top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Štěpán Kabát

Autor(ka):

fakulta:

Štěpán

Kabát

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Štěpán je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Štěpán

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Nantes

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Štěpán hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta se nachází na univerzitním kampusu nedaleko od centra města, který je příjemnou změnou pro studenta pražských práv. Jeho součástí je kromě ostatních fakult i studentská stravovna, několik bister, kavárna, knihovna, ale také park nebo půjčovna kol.

Prostory fakulty byly víceméně průměrné, nic zázračného. Jedná se o něco modernější budovu než je ta naše, ovšem vybavení se až tolik neliší. Nejpozitivněji na mě zapůsobily přednáškové místnosti, které byly většinou ve tvaru amfiteátru a vytvářely opravdu prostorný dojem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Akademický rok je v Nantes posunutý zhruba o měsíc oproti systému u nás, tzn. zimní semestr začíná v září a zkouškové je v prosinci/začátku ledna, letní semestr pak začíná koncem ledna a zkouškové je v květnu.

Zkoušky probíhají primárně ústně, podobně jako ty u nás na fakultě, s tím rozdílem že otázky se nelosují, ale zkoušející se sám rovnou ptá. Hodnocení je pak pro studenty na Erasmu zpravidla docela mírné a až na výjimky pokud aspoň něco řeknete, nechají vás s odřenýma ušima projít.

Téměř všechny předměty, které jsou přístupné pro studenty na Erasmu, jsou vedeny přednáškovým způsobem, čili interakce se studenty není nijak valná, neřekl bych ale že přístup místních vyučujících je jakkoliv chladnější než ten na PF UK a při osobním setkání se většina vyučujících ukázala jako příjemní lidé s pochopením pro priority zahraničních studentů a naši ne vždy výtečnou francouzštinu.

Zvlášť pak musím vyzdvihnout fakultního koordinátora Michaela, který je naprosto fantastický, vždy se snaží poradit a pomoct a mezinárodním studentům maximálně vyjít vstříc. Pravidelně všechny studenty obesílá se zajímavými akcemi, které se ve městě konají, informuje o aktuální situaci a pokaždé se upřímně zajímá, jak se člověku vede, když za ním s něčím přijde.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí desítky sportů od jógy a zvládání stresu, přes fotbal a golf, až po veslování a surfování. Na začátku roku je potřeba jen zaplatit poplatek 50 eur a pak stačí si na každý týden zvolit až tři aktivity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium probíhalo ve francouzštině, vzhledem ke způsobu výuky nebyla úroveň jazyka během semestru nijak zvlášť prověřována (oficiálně je ale vyžadován doklad o znalosti jazyka). Srozumitelnost výkladu (pro mě, úroveň zhruba B2) hodně záležela na jednotlivých vyučujících, v zásadě ale nebyl problém s porozuměním, obzvlášť pokud svoji přednášku doplnili o prezentace, což bylo obvyklé. Je ovšem možné zapsat si čistě i jen předměty, které jsou vyučovány v angličtině a studium úspěšně absolvovat tímto způsobem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nantes bych ze všeho nejvíc popsal jako studentské město. Mladí lidé jsou na každém kroku a město je tomu uzpůsobeno. Koná se tu tak hodně výstav, pouličních festivalů, přehlídek moderního umění. Natrefíte tady taky na spoustu různých barů a jeden z největších klubů ve Francii (který jsem já teda osobně navštívil dvakrát a úplně mi to stačilo).

Naopak turistů tady moc nepotkáte, ačkoli Nantes má rozhodně své kouzlo, asi nikoho neurazím, když řeknu, že ve Francii jsou i krásnější města. Je tu tak velká příležitost poznat, jak opravdu vypadá život místních Francouzů a vyhnout se všemožným turistickým pastem, které by na vás mohli například v Paříži čekat.

