top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Kuličková

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Kuličková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@tkulickova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Padova

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitě v Padově je více než 800 let (byla založena 1222) a je tak pátou nejstarší univerzitou na světě. Historické prostory univerzity (zejména pak hlavní budova, Palazzo Bo), jsou pak překrásné, což oceníte i během hodin. Místnosti a knihovny jsou pak všechny vybavené wifi (klasicky eduroamem jako u nás v ČR) a klimatizací. O něco horší je to s dostupností zásuvek, ty nejsou bohužel k dispozici ve všech učebnách (popř. jen pomálu).
Jinak je však vybavení srovnatelné s ČR. Pokud by vás zajímala historie univerzity, UNIPD organizuje prohlídky zmíněného Palazzo Bo, takže si můžete projít všechny historické sály a místnosti, kde učil např. Galileo Galilei (a hromada dalších známých absolventů a učitelů univerzity). Další inspirující osobností spojenou s University of Padova je Elena Lucrezia Cornaro, první žena, která v historii získala univerzitní titul, a to právě v Padově. Má v Padově rovněž sochu a je tu pohřbená.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace a způsob studia je v Itálii poměrně odlišný než v ČR. Semestr se často dělí do dvou polovin (někdy dokonce do trimestrů, hodně záleží na oboru a fakultě), kdy některé předměty začnou a skončí pouze v první či druhé polovině semestru. Když si tak dobře sestavíte rozvrh, můžete mít jednu polovinu semestru volnější a máte pak např. větší prostor k cestování. Poměrně velký důraz se také dává na aktivitu v hodině, kterých je během týdne více (většinou 2-3). Učitelé tak často vyžadují např. vytváření prezentací apod. Některé předměty jsou také místo písemných (či ústních, které jsem ale žádné neměla) zkoušek zakončeny esejí či seminární prací. Samotné hodnocení je pak odlišné, jelikož jednak se známky dávají na třicetibodové stupnici (pro projití je nutné získat 18 bodů) a jednak je možné známku odmítnout. V případě, že byste tak např. na první pokus zkoušku nezvládli, je možné známku v klidu odmítnout a jít na další pokus (reálně se toto prakticky nestává, byť mnozí Italové odmítají i dobré známky, aby si drželi dobrý průměr pro stipendia). Pokusů je tak možné reálně zkoušet tolik, kolik je vypsaných termínů zkoušek. Přesto bych se však zkoušek v Padově příliš nebála.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O zahraniční studenty se na UNIPD podobně jako na dalších univerzitách stará Erasmus Student Network (ESN). Ta od prvního nástupu na univerzitu organizuje všemožné akce, party a výlety (od welcome weeku po týdenní výlet na lyže/k moři), které můžu jen doporučit. Univerzita také nabízí možnost výuky italštiny na základě vaší dosažené úrovně, což je také super. Univerzita také nabízí nějaké sportovní aktivity (populární je volejbal a fotbal) a s univerzitní kartičkou máte také vstup zdarma do místní botanické zahrady (první botanické na světě). Oblíbenou formou komunikace jsou pak různé Whatsapp skupiny, kterých je opravdu přehršel a přes které se organizují různé akce, ale i hledá/nabízí bydlení či prodávají věci.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vzhledem k opravdu velkému množství zahraničních studentů, je možné v Padově studovat pouze v angličtině, s tím že i většina místních rozumí anglicky. Univerzita po vás také nevyžaduje žádné italské certifikáty (musíte pouze doložit angličtinu na úrovni B2) a s pomocí online slovníku si v pohodě vystačíte. Přesto bych se však doporučila zkusit naučit alespoň základy italštiny a zapsat se na kurz nabízený univerzitou. Když jsem odjížděla, uměla jsem také pouze základy z Duolinga, ale Erasmus v Itálii mě nadchl a motivoval natolik, že rozhodně budu ve studiu italštiny pokračovat nadále.