top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Martin Stanislav

Autor(ka):

fakulta:

Martin

Stanislav

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Martin je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

pivokluk

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Martin

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Zagreb

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Martin hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vzhledem k nedávnému zemětřesení je původní budova fakulty politologie a žurnalistiky poškozená a v rekonstrukci. Celý semestr jsem tak strávil ve čtvrtém patře obchodního centra ve středu Záhřebu. Může to znít nesympaticky, ale jako dočasné prostory budova fungovala dost dobře. Hlavní výhodou byla lokace. Hlavní nevýhodou pak rozbitý výtah, takže bylo třeba pokaždé šlapat čtyři patra. Jiné prostory univerzity jsem v podstatě nenavštívil.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zásadním rozdílem je rozdělení kurzů na dva druhy (tutorial a standardní formát přednáška-seminář). Kurzy s označením tutorial jsou vedené spíše jako konzultace a často je navštěvujete pouze na hodinu jednou za 14 dní. Vyučující zadává četbu či úkoly, o kterých se pak debatuje v nadcházejícím setkání. Ačkoli se tyto kurzy mohou zdát na první pohled lehčí, často tomu tak není. Formát přednáška-seminář se nijak neliší od formátu na FSV UK.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ačkoli jsem ze začátku chtěl, tak jsem se do žádných studentských spolků a aktivit nezapojil. Záhřebská ESN měla bohužel slabší rok a za celý semestr pořádala pouze 3 akce a 3 ekonomicky nesmyslné výlety. Navíc pouze získat ESN kartu byl pro dost studentů nesplnitelný úkol. Univerzita jako taková a studentské centrum nabízí různé sportovní kurzy, které jsem bohužel nakonec také nevyužil.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Po celý semestr jsem používal výhradně angličtinu. Většina Chorvatů ji ovládá více než dobře, a tak pravděpodobně nebudeš mít za celou dobu problém se dorozumět. A to ať už jde o běžnou komunikaci se zaměstnanci univerzity, obsluhou v barech či třeba řešení pokut za parkování na policii.
Pokud ale chceš mít Chorvatskou zkušenost se vším všudy, je možnost si navolit různé stupně lekcí chorvatštiny, za které můžeš získat nemálo kreditů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Za celou dobu jsem nepotkal nikoho, kdo by měl Záhřeb jako první volbu. Na konci Erasmu jsme ale byli všichni vděční za to, že jsme si vybrali právě tohle město. Záhřeb sice není žádná dovolenková destinace, všechny zajímavý věci projdeš za pár hodin a to ještě nestojí za moc. Je to ale skvělý místo na žití.
Celý město se dá projít pěšky a hromadná doprava funguje na Balkán překvapivě dost dobře. Navíc revizory většinou ani nezajímá, že máš 3 měsíce starou jízdenku za 50 centů. Když teda je to štěstí a za semestr je alespoň jednou potkáš.
V Záhřebu se koncentruje víc jak 50% všech chorvatských i zahraničních studentů, což z něho dělá super mladý město plný fajn podniků s přátelskýma cenama a skvělou atmosférou. Málokdy se stane, že bys našel víkend, během kterýho by se nekonala žádná akce, koncert nebo party.
Pokud máš chuť jen tak posedět nad pivem, tak si zapamatuj jména jako Beertija, Valhalla beer bar, Czech pub a ze všeho nejvíc náš milovaný Krivi Put, ve kterém jsme strávili většinu Erasmu. S pivem za 2,50, širokou paletou Rakijí a neskutečnou zahradou, která se každej večer zaplní lokálníma studentama, se budeš mít fakt krásně.
Pokud chceš strávit pohodová odpoledne v parku, tak nesmíš vynechat neskutečněj Maksimir park nebo Jarun s obrovskym jezerem, grill zónou a nespočtem dalších věcí, který tam můžeš podniknout.
Na kafe pak můžeš skočit do podniků Botanica, Quawa nebo kamkoli do ulice Tkalciceva.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud to uděláš chytře, zvládneš se vrátit s plnější peněženkou než jsi odjel z Prahy. To ale bohužel nebyl můj případ. Za pokoj ve velkym bytě se super obývákem jsem dal 330-350 EUR za měsíc a to mi tak sebralo zhruba ¾ stipendia. Zbytek pak zmizel celkem rychle, a tak jsem skončil s měsíčním budgetem zhruba 800 EUR. Je ale fakt, že jsem si žil celkem nad poměry.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Způsobů, jak ušetřit, je v Záhřebu opravdu hodně. Prvním a hlavním bodem je jít na kolej. Soužití s dalším člověkem na 10 m2, sdílení koupelny často v dezolátním stavu s vedlejším pokojem a kuchyní pro celé patro může být pro někoho no-go. Za 67 EUR měsíčně se ale dá přetrpět dost věcí.
Druhý a můj oblíbený způsob jak ušetřit je pravidelně navštěvovat menzu. Stát totiž dotuje 75% všem studentům denně 3 jídla a výběr pokrmů je víc než solidní. Pokud ti k obědu stačí jedno hlavní jídlo a polévka se salátem z denního menu, dokážeš se najíst za 80 centů. Pokud se chceš rozšoupnout a dopřát si často lepší jídlo, dezert a nabrat si ovoce na odpoledne, dostaneš se třeba na 1.50 EUR, což stále vyjde o dost levněji než si doma vařit.
