top of page
Autor(ka):
Kateřina Hlavatá
Autor(ka):
fakulta:
Kateřina
Hlavatá
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Kateřina je k dispozici na sítích:
@katerinahcz
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Kateřina
Fakulta sociálních věd
2021/2022
University of Amsterdam
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Prostředí v University of Amsterdam bylo moc příjemné, charakteristické pro něj byly velké a světlé prostory, které byly zajímavě řešeny z hlediska designu. Moc mi vyhovoval velký počet prostorných studoven, které byly skvěle uzpůsobeny pro každého studenta. Našly se tam jak tiché studovny, tak tam bylo mnoho míst pro studium ve skupinkách.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Byla jsem příjemně překvapená obsahem přednášek a stylem výuky, která je úplně jiná v porovnání s tou typicky českou. Je rozvržená do tří bloků v rámci jednoho semestru, během jednoho se vždy věnujete kolem 1-3 předmětů. V půlce a na konci každého bloku pak je zkouška či esej, takže je to dost intenzivní a opravdu je třeba se průběžně učit a číst veškeré studijní materiály. Učitelé jsou velice vzdělaní a přednášky jsou vedeny spíše jako takový doplněk k četbě, nicméně všichni nám podávali informace velice zajímavou formou.
Učitele nelze jednoduše oslovit, jako je tomu na Karlovce. Většinou se jich můžete ptát na dotazy v rámci portálu Canvas, kam nahrávají studijní materiály a veškeré informace ke kurzu. S administrativou nemám úplně nejlepší zkušenosti, bylo opravdu obtížné zjistit to, co jsem zrovna potřebovala, aniž by si mě oddělení nepřehazovala jako horký brambor.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
V Amsterdam funguje Erasmus+ spolek ESN, který sdružuje mezinárodní studenty a pořádá pro ně seznamovací aktivity. Bohužel jsme na škole měli Introduction week pouze on-line formou, během kterého neproběhly žádné volnočasové aktivity. Univerzita ale pořádá celoročně spoustu přednášek se zajímavými hosty, které jsou přístupné všem studentům.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Po celou dobu jsem komunikovala v angličtině. Řekla bych, že je při výuce a při psaní eseje požadována úroveň odpovídající C1.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Amsterdam je krásné a živé město spousty možností, které v Česku určitě nenajdete. Nicméně ačkoliv je rušné centrum a převážně Red Light District velice zajímavá atrakce pro turisty, tak se mi osobně dost brzy okoukalo. Proto jsem potom vyhledávala spíše "neprofláklé" uličky ve čtvrtích blízko centra města, jako je De Pijp nebo Jordaan, kde bylo spoustu krásných kaváren a parků. Mým nejoblíbenějším parkem se stal Vondelpark, kterým jsem projížděla na kole každý den do školy. Bydlela jsem na západě města, kde jsem se často procházela kolem krásného jezera Sloterplas. Tam můžete praktikovat různé sportovní aktivity, nebo se jen tak procházet přírodou a lesem.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem jsem vyšla relativně dobře, platila jsem z něj nájem a týdenní nákup v supermarketech. Dokonce mi peníze vyšly i na občasné obědy ve školní jídelně. Nizozemsko mi přišlo drahé v porovnání s Českem, ale nijak obzvlášť mě ceny nepřekvapily.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupovala jsem hodně v Lidlu, kde jsou ceny stejné jako v Česku, navíc jsem většinu potravin znala a věděla, jak je zpracovat. Dle mého názoru se nevyplatí jezdit MHD, pro zahraniční studenty totiž neposkytují nijak zlevněné jízdné. Proto jsem si na pět měsíců pronajala kolo za pár stovek měsíčně, které jsem si nakonec zalíbila. Dostat se do centra bylo opravdu rychlé a jednoduché, cyklisté mají totiž všude přednost. Navíc se dá jednoduše zaparkovat úplně všude, takže se mi jízda na kole dost osvědčila i v ve večerních hodinách.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování přímo nabízené od UvA, nicméně nebyla to přímo univerzitní kolej. Jednalo se o ubytování na krátkodobý pronájem DeKey, kde nebydleli pouze studenti. Celkový proces byl hodně náročný, musela jsem zaplatit dost vysoký poplatek před samotným výběrem ubytování, když jsem ani nevěděla, jestli na mě vůbec zbyde pokoj. Každopádně jsem byla spokojená, měla jsem relativně hezký pokoj s malou koupelnou, ledničkou, mikrovlnkou a hned vedle pokoje jsem měla kuchyň, kterou jsem sdílela s ostatními 12ti lidmi na naší chodbě.
Nicméně samotná společnost DeKey mě v několika situacích dost zklamala. Jednou byl v jiné budově našeho ubytování velký problém s odpadem, všude po zemi i v několika pokojích tekla smradlavá voda, která byla v blízkosti elektriky. Několikrát jsme prosili o akutní pomoc, instalatér přišel ale až po necelém týdnu.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během mého pobytu jsem nijak výrazně necestovala, a když už, dopravili jsme se na kolech. Výhodou totiž je, že i mezi městy jsou cyklistické trasy, které vedou krásnou přírodou. Podívali jsme se tak na kolech do Haarlemu a pak jsme jeli vlakem taky do Haagu. Obě města byla nádherná, méně rušná než samotný Amsterdam, což mi hodně vyhovovalo.
Také jsem navštívila zahrady Keukenhof, které jsou proslaveny barevnými tulipány. Rozhodně nedoporučuju těm, kteří nesnáší dlouhé fronty a spoustu turistů. Nicméně to bylo pěkné, ale na můj vkus docela předražené.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Po celou dobu jsem komunikovala v angličtině. Řekla bych, že je při výuce a při psaní eseje požadována úroveň odpovídající C1.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Amsterdam je město s úžasnou atmosférou a krásnou přírodou. Pokud nejste fanoušek velkých "betonových" měst, tak je Amsterdam přímo pro vás. University of Amsterdam je jednou z nejlepších univerzit v Evropě převážně díky vysoké kvalitě profesorů i samotného obsahu výuky. Studovala jsem velice zajímavé předměty, ke kterým bych se nikdy nedostala a díky kterým jsem zjistila, co konkrétně by mě v mém oboru bavilo.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku a deštník!
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že budu skoro pořád ležet v knížkách.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
Pochopit školní systém a celkové známkování akademických prací a testů.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
8
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Amsterdam
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page