top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Vizingrová

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Vizingrová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

eliskavizingrova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Zagreb

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Záhřebská univerzita je největší a nejstarší chorvatskou univerzitou a podle Wikipedie by měla mít více studentů, než Univerzita Karlova. Má několik fakult, které jsou rozmístěné po celém Záhřebu a nefunguje tak jako kampus.
Momentálně je většina univerzitních budov v opravách kvůli škodám, které na nich napáchalo zemětřesení z roku 2020. Studenti tak dochází do pronajatých kancelářských prostor, nebo učeben na středních školách, kde probíhá večerní výuka.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na mé fakultě (Fakultet političkih znanosti) fungoval systém "colloquim", kdy v průběhu semestru, přibližně v polovině, jste se mohli zúčastnit průběžného testu z literatury popřípadě z přednášek a na konci semestru tak psát druhé "colloquium" z druhé části literatury nebo přednášek. Pokud jste oběma zkouškami prošli, finální, závěrečná zkouška vás nečekala. Přestože jste se jí stále zúčastnit mohli.
Druhá změna přístupu je v organizování samotných přednášek. Ty trvají vždy tři hodiny s 10-15 minutovou pauzou v polovině. Není se ale čeho bát. Výklad většinou trvá pouze hodinu a půl a druhou část vyplňuje seminář. Vždy záleží na přednášejícím, jestli začne přednáškou nebo seminářem. Semináře mají podobu diskuze nad tématem, studentských prezentací popřípadě se tvoří malé projekty.
Administrativa na fakultně je opravdu velmi milé místo a všichni se vám budou co nejvíce snažit vyjít vstříc. Mají poměrně komplikovaný systém přihlašování na závěrečné zkoušky, ale vždy dostanete včasnou a velmi návodnou pomoc.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitním levelu proběhl pouze první seznamovací týden, kdy se pořádalo oficiální uvítání, slavnostní koncert a pár přednášek ke kultuře, historii a výuce v Chorvatsku, na které se dalo dobrovolně přihlásit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechna oficiální komunikace probíhá v angličtině. Je ale možné, že ze zvědavosti vám mohou dát přečíst nějaké texty v chorvatštině. Po dvou měsících zjistíte, že to jde :).
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Záhřeb je teď tak trochu město duchů. Má ale své výhody. Jenda z mých nejoblíbenějších je blízkost příody. jako je krásné pohoří hned za městem, kam se dá dojet tramvají a poté lanovkou a můžete se rovnou dostat na nejvyšší horu Medvedenice, Slejeme.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium v Záhřebu bohatě postačí, pokud budete bydlet na kolejích. Pokrylo mi veškeré základní výdaje a navíc jsem si mohla dovolit skoro každý měsíc vycestovat do jiné okolní země.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíce se dá ušetřit na ubytování. Koleje jsou zde od 68 Eur do 112 za měsíc a existují tři typy. Vždy jste ale na ubytování s někým, tak se musíte vzdát na pár měsíců soukromí. Další významná částka se dá ušetřit v menzách, kam se dá zajít na snídani, oběd i večeři a běžné, masové, menu stojí se studentskou subvencí kolem 1,3 Eura. Každý měsíc vám totiž na školní kartu přijde 68 Eur od chorvatské vlády, která se dají využít pávě v menzách.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytovala jsem se na nejlevnější koleji, kterou univerzita nabízí, Dr. Ante Starčevic. V Záhřebu se dají najít soukromé pokoje kolem 300/350 Eur za měsíc, ale nejlépe podle zkušeností vychází kolej Cvjetno, kde jsou prostorné dvoulůžkové pokoje, menza, sportoviště a kousek je i promenáda podél Sávy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vybrala jsem si Záhřeb i z toho důvodu, že jsem chtěla procestovat a poznat Balkán. A to se mi povedlo. Záhřeb má v tomto ohledu velmi výhodnou pozici. Během pobytu jsem se dostala do Lublaně, Bělehradu, Nového Sadu, Sarajeva, Mostaru a také jsme na začátku pobytu strávila víkend v Zadaru.

Na všechna z těchto míst se dá dostat pohodlně autobusem (já vždy používala Flixbus se slevou od ESN card). Pouze do Srbska jsme s kamarádkami půjčovaly auto.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechna oficiální komunikace probíhá v angličtině. Je ale možné, že ze zvědavosti vám mohou dát přečíst nějaké texty v chorvatštině. Po dvou měsících zjistíte, že to jde :).

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Záhřebská univerzita má mnoho důvodu proč je nejlepší univerzitou na Erasmus! Pár jich tedy bez ladu a skladu vypíšu

chorvatština je podobná češtině a budete si tak připadat velmi jako doma; podobné je to s chorvatskou kuchyní, jen vaří více z ryb; chorvatské pobřeží je nejkrásnější a voní za dětstvím (pokud jste jako já, když jste byli malí, jezdili s rodiči k Jadranu); na každém rohu jsou pekárny s výborným pečivem; ceny jsou podobné jako v Čechách; Záhřeb je z jedné strany ohraničen pohořím Medvedenica s nejvyšší horou Sljeme (1035 m n. m.) a jsou to takové víc listnaté Jizerky; v zimě se tam dá i lyžovat; z druhé strany Záhřebu je řeka Sáva a jezero Jarun, v tom se dá i koupat nebo si v jeho okolí zasportovat; anglicky se domluvíte téměř všude i se staršími osobami; na mé fakultě ("politologická") vás budou učit špičky v oboru a výuka se podobá té na kterou jste zvyklí; i přes zimu zde hodně svítí sluníčko

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nádobí a vybavení do kuchyně! na kolejích je jenom elektrický sporák a dřez. nic víc.
A taky bych si vzala povlečení. to které jsme dostali nebylo kvalitní.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se nemusím vůbec bát toho, že jedu "na východ" a "na Balkán". Záhřeb byl vyhlášen jako nejbezpečnější evropské město, a chodit uprostřed noci v ulicích bylo stejně bezpečné jako ve dne.
Nejvíc mě překvapilo, že...
revizoři v tramvajích nedávají pokuty přestože máte lístek už dva dny starý.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vyřídit všechny papíry. Pak už je to jednoduché.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Zagreb

Další zprávy z regionu Chorvatsko

bottom of page