top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adam Šťastný

Autor(ka):

fakulta:

Adam

Šťastný

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adam je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adam

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Nantes

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adam hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta se nachází na kampusu severně od centra města. Kampus je vybaven několika kavárnami, z nichž jedna je přímo v budově právnické fakulty, velká menza je asi 3 min chůze. Atmosféra setkávání na kampusu je příjemná změna oproti naší izolované fakultě.

Budova právnické fakulty sama o sobě moc architektonicky zajímavá není, zejména zevnitř by potřebovala trochu zmodernizovat (toalety a chodby), v době mého pobytu však tyto rekonstrukční práce opravdu začínaly. Amfiteátry a ostatní seminární místnosti jsou vybaveny standardně a dost podobně jako třeba u nás v Praze.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná dříve než u nás - zimní semestr počátkem září, takže i zkouškové probíhá už před Vánoci. Letní semestr začíná cca druhý týden v lednu, tedy se to trochu překrývá s termíny výuky a zkoušek v Česku.

Způsob zkoušení - většinou krátké ústní zkoušky one to one (tedy nikoliv jako u nás, kdy chodí na zkoušky dva studenti společně), většina učitelů chápe, že francouzština je pro nás třeba i třetím jazykem, to ale zas neznamená, že by to bylo úplně zadarmo. Oproti tamním kmenovým studentům a jejich zkoušení (leckdy tříhodinové písemné) jsou erasmácké zkoušky ale značně jednodušší. Někdy jsou taky zadávány písemné eseje k vypracování doma (écrit à envoyer), které se následně odesílají učiteli k opravení.

Hodnocení je ve Francii obecně poměrně přísné. Hodnotí se body od 0 do 20 (k úspěchu je třeba dosáhnout aspoň 10 bodů), kdy 20 je maximální počet bodů, který ale není prakticky možné obdržet. To není jen můj pocit, ale vyplývá to i z tabulky s výsledky všech zkoušek všech erasmáků, k níž mají všichni erasmáci přístup (aneb GDPR se moc neřeší...), a v níž maximální počet bodů byl asi 18, a to ještě bylo spíše výjimkou. Sám jsem za "výbornou práci" dostal 15 bodů a to bylo i Francouzi považováno za úspěch... Tato čísla často souvisí s tím, že známkování většinou probíhá tak, že jsou studenti skládající stejnou zkoušku porovnávaní mezi sebou, a pakliže nejlepší z nich dosáhne třeba 17 bodů, ostatní už musí mít jen míň a míň.

Fakultní koordinátor je skvělý, sympatický, dobře komunikuje a vždy ochotně pomůže a poradí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Erasmáků je na fakultě v semestru asi 30-40, na počátku se koná informační schůzka, kde se všichni můžou seznámit. Hodí se taky sledovat stránky (i) ESN a (ii) Erasmus Fun (na Instagramu), které pořádají různé seznamovací aktivity i výlety po Francii.

Večerní hodiny francouzštiny, které univerzita aktivně zdarma erasmákům nabízí, jsou velmi odlišné úrovně v závislosti na konkrétním učiteli. V prvních týdnech lze ale bez problémů změnit skupinu a případně se tak nevyhovujícímu učiteli vyhnout.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Francii se obecně poměrně těžce dá vyjít jen s angličtinou, fakultní koordinátor ale komunikuje i v angličtině skvěle, čili pokud si ve francouzštině netroufáte, není to problém (dokonce umí i pár slov česky) a všechny maily od něj a důležité zprávy chodí jak francouzsky, tak anglicky. Univerzita chtěla ale doložit úroveň francouzštiny (tuším, že na úrovni B1), a to údajně i v případě, že si student zvolí výlučně anglické předměty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nantes je velmi studentské město, kam se sjíždí poměrně hodně mladých lidí z okolních regionů. Zároveň je poměrně dost turisticky nedotčeno, takže nabízí "true French experience", všechno je autenticky francouzské. Křižovatka v centru města (Commerce), zrovna moc vlídně nepůsobí, ale spousta míst v centru je jinak moc hezká (Place Royale, Place Graslin, Île de Nantes s populárním jezdícím slonem, Jardin des Plantes, okolí řeky Erdre, Parc de Procé), z míst v okolí, kam se dá dojet vlakem, stojí určitě za návštěvu Angers, Clisson, Pornic, Pornichet, Le Croisic, La Rochelle, trochu dál Bordeaux, Mont St Michel, celá Bretaň (Quimper, Dinard, Saint Malo)...

