top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marek Slezák

Autor(ka):

fakulta:

Marek

Slezák

Právnická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marek

Právnická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tallinn University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní komplex budov, několik jídelen, stůl na stolní tenis, výtahy, klidné místo na studium... Je blízko historickému centru města. Tramvaj staví hned před ní. Jo a nachází se docela blízko naší ambasády (ta je směrem pryč z centra).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Záleží na oboru, ale právo mělo hodně předmětů přednášky/semináře jednou týdně 4 nebo 5 vyučovacích hodin v kuse, přičemž jedou do půlky semestru a pak je zkouška, a v druhé půlce semestru jedou jiné předměty. Zkouška bývá obvykle ve stejný čas jako výuka, prostě hned týden po poslední přednášce. V tomhle kontextu pozor, nebývá moc na výběr pokud jde o čas zkoušky - pokud se vám kryjí přednášky (v případech kdy alespoň na jedné není povinná docházka), je slušná šance, že se budou krýt i zkoušky (jsou většinou písemné, takže jeden termín pro všechny), což je problém... Ale zase termíny zkoušek zpravidla vidíte už při zapisování předmětů, takže se to v pohodě dá uhlídat. Jo a zkouška se dá při neúspěchu opakovat jednou.
Pokud jde o přístup, asi víceméně stejný. Zpravidla se snaží vyřešit vše mailem, ale minimálně koordinátorka pro výměnné studenty byla přátelská, takže úplně v pohodě se za ní dalo zajít, když člověk něco nevěděl (třeba že se na poslední chvíli změnila místnost přednášky...). Jo a pár nějakých ekonomických předmětů tam učil Čech...
Jo a většina erasmákům nabízených kurzů je z bakalářského programu, takže pokud chcete jet mladší, jde o ideální destinaci.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro mezinárodní studenty je nejvíce relevantní ESN (Erasmus Student Network) - dají vám tam i kartičku na slevy v některých barech a tak... Estonsko není vyloženě párty země, ale škola pár akcí pořádá, ESN pár akcí pořádá - no a v Tallinnu je vícero univerzit, každá má své ESN, takže když sledujete akce všech, je něco každou chvíli. Jsou také přidružené cestovky, které pořádají výlety do některých oblíbených destinací (když se zrovna může cestovat...) - jak v rámci Estonska, tak do zahraničí (typicky Laponsko).
Pokud jde o předměty, určitě je možné zapsat si estonštinu, hodně Čechů tam chodí na ruštinu (v Estonsku je početná ruská menšina). Na kulturu tam nějaký volitelák byl taky, ale nic bližšího o něm nevím.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium bylo v angličtině, myslím, že požadovali alespoň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tallinn je super, ačkoliv jde pořád o celkem malé město, když člověk srovnává s Prahou, je vidět, že jde o město hlavní - má všechno, co by člověk od města očekával. Spousta kin, divadel, barů, letiště, přístav, autobusové i vlakové nádraží. Pěkné muzeum umění poblíž české ambasády, námořní muzeum, kde lze vlézt i do ponorky, Dlouhé pláže, zoologická zahrada, hodně nákupních center, kde se člověk zabaví když prší, a něco jako skanzen. Kluby doporučovat moc nemůžu, když nevím, které přežijí pandemii, ale nechte si poradit třeba od členů ESN (minimálně za mě byl v ESN technické univerzity i Čech). Jinak jde o město klidné, až na občasného opilce (takže nic, na co byste nebyli zvyklí). Estonci jsou spíše introvertnější. No a jak vyplývá z výše zmíněného, dobře se z něj cestuje (Helisnky jsou asi dvě hodiny lodí).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nelze. :-) Ale je fakt, že jsem bydlel ve drahém a že stipendium od té doby trochu zvedli (za nás bylo 330, což fakt nebylo dobrý). Každopádně, jak se mě trochu vyděšeně ptal chorvatský kolega, kterého jsem potkal na jednom organizovaném výletě asi měsíc až dva po příjezdu do Estonska: "Už se ti tu někdy podařilo utratit méně než 100 eur za týden?" Nepodařilo... Potraviny jsou spíš dražší, ale zase třeba náklady na bydlení mi přijdou horší u nás. A až si dáte udělat tamní ID, budete mít tallinnskou MHD zdarma. A třeba kultura mi tam taky přišla levnější, jen jak byla levnější, člověk měl zase větší chuť za ni platit, když nebyla tak drahá... Ale zase přiznávám, že jsem k tomu přistupoval tak, že úplně šetřit jsem na erasmus nejel... ;-)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Míň chlastat, mají drahé pivo (když je pod čtyři eura v baru, tak buďte rádi). :-) A když už, pijte Vana Tallinn - tamní nápoj na bázi rumu. Jelikož je místní, není tak drahý (v poměru cena/výkon). Ale je hrozně sladký... Na obědy je fajn Lido (taková velká jídelna), v celém městě jsou asi tři pobočky v obchoďácích - tam se dá sníst pořádný oběd včetně zákusku a nebýt smutný z toho, kolik to stálo - bývá to levnější, než tam jíst ve škole. Co nejdřív si udělat ID, ať máte MHD zdarma. A v noci jezdit ve skupině za použití aplikace Bolt, noční MHD jaksi nevedou. Ze supermarketů asi Maxima je trochu levnější, ale když si uděláte věrnostní kartičky, zlevní všechno - podobně jako u nás. A jsou tam docela levné sekáče na oblečení - třeba i kus za euro, což je třeba na sestavení halloweenského kostýmu docela fajn... Jo a i plastové lahve jsou tam vratné jako u nás skleněné. Ale pokud chcete fakt ušetřit, pijte vodu z vodovodu... ;-)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Larsen apartments. Byl jsem tam v podstatě hned, co tu budovu postavili, takže to bylo ještě mnohem dražší než teď. Ale kdo má rád soukromí, mohu určitě doporučit. Jinak kolej určitě nejlevnější varianta (a asi jediná možnost, jak vyjít s tím stipendiem), ale musíte se o ni ucházet rychle, jinak na vás nezbude místo (osobní zkušenost), takže osobní zkušenost s ní nemám. Ale i ty byty se dají najít pěkné, jen je třeba hledat s dostatečným předstihem. Případně, pokud jedete na delší dobu, dát na pár měsíců Larsen a hledat levnější byt až během pobytu (třeba s kamarády, které tam potkáte). Ale teď už ani Larsen tak drahý není, za mě to bylo přes 400 eur měsíčně za soukromý pokoj. Pokud vyloženě netoužíte po úplné samostatnosti, sdílený bohatě stačí a je levnější...

