top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karina Rejchrtová

Autor(ka):

fakulta:

Karina

Rejchrtová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

karinrejchrtova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karina

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Autonomous University of Barcelona

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mně napadne je "chaos". Ale abych Vás úplně neodradila. Co se týče výuky ta podle mě byla hodně kvalitní. Předměty, co jsem měla mě naučili určitě něco nového a byli zajímavé a i trošičku z jiného soudku, což se mě osobně líbilo. Mám zaměření na marketing a během studia jsem měla předměty: Interactive Production Techniques, Digital Content Management, Leadership and Negotiation, Interaction design. Takže výuku hodnotím a obsah hodnotím moc kladně.

Co se týče, ale jinak celé školy a komunikace s nimi a organizace, to byl opravdu chaos. Málokdo v kancelářích uměl anglicky, takže pokud bych neuměla španělsky, tak se asi s nikým na ničem nedomluvím. Informace po příjezdu ohledně zápisu mi přišli hodně zmatené a navíc všechny mi byli dány na videocallu ve španělštině s anglickým manuálem, musím přiznat.

Prostory byly hezké a velké. Škola je ve velkém kampusu, kde je všechno možné - jídelna, papírnictví, kadeřnictví, lékárna atd.. Nevýhodou je, že pokud člověk bydlí v centru, což bych za sebe doporučovala, protože do školy nechodíte každý den, tak dojíždí hodinu.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jak už jsem zmínila, kvalita studia a hodin byla vysoká a hodnotím je kladně. Způsob studia bych řekla, že je víc pohodový, většina učitelů učí podle sebe a nedrží se moc pravidel. Takhle se mi třeba stalo, že u hodin Digital Content Managementu, které měly být v angličtině přišla profesorka a oznámila nám, že i přesto, že je hodina vedená jako anglická bude mluvit španělsky.

Zápis předmětů do teď nechápu. Student si na internetu asi může připravit svůj rozvrh, ale k zápisu se vyplňoval formulář na papír, který se musel odnést do kanceláře. Na mé fakultě byly jen čtyři anglické předměty a pak jsem se dozvěděla a nemůžete si zapsat předměty z ostatních fakult. Čtvrtý předmět v angličtině už byl plný, takže jsem se takhle dostala na hodiny Interaction design, které byly kompletně ve španělštině a já tam byla jediná Erasmačka, ale byly fakt skvělý, to musím uznat.

K zahraničním studentům jsou, ale hodně benevolentní, předměty udělala i kamarádka z Holandska, co španělsky neuměla ani slovo.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je hodně punkový. Studenti tam mají velkou svobodu a mohou si dělat prakticky cokoliv. Studentské spolky, které jsem zaregistrovala většinou za něco protestovaly a na škole byly poměrně časté studentské stávky. Kampus je posprejovaný s daty další stávky a škola podle práva prý nemá nárok na to bránit studentům ve stávce, a dokonce to profesoři musí respektovat a ten den se buď neučí nebo v hodině nesmí probírat nic o co by člověk, co chce stávkovat přišel (včetně testu).

Další studentské spolky byly spíše menší. Mohli jste se třeba naučit, jak se dělá lidská pyramida, která se staví na festival Merce.

Pro zahraniční studenty byly zdarma hodiny katalánštiny na dva měsíce. Hodiny španělštiny se platily a byly docela drahé.

Mně se ale líbilo, že zahraniční student není držen od tradičního španělského studia. Během studia jsem si našla několik španělských přátel, se kterými jsem měla i společné práce a poznala, jak to na univerzitě chodí opravdu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Když jsem jela do Španělska, tak jsem nemusela mít žádný španělský certifikát. Kdybych, ale španělsky nemluvila, tak se nedomluvím. Na škole i ve městě není moc lidí, co by španělsky mluvilo a kdo umí, tomu se moc nechce. Já jsme ze čtyř předmětů měla dva, které byly prostě ve španělštině a jeden, kde jsem byla v týmu se Španělé, kteří se anglicky styděli mluvit a ani moc neuměli, takže ta naše spolupráce byla také ve španělštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je skvělá. Milovala jsem spojení pláže a rušného města. Španělé jsou hlasití a party jsou tam až do rána, takže pokud budete bydlet v centru často uslyšíte hluk nebo u něj budete usínat, ale já si na to zvykla a už mi to pak ani nevadilo. Já bydlela v oblasti Passeign del Born vedle Parku Ciutadella, kde je to podle mě nejlepší místo, kde bydlet. Je to takové centrum nočního života, ale zároveň je tam moc hezký park, je to cca 10 minut od pláže a je tam hezky živo.

