top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Svoboda

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Svoboda

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Amsterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kampus fakulty business and economics je moderní a přímo v centru Amsterdamu. Člověk každý den potká velké množství dalších studentů, kteří posedávají všude kolem, což dává místu fajn atmosféru. Škola je navíc hodně mezinárodní, takže je snadné ve velkých přednáškovkách narazit na celou řadu národností.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má náš klasický semestr rozdělený na 3 bloky - dva dvouměsíční před vánoci a jeden kratší v lednu. Každý si tedy navolí předměty do každého bloku a následně blok uzavře zkouškou. Výuka je tedy mnohem víc intenzivní a člověk se může více soustředit na většinou 2-3 předměty co si vzal. Na druhou stranu "zkouškové" je v každém bloku pouze týden a často není moc flexibilní, navíc je na každý předmět pouze jeden pokus a opravné termíny jsou z nějakého důvodu i několik měsíců po prvním termínu. Zkoušky tedy nejsou moc náročné obsahově (v jednom týdnu by se na ně ani nedalo naučit), obtížnost je spíš ve věcech jako čas,... což mě osobně moc nevyhovovalo.

Systém výuky je oproti našemu mnohem víc zaměřený na koncepty prezentace, argumentace, story telling,... a méně na obsahovou náročnost (matika skoro není potřeba)

Přístup učitelů je super, všichni byli hrozně fajn.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O několika spolcích jsem slyšel, ale spíše mimo školu skrz whatsapp skupiny. Na univerzitě funguje klasický ESN, kam se může člověk po nějaké době přihlásit. Volitelné předměty většinou jazykově a umělecky zaměřené jsou, ale musí se platit a moc lidí je nedělá. Jinak přes ESN se dá dostat na nějaké akce a party.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pokud si člověk nabere předměty učené v angličtině, umět holandsky prakticky není potřeba. S ostatními erasmáky se všichni baví výhradně anglicky, takže učit se místní jazyk je tady spíš ze zájmu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Amsterdam je jedno z mých nejoblíbenějších měst vůbec, takže strávit tu semestr bylo moc fajn. Jinak je všude hodně turistů a obrovské davy lidí na kolech, hodně mezinárodní a má skvělou atmosféru. Na začátku doporučuju si vygooglit a objet klasické památky a napsat si složku s tipy na levné obchody všeho druhu - na whatsapp skupinách se to na začátku hodně řeší,kde co levně nakupovat, kam zajít na pivo,... Jinak mhd je tu dost drahé a pokud člověk nebydlí daleko od školy, ani nemá smysl kupovat - nejlepší je si půjčit na semestr kolo a celé město si projet na kole.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Sehnat levné ubytování v Amsterdamu je skoro nemožné, takže vzhledem k tomu, že jsem nějakou náhodou dostal jednu z nejlevnějších kolejí přímo v centru, je moje odpověď dost zkreslená. Každopádně něco přes polovinu stipendia jsem dal za ubytování a zbytek útrata, odhadem to pokrylo cca 80% výdajů (nutno dodat že dokážu vyžít za relativně málo peněz).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Sehnat si na začátku tipy od ostatních a chodit na tyto místa.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měl jsem koleje od Lieven de Key na Prins Hendrikkade 189.

Ubytování levné a přímo v centru, navíc fajn komunita lidí, takže rozhodně doporučuji. Na druhou stranu časté problémy (výpadky vody nebo elektřiny)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Okolní státy už jsem navštívil před pobytem, takže jsem se snažil soustředit hlavně na cestování po Holandsku. Za hranice jsem se podíval jen několikrát, hlavně na návštěvu dalších kamarádů na Erasmech po Evropě. Jinak V holandku mi osobně přišlo nejlepší navštívit buď klasicky větší města (Haag, Rotterdam), nebo si prostě jen vzít kolo a projíždět okolí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pokud si člověk nabere předměty učené v angličtině, umět holandsky prakticky není potřeba. S ostatními erasmáky se všichni baví výhradně anglicky, takže učit se místní jazyk je tady spíš ze zájmu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Holandsko a Amsterdam má jedinečné kouzlo a bydlet tu je hrozně fajn. Univerzita je dost mezinárodní a prestižní, takže člověk se dostane na fajn přednášky a potká hodně zajímavé lidi. Jinak ve městě je pořád co dělat, takže se moc nenudí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštenku - pořád tu prší
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Na rozdíl od např. Jižní Evropy to není taková párty, plus tím že je tu mnohem více lidí a národností je asi o trochu těžší se seznámit a najít si "svoji" skupinu lidí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Škola byla lehčí než doma

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Amsterdam

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page