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Trajektem do Helsinek a Stockholmu se dalo dojet celkem levně, to doporučuji určitě (pokud to půjde). Pro milovníky přírody je určitě Laponsko, pro milovníky kultury zase Petrohrad. No a v rámci pobaltí to lze také celkem levně (autobusy Lux Express nebo v rámci Estonska vlaky jsou též velmi pohodlné - lístky na obojí lze koupit přes internet). Vyplatí se také navštívit estonské ostrovy. Nedoporučuji jenom sedět doma.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium bylo v angličtině, myslím, že požadovali alespoň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Město je dobře situované, skvěle se z něj cestuje. Je tam klid a lidé respektují soukromí ostatních. Na podzim sice spousta deště a většinu dne tma, ale zase v červnu je světlo v podstatě celý den, aneb můžete o půlnoci sledovat na pláži západ slunce. Takže pokud byste chtěli jet na jeden semestr, určitě berte ten letní. Bohatá kultura i čistá příroda. Také mi přijde, že jde o vcelku bezpečnou zemi - vůbec jsem se necítil špatně jít v podstatě přes celé město uprostřed noci.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku, deštník není na tallinnský vítr úplně ideální.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi že se tam hodně jezdí tím Boltem, sice hned u letiště je tramvaj, ale já bydlel docela daleko, musel přestupovat, tak bych si ho pak z centra objednal...
Jo a mají tam filmové festivaly - přímo v Tallinnu "Tallinn Black Nights", ve městě Haapsalu pak jeden zaměřený na horory a fantasy.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou nám Estonci tak podobní. A že Saku je docela dobré pivo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nic, vše bylo v pohodě.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tallinn University

Další zprávy z regionu Estonsko

bottom of page