databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

Autonomous University of Barcelona

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Štěpánka Vlachová

Autor(ka):

fakulta:

Štěpánka

Vlachová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Štěpánka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Štěpánka

Přírodovědecká fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Štěpánka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

5.0

ubytování

5.0

jak lze vyjít se stipendiem

4.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pobyt na Autonomní univerzitě v Barceloně (UAB) byl jedním z nejlepších rozhodnutí v životě. Všechny fakulty a univerzitní koleje jsou situovány v jednom rozlehlém areálu, který je propojený pečlivě upravenou zelení. S ostatními studenty všech fakult se lze jednoduše setkávat na travnatých plochách, řadě posezení nebo v kavárnách a jídelnách. Většina fakult je vzájemně propojena pomocí širokých chodeb , ve kterých jsou kromě dalších společenských prostor a odborných posterů také barevné graffiti upozorňující na celospolečenské problémy, rovnost ve společnosti i aktuální socioekonomická témata. Učebny jsou hojně prosvětleny zejména denním světlem a plně vybaveny i nejnovějším zařízením. Každá z fakult má svou specializovanou knihovnu, která je otevřena 24/7 stejně jako studovny a studenti tak mají možnost věnovat se studiu v kterémkoliv čase. Celkově je kampus včetně kolejí plně vybaven a v dochozí vzdálenosti se nachází všechno potřebné k studiu i běžnému životu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedním ze zásadních rozdílů mezi UAB a UK je přístup učitelů ke studentům. Jejich přístup je velmi přátelský a rovnocenný, většina učitelů si se studenty tyká a přes absenci oslovení akademickými tituly mají přirozenou autoritu a ve třídách panuje vzájemný respekt. Výuka je velice interaktivní, studenti mají povinnost docházet na přednášky, protože jejich hodnocení probíhá na základě práce během celého semestru. V hodinách se hojně diskutuje a praktikuje kritické analytické myšlení. V hodinách je zároveň kladen důraz na schopnost studentů vědu prezentovat a být schopen samostatně uvažovat a prakticky plánovat práci. Výuka se kromě teoretického vzdělání zaměřuje na aplikované příklady, součástí přednášek jsou setkání s lidmi, kteří prošli patentovým řízením, úspěšně sháněli investory a založili vlastní start-upový byznys. Osobní zkušenosti sdělované jak od učitelů, tak i od hostů jsou velice přínosné nejen pro profesní rozvoj, ale i pro vnímání kariéry z osobního hlediska. Celkově je přístup učitelů k výuce, studentům i celospolečenskému zapojení velice inspirující. Také přístup univerzitních pracovníků a celé administrativy dělá z UAB velice příjemné a přátelské prostředí pro studium.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzitní život je díky propojenému areálu a kolejím spojujícím studenty všech fakult velice bohatý. Univerzita i jednotlivé fakulty pořádají neformální akce, včetně živých koncertů a party v univerzitním kampusu. Je možné se zapojit do řady spolků, protestních akcí i fyzických aktivit. Na travnatých plochách mezi fakultami pravidelně trénují tzv. castellers - lidé stavící živoucí věže, nebo potkáte řadu spolků pro práva žen a menšin ve společnosti. Celkově je kampus univerzity a kolejí plně vybaven jak pro studijní život, tak pro společenské vyžití, včetně řady sportovišť, bazénu, fit centra apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině, ale řada předmětů je možná studovat ve španělštině či katalánštině. UAB nabízí zahraničním studentům zdarma lekce katalánštiny. Univerzita nevyžaduje jazykové testy potvrzující dosaženou úroveň. Z osobní zkušenosti pak mohu tvrdit, že ani předchozí neznalost španělštiny není problém, protože té se v rámci týdnů lze naučit pouhým poslechem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je nádherné město s přístupem k moři a k horám. V okolí je řada přírodních parků. Jedná se o multikulturní rušné město, s nádhernou architekturou, výbornou kuchyní, řadou památek, kulturním vyžitím a bohatým nočním životem. Míst, která stojí zato navštívit je nespočet, například parky Parc de la Ciutadella, Parc Güell, Parc del Laberint d'Horta, pláž Platja de la Nova Icaria či řada architektonických památek od Gaudiho. Z nočního života můžu doporučit klub Marula Cafe, kde můžete vidět improvizované hudebníky, nebo proslavený Razzmatazz s oblíbeným regaetonem a naživo si můžete užít nejlepší flamenco každý pátek v Jazzsí. další výbornou vlastností Barcelony je bohaté kulinářství, včetně známých tapas.