecně velmi příjemní a umí rychle komunikovat a řešit vzniklé problémy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky se ve Velké Británii těší velké oblibě. Na naší univerzitě byl spolek snad na vše, co si vzpomenete (nebo si takový spolek můžete založit). Často se ale za členství platí a to nemalé částky. Jedná se hlavně ale o sportovní týmy nebo spolky oficiálně vedené univerzitou.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Mluvení anglicky bylo samozřejmě nutností. Samotní učitelé však nekladli velké nároky na mluvní projev zahraničních studentů, v esejích a akademických prací však gramatika a další náležitosti byly hodnoceny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Portsmouth je opravdu studentské město. Dříve jsem Portsmouth navštívila, a tak jsem se chtěla vrátit. Blízko je také moře a pláže (nedoporučuje se koupat, jelikož Portsmouth je přístavní město). Mezi má oblíbená místa se řadila právě pláž a kavárny v okolí, ve kterých vás vždy přivítal milý personál (nejlepší byla kavárna s výhledem na moře a západ slunce). V době kdy není výuka, není ani studentský život. Většina studentů jela zpět k rodinám.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Velké Británii jsou velmi drahé koleje. Stipendium mi v tomto případě pokrylo necelou kolej, takže jsem si musela hodně připlatit (a to jsem bydlela v jedné z nejlevnějších). Ceny v zemi se prakticky moc neliší od těch v Česku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Je dobré nakupovat v řetězcích jako Lidl, Asda a Tesco. A pořídit si klubové karty, které mi ušetřily dost peněz. Škola též nabízí workshopy, jak vycházet s penězi a jak šetřit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve studentské koleji se sdílenými záchody a sprchami. Celkově ubytování bylo čisté (každý den uklízeli, kromě víkendů). Také byla v ubytování velká kuchyň, která sloužila jako socializační místnost a místo prvního kontaktu s ostatními. Ubytování také disponovalo společenskou místností. Zahrnuto jsme měli i jídlo (snídaně a večeře). Doporučila bych při tak velkých cenách hledat právě ubytování, které nabízí i stavu (také odpadá spoustu nakupování a trávení času vařením).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování určitě doporučuji. Podívaly jsme se s kamarádkou do Skotska a dalších částí. Navštívily jsme také rodinu (host family), u které jsme byly celý víkend a navázaly moc dobré vztahy. Vlaky jsou poměrně dost drahé, proto je dobré si jízdenky koupit v předstihu či cestovat autobusem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Mluvení anglicky bylo samozřejmě nutností. Samotní učitelé však nekladli velké nároky na mluvní projev zahraničních studentů, v esejích a akademických prací však gramatika a další náležitosti byly hodnoceny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalitou se univerzita nachází u moře, a tak se vám naskytnou krásné chvíle při západech slunce a procházkách s kamarády. Ten kdo chce zabít dvě mouchy jednou ranou (spojit studium a zlepšit se v jazyce), bych doporučila vyjet sem. Město také není rušné a obecně levnější než například Londýn.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Já jsem si zabalila až příliš věcí, abych byla připravena na vše (každopádně jsem nevyužila všechno)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Budu muset na letišti čekat o 2 hodiny navíc, protože náš univerzitní tým s autobusem poslal špatný čas odjezdu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Moc dobře jsem se zajela do života v zahraničí, po pár měsících jsem ale měla období, kdy se mi stýkalo a na to by se měl každý připravit. Bude se vám stýskat a nebo vám chybět něco, co jste měli doma a tady to nemáte.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Než jsem odjela, tak jsem měla strašný strach, a dokonce myslela, že neodjedu. Každopádně jakmile sednete do letadla/vlaku, tak vše opadne.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Portsmouth

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page