top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anežka Bohmanová

Autor(ka):

fakulta:

Anežka

Bohmanová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anežka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

anezka_bohmanova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anežka

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Málaga

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anežka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 2 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Malaze má dva kampusy, z čehož ten hlavní, kde jsou všechny fakulty, kromě ekonomické, se nachází na kraji města. To ale není problém, protože z centra se sem dostanete metrem zhruba za 10 minut. Většina budov univerzity je dost moderní a každá nabízí vlastní menzu, kde vás oběd (předkrm+hl.jídlo+dezert) vyjde zhruba na pět euro. V kampusu se nachází i velká knihovna a botanická zahrada, kde se skvěle tráví čas mezi hodinami.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob výuky byl oproti FSV dost odlišný. Jejich přístup se pro mě podobal mnohem více středoškolské výuce - tzn. pracuje se dost během celého semestru, na všech předmětech jsme dostávali hodně průběžných úkolů, mnohokrát i z hodiny na hodinu a často máte i povolený malý počet absencí (pro mě to byly 3 za celý semestr, s tím, že předměty se vyučují 4 hodiny týdně). Předměty se tu také vyučují v dvouhodinových blocích, místo hodiny a půl a jsou dvakrát týdně. I zkoušky za mě byly poměrně náročné, učitelé na nás, jako na zahraniční studenty, kladli úplně stejné nároky, jako na zbytek. Všechny probíhali v podobě písemného testu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ve městě fungují dvě Erasmus organizace - ESN a MSE, které pro Erasmus studenty zajišťují akce, výlety a podobně. Ty fungovaly skvěle, měli jsme program téměř na každý den a díky nim jsem i byla prakticky každý víkend pryč (kromě míst v okolí se pořádají například i výlety do Portugalska či Maroka). Škola samotná, ale moc aktivit bohužel nezajišťuje. Univerzita nabízí před začátkem semestru jazykový kurz španělštiny, který je ale dost drahý (mám pocit, že stál v přepočtu něco okolo 60 tisíc).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem pouze ve španělštině. Drtivá většina španělů angličtinu bohužel prakticky vůbec neovládá a to jak učitelé, tak studenti. Univerzita má proto i velmi omezený počet anglických předmětů, na naší fakultě se třeba nevyučoval ani jeden. Co mě dost zklamalo, byl přístup prakticky všech učitelů, kteří projevovali k nám, jako zahraničním studentům , prakticky nulovou empatii a vstřícnost a měli na nás z hlediska jazyka úplně stejné nároky jako na zbytek studentů. I moji kamarádi z jiných fakult měli bohužel tuto zkušenost. Zvládnout se to dá a samozřejmě vás to v jazyce dost posune, ale i tak bych doporučovala přijet s úrovní španělštiny alespoň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
I když mě univerzita docela zklamala, město bylo naprostý opak. Málaga je nádherné místo, je tu skvělé počasí (už v únoru, kdy jsem přijela bylo okolo dvaceti stupňů) a je jasno prakticky každý den. Ve městě je krásný přístav a pláž na kterou se dostanete za pár minut pěšky přímo z centra. Hromadná doprava, i když jsem to u Španělska nečekala, funguje jak má, metro je oproti pražskému naprosto čisté a ve všední dny jezdí i v nočních hodinách. Podniky zavírají až po půlnoci, takže den je tu o dost delší a je neustále co dělat. Co mě dost překvapilo byla i bezpečnost - cítila jsem se mnohem bezpečněji než v Praze, neměla jsem problém vracet se sama domů i v nočních hodinách a za celý můj pobyt jsem nezažila jedinou nepříjemnou situaci. Málagu hodnotím jako opravdu skvělé místo pro život a jedno z nejkrásnějších měst, kde jsem kdy byla.