top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Klučková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Klučková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

terklu

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

3. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Málaga

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universidad de Málaga se nachází v přímořském španělském městě Málaga. Pod univerzitou se nachází mnoho fakult umístěných z velké části v jednom velkém univerzitním komplexu ve městě, trochu stranou z historického centra. Vede tam řada cyklostezek, metro, autobusy i tramvaje. Uprostřed komplexu je park s lavičkami a každá fakulta má svou jídelnu a zázemí, také je součástí komplexu velká studijní knihovna, sportovní centrum a botanická zahrada. Kousek od univerzity se také nachází univerzitní nemocnice, kde jsem měla část výuky. Málaga je nicméně malé město a tak jsem se na kole dostala do 20 minut na všechna výuková centra. Univerzita pro nás pořádala řadu aktivit zdarma - prohlídku města, seznamovací hry, výlety do okolních turistických měst, památek i do přírody. Erasmus byl tak skvěle zařízený, s ničím jsem neměla problém a hned bych na univerzitu vyjela znovu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě bych všem výjezd na Universidad de Málaga doporučila. Vyučující mi ve všem vyšli vstříc - kvůli jinému studijnímu plánu v ČR jsem měla zapsané předměty z různých ročníků jejichž stáže se kryly a nebyl žádný problém si vyměnit studijní skupiny podle potřeby. Na stážích byli všichni milí a nápomocní. Vysvětlovali vše tak, abych tomu rozuměla a abych se zapojila.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita pořádala zadarmo různé aktivity pro studenty. Vzpomínám např. na úvodní prohlídku městem, návštěva místních památek a muzeí a pivovaru, výlety do okolních turistických měst i přírody. Do toho existovala ještě studentská organizace ESN a volnočasová organizace MSE, které pořádaly podobné aktivity částečně či plně placené. Dalo se tak toho dělat každý den spoustu a pořád se seznamovat s novými studenty. Škola nabízela mnoho možností dobrovolnictví a sporty ve sportovním centru v areálu za symbolický příspěvek. Na začátku výjezdu bylo možné si zapsat a zaplatit kurz španělštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem celou dobu ve španělštině. Univerzita požadovala úroveň B1 a nabízela na začáku placený jazykový kurz. Kurz moc doporučuji - pomohl mi se rozmluvit a poznala jsem tam první kamarády. Potkala jsem nicméně i studenty z jiných fakult, kteří španělsky neuměli a zapsali si kurzy v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Málaga je fantastické přímořské město, které toho má hodně co nabídnout. Centrum je historické plné úzkých starých uliček, nachází se zde stará krásná pevnost a nádherné kostely. Je zde mnoho kilometrů krásných pláží, kde se dá mimo koupání i běhat či hrát plážový volejbal. Nad Málagou začínají hory a dá se zde podniknout mnoho výletů autobusem nebo půjčeným autem. Ve městě je mnoho kaváren, restaurací, barů i klubů. Město nabízí mnoho kulturních aktivit - výstav, koncertů, festivalů, workshopů - často i zdarma. Je tu několik kulturních center, která jsem s oblibou navštěvovala.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium jistě pokryje základní náklady na ubytování a základní potraviny. Určitě jsem ale měsíčně utratila více zejména za cestování a společenské aktivity. Ceny za jídlo v obchodě byly podobné ČR, ale v restauracích bylo o něco dráž. Záleží jak člověk šetří nebo si užívá.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pomohlo mi rozdělit si peníze podle měsíců a posílat si stipendium na Revolut účet po měsíčních částech. Měla jsem pak lepší přehled o tom, kolik toho utrácím a jak rychle mi peníze mizí a nestalo se mi tak, že bych stipendium např. hned ze začátku vyčerpala. Vždy když mi došly peníze na měsíc ze stipendia, doplnila jsem raději peníze ze svých úspor. Doporučuji pořídit si kolo z druhé ruky a jezdit všude na kole a ušetřit tak za dopravu. Autobusem jsem za celý půl rok jela asi 6x, když pršelo nebo jsem měla návštěvu bez kola.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v malé garsonce v centru, kterou jsme si pronajali přes web idealista s mým přítelem. Dopředu jsme podepsali smlouvu a zaplatili zálohu. Komunikovali jsme přes whatsapp. Kdybych jela sama, určitě bych si ale vybrala soukromý pokoj ve sdíleném bytě s ostatními studenty. Kamarádka také bydlela velmi levně na koleji, ale měla sdílený pokoj. Je dobré si ubytování ověřit, mít předem smlouvu, než něco zaplatíte a komunikovat chvíli s majiteli. Potkala jsem studenty, které podvedli a po zaplacení zálohy už majitelé neodpovídali. Druhá možnost je najít ubytování až na místě - což je jistější, ale může to nějakou dobu trvat, zvlášť pokud je člověk vybíravý. Za mne bylo ideální projít si dopředu inzeráty na stránce idealista a kontaktovat majitele dopředu. Doporučuji vybrat bydlení v centru, protože tam se děje nejvíc společenských aktivit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem po okolí do významných měst i přírody ve Španělsku a během velikonočních prázdnin jsem letěla na týden do Maroka. Určitě doporučuji vzít si s sebou spacák, karimatku a hamaku nebo stan, pokud má člověk rád toulání se v přírodě a v horách a kempování. Je zde opravdu mnoho možností.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem celou dobu ve španělštině. Univerzita požadovala úroveň B1 a nabízela na začáku placený jazykový kurz. Kurz moc doporučuji - pomohl mi se rozmluvit a poznala jsem tam první kamarády. Potkala jsem nicméně i studenty z jiných fakult, kteří španělsky neuměli a zapsali si kurzy v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Všem bych vyjet do Málagy doporučila, protože dle mého pohledu nabízí všechno pro perfektní Erasmus. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a pohodoví a člověk se zde snadno seznámí s místními i s ostatními mezinárodními studenty. Univerzita vše pěkně organizovala, kampus byl hezký a nabízel mnoho možností pro trávení volného času. Přímo v Malaze jsou krásné pláže a v okolí je mnoho míst, které se dají o víkendech navštívit. V Malaze byly každý den hudební a jiné kulturní události. Také výborné jídlo!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Lehké letní oblečení, plavky, sluneční brýle, ale dle sezóny ale i teplé oblečení. Málokde se v zimě topí a uvnitř na přednáškách byla někdy docela zima. Spacák, karimatku a hamaku na výlety. Deník na zapisování zážitků, foťák.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se všechno na místě zařídí a není třeba se stresovat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou v Malaze všichni tak pohodoví a přátelští :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Stres ze zařizování ubytování a plnění předmětů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Málaga

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page