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokryje ubytování v univerzitních kolejích, které jsou oproti českým kolejím nesrovnatelně lepší kvality. Celkově stipendium pokryje zhruba 70%. Barcelona a Katalánsko je jednou z nejdražších oblastí, zejména v porovnání s jižními regiony jako je Andalusie jsou náklady na život až dvojnásobné. Nicméně se stipendiem se dá vyjít.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat zeleninu a ovoce se vyplatí na tržnicích v přilehlých městech jako je Sabadell nebo Barbera del Valles. Ostatní potraviny v supermarketech. Jízdné je oproti Praze dražší, ale existujíc studentské slevy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně bych doporučila ubytovat se na kolejích UAB. Jsou ve velmi dobrém stavu, navíc jsou součástí kolejí také studijní místnosti a společenské místnosti, které jsou přístupné 24/7. Součástí kolejí je i venkovní bazén, fotbalové hřiště, volejbalové a basketbalové hřiště a spousta dalších. Byty v kolejích jsou po 4 nebo 5 lidech, kde je možné mít pokoj po 2 nebo pro 1. Jinou alternativou jsou studia pro 2 osoby. Součástí všech bytových jednotek a studií je kuchyně a koupelna. Nádobí a ložní prádlo lze pronajmout buď od kolejí nebo koupit v nedaleké IKEE. Kolem kolejí je nádherná příroda, lesy a louky a výhled na hory.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Barcelona a její okolí jsou bohaté na spoustu zážitků i sami o sobě a troufám si tvrdit, že i několikaletý pobyt by stále nabízel nové zážitky. Nicméně i cestování do jiných regionů Španělska je jednoduché, zejména letecky se snadno dostanete prakticky kamkoliv ve Španělsku či do ostatních států. Osobně doporučuji se podívat do Pyrenejí a Andalusie - Sevilla, Cadiz a Granada jsou nezapomenutelné jak díky památkám, tak i skvělému jídlu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině, ale řada předmětů je možná studovat ve španělštině či katalánštině. UAB nabízí zahraničním studentům zdarma lekce katalánštiny. Univerzita nevyžaduje jazykové testy potvrzující dosaženou úroveň. Z osobní zkušenosti pak mohu tvrdit, že ani předchozí neznalost španělštiny není problém, protože té se v rámci týdnů lze naučit pouhým poslechem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Barceloně prakticky není zima, tak jak ji známe. I během zimních měsíců je kolem 18 °C a prakticky každý den je jasná obloha. Sluneční svit má navíc i během zimních měsíců velkou sílu, takže se většinu roku nechá chodit v tričku. Kromě skvělého počasí, kultury, jídla a architektury můžete v Katalánsku poznat otevřený způsob myšlení, zodpovědnou a aktivní společnost a celkově mnohem vyváženější společnost než u nás. Pro mě byl Erasmus v Barceloně zásadním okamžikem života a změnou nejen na profesní, ale i osobní úrovni a všem z celého srdce doporučuji vycestovat právě na UAB. Spousta lidí vám řekne, že ve Španělsku se toho moc nenaučíte oproti severnějším státům, ale k tomu bych řekla jen, že se takovéto názory nemohou víc mýlit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že se není čeho bát a že mě čeká nejlepší období života ;)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Španělé tak přátelští, ochotní, zaměření na vysokou kvalitu studia a zároveň na udržování duševní pohody. Překvapilo mě, že i při pobytu v Barceloně během politických protestů se mi vůbec nechtělo zpět do ČR.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřídit byrokracii k pobytu v zahraničí a potom vrátit se zpět domů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png