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze takhle na jihu Španělska vyjít dost hezky. Nejvíc vám s rozpočtem zahýbe cena nájmu, ten se může pohybovat mezi 300-500 eury na měsíc. Já platila 350, což bylo díky tomu, že jsem bydlela na kraji města, asi 20 minut pěšky od univerzity, což zpětně hodnotím jako skvělý krok, protože jsem ušetřila jak za nájem, tak i za každodenní autobus do školy. Ceny potravin jsou dost srovnatelné s Prahou, ovoce a zelenina můžou být i levnější. Pivo je dražší, víno a sangría se dají sehnat i pod euro:D Pokud žijete úsporně, umím si představit, že se dá vyjít pouze se stipendiem. Jak už jsem ale psala, já jsem se snažila i co nejvíce cestovat, takže jsem musela čerpat i ze svých financí, ale stipendium určitě stačí na pokrytí základních životních nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak jsem psala, se stipendiem se dá poměrně dobře vyjít, takže není potřeba nějak extra šetřit. Když si zařídíte členství v Erasmus organizacích, tak s ním získáte i slevy třeba na Ryanair nebo do několika podniků ve městě, což se hodí. Můžete ušetřit i chozením pěšky místo ježdění autobusem (mhd kartička tu nejde nabít na určitý čas, ale jen na peníze, takže opravdu platíte za každou jízdu). Můžu doporučit i obědvání ve školní menze, kde nabízejí výhodná obědová menu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem zvolila spolubydlení s ostatními Erasmus studenty. Univerzita koleje sice oficiálně nabízí, ale jsou dost drahé (asi 800 euro na měsíc) a berou na ně přednostně místní studenty. Prakticky všichni zahraniční studenti tedy bydleli společně v bytech. Já měla štěstí na krásný byt na kraji města, akorát nás tam bydlelo 5, do čehož bych teď už asi znovu nešla (když lidi neznáte dopředu, je tohle bohužel vždycky dost loterie). Pokud jedete na zimní semestr, je potřeba akorát počítat s tím, že španělské byty obecně nemají topení (vytápí si maximálně klimatizací, pokud ji mají, což je dost nákladné), proto se doporučuju vybavit podle toho.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky Erasmus organizacím je cestování po okolí opravdu snadné. Já objela téměř všechna větší města Andalusie (Granada, Sevilla, Cádiz, Cordoba..), Gibraltar, Caminito del Rey a spoustu dalšího. Stihla jsem se s kamarádkami podívat i do Lisabonu (zpáteční letenky se dají sehnat pod tisícovku). Můj nejlepší zážitek byl organizovaný výlet do Maroka, kdy jsme projeli několik měst a dostali jsme se až na jih, kde jsme jednu noc strávili ve stanech na Sahaře a jezdili na velbloudech.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem pouze ve španělštině. Drtivá většina španělů angličtinu bohužel prakticky vůbec neovládá a to jak učitelé, tak studenti. Univerzita má proto i velmi omezený počet anglických předmětů, na naší fakultě se třeba nevyučoval ani jeden. Co mě dost zklamalo, byl přístup prakticky všech učitelů, kteří projevovali k nám, jako zahraničním studentům , prakticky nulovou empatii a vstřícnost a měli na nás z hlediska jazyka úplně stejné nároky jako na zbytek studentů. I moji kamarádi z jiných fakult měli bohužel tuto zkušenost. Zvládnout se to dá a samozřejmě vás to v jazyce dost posune, ale i tak bych doporučovala přijet s úrovní španělštiny alespoň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
I přes to, že univerzita byla docela náročná, bych výběr nikdy neměnila. Pro zahraniční studenty je tu spoustu aktivit, Andalusie nabízí nádherná místa k vidění, zlepšíte se v jazyce, poznáte lidi z celého světa i sami sebe. Pobyt v Malaze byl pro mě zatím nejlepší půlrok mého života.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se není čeho bát
Nejvíc mě překvapilo, že...
Španělsko není tak chaotické, jak se o něm tvrdí
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
udržet v jazyce tempo se španělskými spolužáky

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Málaga

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page