Barcelona je krásná i historicky, má spousta památek a opravdu krásných míst, kam se dá jít. Já osobně miluju Bunkers, kde je krásný pohled na město a západy.

Jediné, co bych městu vytkla jsou krádeže. Všichni studenti, tam jsou hodně opatrní a hlídají si věci, všichni vás na to budou upozorňovat a dávejte si fakt bacha, kámošovi takhle ukradli mobil třikrát.

Večer jsem se, ale nikdy nebála. Ulice jsou dobře osvětlené a tím, že jsou Španělé zvyklí zůstávat venku až do rána, tak se nikdy nevracíte domu sami a vždy je na ulicích spousta lidí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo tak nájem a pár snídaní. Nájem se tam pohybuje kolem 450-600 euro. Já platila 550. Většinou jsem si vařila. Na jídle se dá ušetřit, ale je to dražší než v Česku.

Nejdražší jsou drinky (cca 10 euro) a vstupy do klubů (15-25 euro/některé zdarma).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá podle mě jenom na jídle. Když se jde totiž na jídlo do restaurace, tak je to opravdu drahé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nejlepší je se ubytovat ve městě. Určitě se vyhněte El Raval, což je poměrně nebezpečná část Barcelony. Většina studentů žije v L'Eixample, Grácia, Poblenou nebo El Born. Já žila v El Born a to je nádherná část Barcelony. Kolej bych nedoporučovala, protože je opravdu daleko od města (hodina vlakem).

Nejlepší je podle mě sdílet byt s dalšími studenty. Já se takhle domluvila dopředu s dalšími zahraničními studenty a pak jsme si byt našli spolu až. Nikdy tak nejste sami a lépe se vám seznamuje i s ostatními.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Barceloně funguje taková skvělá organizace (Erasmus Bcn), která pořádá výlety každý víkend na must see místa v okolí Barcelony, ale i po celém Španělsku. Většinou se jede autobusem brzo ráno a vracíte se pozdě večer. O nic se nemusíte starat a často toho vidíte opravdu hodně. Já takhle byla v Mont-Rebei (doporučuje), Andoře, Carcassonne a dalších.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Když jsem jela do Španělska, tak jsem nemusela mít žádný španělský certifikát. Kdybych, ale španělsky nemluvila, tak se nedomluvím. Na škole i ve městě není moc lidí, co by španělsky mluvilo a kdo umí, tomu se moc nechce. Já jsme ze čtyř předmětů měla dva, které byly prostě ve španělštině a jeden, kde jsem byla v týmu se Španělé, kteří se anglicky styděli mluvit a ani moc neuměli, takže ta naše spolupráce byla také ve španělštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to jiná kultura, jiný svět. Všechno je tam víc v klidu, víc v pořádku, veselejší, živější. Všichni jsou milý a energetičtí. Je pořád, co dělat. Já španělskou kulturu miluju a vždy když jsem se do Barcelony vracela (třeba po Vánocích), tak jsem měla hroznou radost, je to taková nepopsatelná energie toho města. Jo a krásný západy slunce!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Velký polštář a deku. V bytě byla hrozná zima.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
budu používat tolik španělštinu. Předtím než bych odjela bych ji víc oprášila a zopakovala, co jsem zapomněla od gymplu haha.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Na škole nebylo dostatek předmětů vedených v angličtině.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Mluvit neustále španělsky/anglicky. V Barceloně jsem nepotkala nikoho z Česka.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Autonomous University of Barcelona

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page