Vyplatí se zvážit možnost půjčení kola (Vélocampus), nebo používat místní bikesharing (Bicloo), díky čemuž pak není třeba být tolik závislý na tamní MHD, která, zvlášť v porovnání s tou pražskou, moc spolehlivá není. Naproti tomu TGV se dá dostat za dvě hodiny do Paříže.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Kolej stála 254,80 EUR měsíčně, takže poměrně dost peněz zbyde na ostatní výdaje. Vyplatí se chodit do Resto U (menza) na obědy, kde tříchodové menu stojí 3,30 EUR a nasytí na půl dne. V Nantes není tak draho jako třeba v Paříži a spousta potravin je v supermarketu levnější než v Česku. Tedy porovnám-li výdaje ve Francii a v ČR se současnou vysokou inflací, byl můj život levnější ve Francii než v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Dá se zažádat o CAF (sociální dávka poskytovaná Francií), ale celý proces trvá tak dlouho, že peníze dorazí až na konci semestru.

Cena tříchodového menu v menze je 3,30 EUR. Na koleji se dá vařit ve sdílených kuchyních a poblíž kolejí jsou klasické supermarkety.

Francie jakožto sociální stát obecně hodně dotuje studenty.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej nemá konkurenci, "zařídí se" jedním kliknutím v přihlášce na univerzitu, kterou Vám univerzita pošle elektronicky. Pokoj je malý (9 metrů čtverečních), ale dobře prostorově řešený a dá se v něm - za ty peníze - žít úplně v pohodě. Každý pokoj má svou koupelnu se záchodem i lednici, doporučuju vzít si tam rychlovarnou konvici. Prádelna je v přízemí budovy. Celkově se tamní úroveň kolejí nedá ani srovnávat s tím, co lze vidět v ČR (byť sám jsem na nich v Česku nebydlel), ty francouzské jsou na násobně vyšší úrovni.

Nedoporučuju pronajímat byty, není to cenově výhodnější a celé je to příšerná byrokracie, kde se Vás navíc pravděpodobně někdo pokusí natáhnout (platby předem na dálku atd. - pozor na to).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vlaky fungují skvěle, byť jsou dražší (určitě je dobré koupit si v aplikaci SNCF Carte avantage pro lidi do 26 let, která se vyplatí už při jedné zpáteční cestě do Paříže). Dá se taky jezdit Flixbusem, příp. na jih Francie letět. Z Prahy do Nantes je přímá linka společnosti Volotea, dá se taky lítat přes Paříž (z CDG jede přímý vlak až do Nantes).

Z okolních míst stojí určitě za návštěvu Angers, Clisson, Pornic, Pornichet, Le Croisic, La Rochelle, trochu dál Bordeaux, Mont St Michel, celá Bretaň (Quimper, Dinard, Saint Malo), příp. Normandie. Samozřejmě aspoň nějaký ze zámků na Loiře.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Francii se obecně poměrně těžce dá vyjít jen s angličtinou, fakultní koordinátor ale komunikuje i v angličtině skvěle, čili pokud si ve francouzštině netroufáte, není to problém (dokonce umí i pár slov česky) a všechny maily od něj a důležité zprávy chodí jak francouzsky, tak anglicky. Univerzita chtěla ale doložit úroveň francouzštiny (tuším, že na úrovni B1), a to údajně i v případě, že si student zvolí výlučně anglické předměty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Nantes je velmi autenticky francouzské město, které není moc ovlivněno turismem (max. tak vnitrostátním turismem a linkou Ryanairu z Anglie). Nachází se v hezké části Francie, blízko je Bretaň, Normandie, Paříž i Akvitánie (Bordeaux etc.) Architektura je hodně podobná tomu, co známe z Paříže. Blízko je oceán, skvělé scenérie útesů a vln. V zimě tam nemrzne, teplota i v lednu je okolo 10 stupňů, ale zas o to víc prší. Přístup univerzity i fakulty k zahraničním studentům je skvělý a celá země - na rozdíl od té naší - podporuje mladou generaci, takže na spoustě míst (památek, muzeí) jsou slevy či vstupy zdarma.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
rychlovarnou konvici, deštník s antiwind protection nebo fancy městskou pláštěnku, skládací helmu na kolo, švýcarský nožík
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
kolej je skvělé ubytování v Nantes, které se dá snadno zařídit, a nevyplatí se ani přemýšlet nad bytem

Revolut umožňuje změnit IBAN na francouzský, čímž se dá vyhnout zakládání francouzského účtu v bance (třeba pro potřeby CAFu nebo místního MHD Naolib)
Nejvíc mě překvapilo, že...
tam spousta věcí byla levnějších než v Česku
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Nantes

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page