Co mě opravdu potěšilo, bylo kolik parků a zeleně obecně v Nantes je. I ke konci svého pobytu jsem pořád narážel na nové parky, ve kterých jsem dosud nebyl a další se ještě připravovaly. Za sebe můžu obzvlášť doporučit Jardin des Plantes, něco mezi parkem a botanickou zahradou, a Parc de la Gaudinière se svým kaskádovitým vodopádem.

I místní infrastruktura si podle mě zaslouží pochvalu. Kola sice evidentně nebyla priorita, když město bylo budováno, ovšem posléze se opravdu snažily a Nantes do co možná největší míry kolům přizpůsobily, takže cyklopruh najdete opravdu všude, kde to jen trochu jde. Coby někdo, kdo kolo využíval k dopravě po městě prakticky denně, jsem s kvalitou infrastruktury pro cyklisty byl naprosto spokojený a i nízké převýšení k pohodlnosti jízdy na kole velkou mírou přispívalo. Jediné, na co je potřeba dát si pozor, jsou kruhové objezdy, kterých je v Nantes opravdu požehnaně a řidiči se na nich chovají poněkud méně ohleduplněji, než na co jsme v Česku zvyklí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud by se člověk hodně snažil, každý den nakupoval ve slevě a prakticky neměl žádné jiné výdaje než ty nezbytné, myslím, že stipendium, které v době mého pobytu činilo 600 euro na měsíc, by mohlo stačit i samo o sobě. Jinak ale samozřejmě veškeré náklady nepokryje. To je ovšem něco, s čím se na Erasmu zkrátka musí počítat a osobně jsem nikdy neměl problém s penězi vyjít.

Je dobré říct, že to bylo zapříčiněné z velké části i tím, že jsem si hned zkraje svého pobytu zažádal o podporu na bydlení CAF, na což mají právo i mezinárodní studenti. Pravdou je, že vinou pomalé administrativy jde o dost dlouhý proces, kupříkladu já jsem na první platbu čekal od podání žádosti zhruba šest měsíců. Ve výsledku mám ale za to, že se celou proceduru vyplatí absolvovat, měsíční příspěvek je opravdu štědrý (v mém případě činil 87 euro) a je proplácen zpětně od data podání žádosti.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vlastní zkušeností jsem dospěl k názoru, že nejvýhodnější řetězec supermarketů je Lidl a U Express, naopak se nejvíc prodraží nákupy v Monoprix. Kde se ale ušetří nejvíc, je jednak ubytování na koleji, jednak obědy v univerzitní menze. Obojí zajišťuje organizace Crous a ceny, které nabízí za bezkonkurenční ceny. Měsíční nájemné mě vyšlo zhruba na 250 eur (s tím, že elektřina ani voda se nijak neplatí), obědy o třech chodech pak na něco málo přes 3 eura. Pro porovnání, běžná výše nájmu v soukromém spolubydlení se pohybovala kolem 500 eur a cena menu v McDonald’s okolo 10 eur.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jednoznačně bych všemi deseti doporučil kolej Crous. Jde o bydlení pro jednoho, které sestává z pokoje o 9 metrech čtverečních, kam se vejde postel, stůl, úložné prostory, lednička, koupelna a záchod. Výměra samozřejmě není nikterak závratná, ale dostupný prostor se podařilo maximálně využít a nikdy jsem neměl pocit, že bych se ve svém pokoji nějak zvlášť tísnil. Zařízení je relativně nové a hlavně funkční. Největšími pozitivy ale je soukromí, není potřeba se o pokoj s nikým dělit a vlastní koupelna, s neomezeným přísunem teplé vody.

Získání místa na koleji navíc není ani nijak administrativně náročné, při vyřizování přihlášky na univerzitu stačí zaškrtnout políčko, že o kolej máte zájem a univerzita vám pak místo automaticky přidělí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
K dopravě po městě jsem používal zejména kolo, což bych doporučil každému, kdo v Nantes alespoň nějakou dobu pobývá. Dostanete se s tím v rychlém čase prakticky všude a místa k parkování jsou téměř na každém kroku, takže nikdy není problém vyřešit, co s kolem. To se dá buď využít sdílené (síť Bicloo) anebo zapůjčit dlouhodobě (servis Velocampus). Sám jsem zvolil druhou možnost a za devět měsíců jsem zaplatil zhruba 60 euro včetně členského poplatku.

