top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Zajíček

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Zajíček

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tallinn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Tallinn University je moderní budova s moderním přístupem k výuce. Valná většina prostorů které jsem v rámci univerzity navštívil byla buď úplně nová, nebo nově rekonstruovaná. Posluchárny jsou moderní, dobře vybavené, s vždy funkčním projektorem a při dlouhých přednáškách se projeví pohodlnost židlí. V prostorech univerzity se také nachází kantýna, velká knihovna a moderní fitness centrum.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kurzy na zahraniční univerzitě jsou vedeny mírně odlišně než na domácí. Povětšinou jde o 3,5 hodiny dlouhý blok, který je rozdělený na 1,5 hodiny dlouhý seminář, půlhodinovou přestávku a 1,5 hodiny dlouhou přednášku. Semináře jsou založeny na diskuzi mezi studenty, procvičování učiva z minulé hodiny a debatou ohledně domácího úkolu. Přednášky jsou nepovinné, prezentace z nich je vždy v předstihu na moodle kurzu. Kurzy místy nejsou zakončeny zkouškou, ale hodnocením průběžné práce a esejemi.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě je dostupných několik předmětů souvisejících s Estonskem, jeho politikou a kulturou. Sám jsem si zapsal předmět Estonian Society, který velmi doporučuji. Díky němu jsem pochopil problémy, které momentálně hýbou estonskou společností. Sama univerzita pořádá pro studenty přístupné workshopy, více akcí však pořádá ESN.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem vždy v angličtině, v estonštině jsem se o to ani nepokoušel. Univerzita požaduje potvrzenou úroveň angličtiny B2 k přijetí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tallinn je kosmopolitní město, které vás ani po půl roce nepřestane překvapovat. Mezi má oblíbená místa patří historické centrum, park Kadriorg, památník obětí komunismu, pláž Pirita a televizní věž. Ve městě se také nachází mnoho galerií a muzeí, které stojí za to navštívit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v Estonsku jsou zhruba o 10% vyšší než v Čechách. Se stipendiem by se dalo s největší pravděpodobností vyžít, pokud by člověk opravdu šetřil a odepřel si valnou většinu výletů a zážitků, ale o tom Erasmus není. Já osobně jsem měl část peněz našetřenou a dostával měsíční příspěvky od rodičů, nemám tedy přesný přehled, kolik mi stipendium reálně pokrylo nákladů, tipuji 60-70%.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji hned v prvních dnech si zažádat o rezidenci, se kterou je spojené i bezplatná hromadná doprava v Tallinnu. Poté si zařídit věrnostní karty do nejbližších obchodů (Rimi, Selver), díky nim můžete často platit i o 10% méně. V neposlední řadě si co nejdříve zařídit ESN kartu, díky které budete mít slevy v partnerských barech, studentských akcích a dokonce i u Ryan Air.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem ubytování na koleji, jelikož jsem neměl důvod ani ambice si hledat soukromý byt. Kolej Karu 17 klame tělem, z venku vypadá jako špatně udržovaný socialistický panelák, pokoje uvnitř jsou ale čisté, renovované a příjemné. Doporučil bych kolej, jste celý pobyt v centru dění s ostatními a zároveň si užijete všechny ty kulturní šoky a překvapení.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využil jsem polohy Tallinnu k cestování do ostatních severských zemí. Navštívil jsem několikrát Helsinki, strávil jsem týden na severu Finska a pár dní před ukončením pobytu jsem si udělal výlet do Osla a Rigy. Doporučuji si udělat alespoň jednou výlet do Helsinek, trajekt z Tallinnu vyplouvá každou hodinu, cesta trvá dvě hodiny a zpáteční jízdenka vyjde na zhruba 35 eur. Zároveň doporučuji si vypůjčit auto a udělat si výlet po Estonsku, místní příroda je neskutečná kteroukoliv roční dobu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem vždy v angličtině, v estonštině jsem se o to ani nepokoušel. Univerzita požaduje potvrzenou úroveň angličtiny B2 k přijetí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Před odjezdem jsem neměl žádné očekávání, vůbec jsem nevěděl, co můžu od Estonska čekat. Nikdo v mém okolí nikdy v Estonsku nebyl, málokdo o něm něco věděl. Svým přátelům bych Estonsko doporučil hned z několika důvodů: krásná příroda, zajímavý kontrast a spojení starého města a moderní architektury, jiný Erasmus než tradiční Španělsko nebo Itálie. Tallinnskou univerzitu bych doporučil pro její modernost a jiný způsob výuky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
více zimních věcí
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo odjet do neznáma, opustit rodinu, přátelé a známé prostředí. Těžké poté bylo se zase vrátit zpět, opustit přátelé, se kterými jsem za těch pět měsíců byl ve velmi intenzivním kontaktu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tallinn University

Další zprávy z regionu Estonsko

bottom of page