Dále se dá ušetřit na dopravě a nekoupit si měsíční studentskou jízdenku. Ušetříš sice nějakých 15 EUR měsíčně, ale 6 pivek v Krivi navíc se vždycky hodí. Revizory totiž dost pravděpodobně nepotkáš. A když budeš mít to štěstí, tak si schovej jeden lístek a vždy ho při kontrole ukaž. Pravděpodobně tě nechají a v horším případě si ho skočíš označit a koupíš příště další za 50 centů.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak už jsem psal výše – koleje jsou levný, ale pro někoho můžou být dost nepřijatelný. Univerzita ti dá vybrat ze tří kolejí (Stjepan Radic, Cvjetno a Ante Starcevic). První zmíněná je nejdražší a pokoje jsou výrazně větší. Znám ale pouze dva studenty, kteří se na ni dostali a ve finále nebyli o moc spokojenější, druhá zmíněná je podle mých zkušeností nejlepší. Pokoje jsou sice stejně malé, ale budeš mít menzu a posilovnu v areálu. Stav pokojů je výrazně lepší než v Ante a cena jen o pár Euro vyšší. Třetí zmíněná je sice nejlevnější, ale určitě nejhorší. Pokoje jsou malé, koupelny polofunkční a kuchyně v podstatě nepoužitelné. Lokace je sice nejlepší, ale určitě nestojí za 5 ušetřených minut při cestě do centra, která ti stejně bude trvat 15-20 minut.
Já osobně jsem sice na kolejích nebyl, ale po zkušenosti ostatních bych znovu zvolil byt. Koneckonců všichni jsme se nakonec shodli, že volba bytu byla ta nejlepší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do Záhřebu jsem vyrazil autem, což se na konec ukázalo jako skvělá volba. Vlaková doprava v Chorvatsku je tragická a x-hodinové cesty plnými flixbusy se omrzí opravdu rychle. Navíc v dobu, kdy jsem studoval v Záhřebu, měli Chorvati výrazně levnější benzín, a tak se ceny při plném autě dostaly kolikrát i na čtvrtinu ceny, kterou bychom platili za hromadnou dopravu.
Během semestru jsme vyrazili na nespočet cest. Například do Maďarska, Srbska, Slovinska nebo prostě jen po pobřeží v Chorvatsku. Za zmínku ale stojí cesta do Černé hory, kam letí přímo ze Záhřebu spoj od RyanAiru jen za 15 EUR. Vyrazili jsme tam už v dubnu a užili si tak koupání na prázdných plážích při příjemných 23 stupních za cenu vlaku z Prahy do Brna.
Další must-see je pak Bosna, kterou jsme objeli autem v podstatě celu na konci semestru. Je to země bez turistů, s cenami o polovinu nižšími než v Chorvatsku a historií, ze který jde mráz po zádech.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Po celý semestr jsem používal výhradně angličtinu. Většina Chorvatů ji ovládá více než dobře, a tak pravděpodobně nebudeš mít za celou dobu problém se dorozumět. A to ať už jde o běžnou komunikaci se zaměstnanci univerzity, obsluhou v barech či třeba řešení pokut za parkování na policii.
Pokud ale chceš mít Chorvatskou zkušenost se vším všudy, je možnost si navolit různé stupně lekcí chorvatštiny, za které můžeš získat nemálo kreditů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Záhřeb určitě není tou nejlepší lokací na výlet nebo dovolenou. Je ale úžasným místem pro žití, který si po pár týdnech zamiluje každý. Do Záhřebu by ses měl vydat, pokud hledáš levnější destinaci a plánuješ hodně cestovat. Záhřeb totiž může posloužit jako skvělá základna pro prozkoumávání Balkánu nebo různých plážích v Chorvatsku, který si nestihl projet s rodičema na dovolených. Pokud se zároveň potřebuješ nebo chceš častěji během výjezdu vracet, můžeš využít 30 minutovýho spoje do Bratislavy, který létá 2x týdně a stojí 10 EUR. Z Bratislavy si pak v Praze za 4 hodiny vlakem za 200 Kč.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo! Záhřeb je úplně plochej, a tak se můžeš snadno přepravovat na kole. Zároveň všude okolo najdeš skvělou přírodu, lesy a kopečky, skrz které vede nespočet cyklostezek.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že chodit do menzy se vyplatí! Když jsem přijel, tak jsem několik týdnů vůbec nechodil do menzy a zkoušel si doma vařit. Po tom, co mě začalo nudit jíst každý den těstoviny s pestem, jsem vyrazil do studentské jídelny Savska a zjistil, že můžu jíst víc, zdravěji a líp za zlomek ceny.


Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo, že jsem si Záhřeb nakonec tak zamiloval. První týdny, co jsem do Záhřebu dorazil, tak sněžilo a bylo pod nulou. Do tý doby jsem si neuměl představit sníh v Chorvatsku. Dokonce jsem se vydal na lyžařskou sjezdovku… V CHORVATSKU!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Opustit na půl roku všechny kamarády, přítelkyni a rodinu. Vzhledem k tomu, že Záhřeb je relativně blízko nebyl ale problém se navzájem navštěvovat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Zagreb

Další zprávy z regionu Chorvatsko

bottom of page