top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Soukopová

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Soukopová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Zagreb

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vzhledem k pandemii Covid-19, která v Evropě vypukla přesně v době, kdy jsem na pobyt odjela, byla jsem v prostorách školy pouze dvakrát, potom ji zavřeli. Poprvé na orientační schůzce a podruhé na schůzce s vyučujícími, abychom se domluvili na distanční výuce. Takže školu reálně neznám. Ale prostory se příliš nelišily od těch českých. Jednalo se o budovu z 20. století, nepředstavujte si tedy, že budete studovat v nějakých historických prostorách jako je tomu například u Filozofické fakulty UK. Spíše jako prostory Jinonic, FSV UK.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Znovu bohužel musím poznamenat, že mé studium bylo zásadně poznamenané Covidem-19. Nicméně bylo to velmi podobné co byste očekávali v ČR. Semestr v Záhřebu začíná o něco později. Začínala jsem 3.3.2020
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Netuším, byla jsem celou dobu na dálkovém studiu a v Záhřebu byla tenkrát striktní epidemiologická opatření, nikam se nesmělo. Ale myslím, že za normálních podmínek fungují akce pro Erasmus+ studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vše v angličtině, v tom nebyl vůbec problém. Mají tam Čechy velmi rádi a mnohdy se dá dorozumět i česky. Ale studium v AJ
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je moc hezké, připomíná mi Prahu. Myslím že je tam docela fajn noční život a úplně skvělé je, že je to placka, takže se dá všude extrémně jednoduše dopravit na kole.
Ale obecně jsem město bohužel nestihla moc poznat. Za prvé byl zákaz vycházení a za druhé bylo po třech týdnech tam silné zemětřesení, díky kterému se část historického centra značně poškodila. Takže si město pamatuju spíš jako po apokalypse. Ale za normálních podmínek si myslím, že by to tam bylo skvělé. Bezva místo pro studentský život a v nějakém baru prý za normálních podmínek mají každé pondělí Erasmácký večer, kdy je panák k pivu zdarma.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem určitě vyjdete v pohodě. Pokud se budete trochu snažit, nejspíš nebudete potřebovat nic doplácet. Náklady na život jsou hodně podobné jako v Praze. Navíc já jsem tam byla ještě za původního stipendijního systému, takže jsem měla 330€ měsíčně, s tím navýšeným to bude nulový problém. Hodně záleží co si najdete za bydlení. Nevím jak jsou na tom cenově koleje, já byla v baráku na kraji města s dalšíma erasmákama ve vlastním pokoji, to vyšlo celkem levně, myslím že 200€ měsíčně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá asi nejlépe tak, že si budete sami vařit. Potraviny jsou podobně drahé jako v ČR
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nevím jak jsou na tom cenově koleje, já byla s přítelem ve vlastní bytové jednotce v baráku na kraji města s dalšíma erasmákama ve vlastním pokoji, to vyšlo celkem levně, myslím že 450€ měsíčně pro oba. A kolem kolejí jsem jezdila na nákupy na kole a vypadaly OK. Myslím že je tam celkem výběr a nebudou drahé. Jde si podle mě vybrat ze tří nějakých variant kolejí a žádá se o to přímo školu, takže je velmi jednoduché si to zařídit. Ale já tam nechtěla z důvodu, že na kolejích nejsou povolené smíšené pokoje a nám se více vyplatilo hledat bydlení společně (ve dvou vyjde vždycky finančně lépe), ale kdybych jela sama, tak určitě volím kolej, je tam u nich vždycky i kantýna.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vůbec, nesměla jsem ani z baráku, natož za hranice, takže netuším. Ale asi by stálo zato moct cestovat aspoň po Chorvatsku (což jsem taky nesměla). Plánovala jsem procestovat pobaltské státy, to by určitě šlo a bylo fajn.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše v angličtině, v tom nebyl vůbec problém. Mají tam Čechy velmi rádi a mnohdy se dá dorozumět i česky. Ale studium v AJ

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to fajn studentské město, hezká země, měla jsem ráda že je Záhřeb placka, takže všechno je dostupné na kole. Taky tam vůbec není problém s jazykem, studium funguje v angličtině a všude se domluvíte.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Asi kolo, to se tam fakt hodí
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
mě čeká Covidová izolace a zemětřesení
Nejvíc mě překvapilo, že...
v Chorvatsku vůbec hrozí zemětřesení
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
přežít Covid i zemětřesení

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Zagreb

Další zprávy z regionu Chorvatsko

bottom of page