top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Košacká

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Košacká

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Amsterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University Of Amsterdam je nádherná budova s četným vybavením a je dokonale přizpůsobená studentům. Několik obrovských prostor k samostudiu, buňky pro pár studentů, pítka s vodou, bezbariérový přístup, levná veganská káva a zero waste filosofie školy na mě udělala úžasný dojem. Také jsem velmi ocenila školní kantýnu se velkým a levným výběrem jídla i s veganskými alternativami.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V Amsterdamu je jeden semestr rozdělen na tři části, takže během jednoho semestru jsem měla místo jednoho zkouškového tři. Za celý semestr jsem zvládla 5 předmětů, z nichž pouze jeden byl přes dvě období, zbytek patřil vždy jen do jednoho. Ačkoliv je trvání jednoho předmětu kratší, svou náplní a obsáhlostí se vyrovná předmětu na fsv UK za celý semestr. U nás tedy stihnu více předmětů, které jsou ale méně obsáhlé.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na kampusu je rozhodně aktivnější a plnější než u nás. Na UVA jsem chodila do budovy v centru, takže i dostupnost a možnosti byly větší. Nicméně studentský bar jež je součástí školní budovy pravidelně pořádá Drag bingo, kulturní dutch večery a karaoke. Pro erasmus studenty byl nachystaný úvodní týden na škole a poté i poslední den ve stylu otázek a odpovědí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem pouze v angličtině. UVA je mezinárodní škola, takže podíl nizozemských studentů jsou mým odhadem dvě třetiny veškerých studentů na škole. Úroveň angličtiny je perfektní a to i u učitelů/ek.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Amsterdam je klidnější město než Praha. Bohužel je také velmi drahé, takže jsem si musela najít práci, která nakonec nešla časově se školou skloubit. Finance byly určitě jedním z největších problémů - velmi drahá doprava (za jeden den jsem utratila cca 5 eur, pokud jsem necestovala na kole, což bohužel za deště ne vždy šlo). Studentský život jistě existuje, ale i studentské hospody a akce je nesrovnatelně dražší než v Praze, takže jsem nakonec nejvíce času trávila s erasmus kamarády na koleji, kteří na tom byli stejně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak jsem již v předchozím bodu naznačila, s financemi byl opravdu problém. Stipendium skoro na korunu přesně pokrylo nájem. Tudíž doprava, stravování, zábava a jiné výdaje jsem si musela hradit sama. Obecně si myslím, že stipendium pokrylo cca 50% veškerých nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji zakoupení kola na facebook market place, vyjde to rozhodně levněji než si kkolo půjčovat nebo jezdit MHD. Dále si vařit vlastní jídlo a nakupovat v Lidlu, což je asi nejlevnější obchod s potravinami v Amsterdamu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Fraijlemaborg ve sdíleném bytě s vlastním pokojem. Kolej byla cca 30 minut na kole/MHD od centra a školy na poměrně hezkém místě. S ubytováním v Amsterdamu je opravdu problém, proto doporučuji nevyjíždět, dokud nemáte na 100% zařízené ubytování. Ke koleji jsem se dostala skrze školní loterii, kde zařizují ubytování každém druhému studentovi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se procestovat co nejvíce zajímavých okolních měst a států. To nejlepší: Zaandam kousek od Amsterdamu, moře na západě, Haag, Rotterdam a Utrecht v Nizozemí. Z dalších zemí jsou také kousek krásné Antverpy, Paříž, Londýn, Ghent.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem pouze v angličtině. UVA je mezinárodní škola, takže podíl nizozemských studentů jsou mým odhadem dvě třetiny veškerých studentů na škole. Úroveň angličtiny je perfektní a to i u učitelů/ek.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
UVA je nádherná a moc dobrá univerzita. Velkou výhodou je také angličtina, kterou ovládá naprostá většina obyvatelstva. Bohatý hudební život a sportovní a jiné zájmové aktivity a kurzy.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
I v evropských zemích jež jsou nám blízko může dojít k poměrně velkému kulturnímu šoku.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Dát dohromady finance.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Amsterdam

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page