Druhou možností je pak hromadná doprava, která není vždy stoprocentně spolehlivá, ale většinou funguje dobře. Pro její využívání bych doporučil kartu Libertan a tarif Sur Mesure, se kterým platíte za každou jízdu, ale při překročení měsíčního stropu 30 euro jezdíte po zbytek měsíce zadarmo.

Co se týče cestování, je Nantes dobře umístěné a člověk se tak poměrně snadno dostane například do Paříže, Bordeaux, Rennes. V okolí je pak mnoho krásných míst, které stojí za návštěvu – přímořská městečka Pornic, Pornichet, La Rochelle, jakož i celá Bretaň a s ní Mont St Michel, Saint Malo, a další. Sám jsem vyrazil i na jih Francie, kam se mi paradoxně nejvíc vyplatilo letět, vlaky i autobusy jsou ve Francii poměrně drahé.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium probíhalo ve francouzštině, vzhledem ke způsobu výuky nebyla úroveň jazyka během semestru nijak zvlášť prověřována (oficiálně je ale vyžadován doklad o znalosti jazyka). Srozumitelnost výkladu (pro mě, úroveň zhruba B2) hodně záležela na jednotlivých vyučujících, v zásadě ale nebyl problém s porozuměním, obzvlášť pokud svoji přednášku doplnili o prezentace, což bylo obvyklé. Je ovšem možné zapsat si čistě i jen předměty, které jsou vyučovány v angličtině a studium úspěšně absolvovat tímto způsobem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Nantes bych určitě doporučil všem, kdo mají zájem o Francii, o poznání místní kultury a autentického způsobu života. Jednoznačně se tady ukážou světlé i temné stránky francouzské povahy a to i díky tomu, že Nantes opravdu není turistické město. Místní tak nemají žádný důvod se přetvařovat a zároveň nehrozí, že byste narazili na houfy turistů, kteří budou obrázek o městě zkreslovat.

Zároveň je Nantes dobrý výchozí bod pro cestování po zbytku Francie, nedaleko je Paříž, Bordeaux, Bretaň, Normandie, moře, zámky na Loiře... Tím, že studium není přespříliš náročné je tady spousta času na vlastní volnočasové aktivity, ať už se jedná o sport, jazykové kurzy, poznávání města, cestování, pikniky s kamarády a cokoliv dalšího, co vás napadne.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc nepromokavého oblečení, nebo nějakou dobrou pláštěnku. Srážky v Nantes nejsou nijak enormní, ale přece jen tam prší častěji a nepředvídatelněji než v Česku, takže ochrana před deštěm se opravdu hodí, obzvlášť když člověk hojně jezdí na kole.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nantes se pravidelně objevuje na předních příčkách žebříčku nejnebezpečnějších měst ve Francii. Nicméně já sám jsem si během ročního pobytu tento fakt na vlastní kůži nepotvrdil a ani osobně neznám nikoho, kdo by byl obětí nějaké kriminální aktivity. Existují samozřejmě místa, na kterých je potřeba dávat si trochu větší pozor, nebo se jim i úplně vyhnout, ale nejedná se o nic přehnaného. Z vlastní zkušenosti bych třeba notorické centrum Commerce přirovnal zhruba k nočnímu Václaváku.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Počítání cen v eurech nebylo zdaleka tak náročné, jak jsem myslel, a po chvíli jsem přestal na české koruny přepočítávat úplně. Takže sem s eurem v Česku!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Smířit se s tím, že pivo ve Francii zkrátka vařit neumějí, o jeho servírování už nemluvě. První půllitr Kozla s poctivou pěnou nahoře tak byl po návratu do Česka opravdové pohlazení po duši.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Nantes

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page