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Padova je nádherné studentské město, které počtem obyvatel odpovídá Ostravě, ale rozlohou a pocitem spíš Olomouci. Je také skvělým místem na cestování, jelikož vlakové spojení vás snadno dostane prakticky všude po Itálii (je např. necelou půl hodinu od Benátek a hodinu od moře). Padova je také kosmopolitní, ale nedá se např. ve srovnání s okolními velkými městy říct, že by byla příliš turistická. Turistických míst je v Padově několik (zejména pak Cappella degli Scrovegni od Giotta, bazilika sv. Antonína, botanická zahrada či tzv. anatomické divadlo), přesto je však cenově dostupnější než jiná populární místa v regionu. Každou sobotu se na místním náměstí (Prato della Valle, druhé největší náměstí v Evropě) také konají trhy, kde můžete sehnat naprosto vše (od květin, přes ovoce po oblečení či papoušky).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k menší rozloze města a velkému počtu studentů, kteří univerzitu každý rok navštěvují, je bohužel velmi obtížné nalézt v Padově ubytování. Já ho hledala několik měsíců (je dobré sledovat různé whatsappové skupiny a agentury, jako Housinganywhere apod.) a nakonec ho sehnala, ale bylo poměrně drahé (platila jsem 480€ měsíčně + jsem musela složit vratnou zálohu). Z toho důvodu jsem většinu stipendia utrácela za bydlení a zbytek výdajů jsem doplácela ze svého (okolo 200-300€ +-). Celkově je však Itálie (zvlášť v dnešní době) na srovnatelných cenách jako ČR, občas dokonce i levnější (např. u ovoce a zeleniny, která je navíc lokální). Doporučila bych si však rozhodně nějaké peníze našetřit, abyste poté mohli cestovat a zkoušet skvělé místní restaurace a bary (které sice mají drahé pivo, ale extrémně levné a skvělé aperoly a prosecca).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pro ušetření můžu nejvíce doporučit sehnání levnějšího bydlení, což je bohužel zrovna v Padově velmi obtížné. Pro levnější nákupy jídla lze navštěvovat supermarkety Aldi, Ali a iN's Mercato (popř. Pam, Lidl a Spar, ty jsou však dražší). Pro nákup nábytku a dalších věcí do domácnosti pak doporučuju místo Ikey navštívit spíše Kasanovu nebo Sara store. Ušetřit se také dá na dopravě a to skrze zakoupení kola (a nejméně dvou zámků - kola se v Padově velmi často kradou!), které je hlavním dopravním prostředkem po Padově (Padova je totiž městem, kde je více kol než lidí). Ušetřit se také dá na studentském životě, a to zejména v baru Fly Bar Pizzeria, který je u studentů právě pro své nízké ceny velmi populární. Některé podniky také poskytují přímo slevy pro studenty, a to po ukázání tzv. ESN card (její zřízení nabízí již zmíněná ESN Padova).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Během Erasmu jsem bydlela v soukromém bytě skrze agenturu (Dovevivo). Sehnání ubytování je obecně v Padově velmi obtížné, proto silně doporučuju jako začít hledat bydlení brzo a důsledně sledovat různé whatsappové, facebookové a další skupiny (+ agentury jako Housinganywhere). Je také důležité dát si pozor na různé podvody, proto nikdy neposílejte předem peníze na neověřená místa, popř. vždy pronajímatelům napište, že si chcete ubytování nejdříve prohlédnout (a to i kdybyste si jej prohlédnout předem nemohli, podvodníky to totiž odradí). Padovská univerzita bohužel nabízí možnost kolejí jen pro studenty mimo EU (pár míst bylo nakonec dostupných i pro evropské studenty, ale nedá se na to spoléhat), proto hledání bydlení rozhodně nepodceňte. Jako krajní možnost také někteří studenti jezdí do Padovy do Airbnb apod. bez trvalého ubytování a hledají až na místě, ale opravdu doporučuju hledat předem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Itálii (i jenom po padovském Veneto regionu) je z Padovy extrémně jednoduché. Cestovat se dá nejsnadněji vlakem, ale lze využít i několika různých autobusových společností, které v Itálii fungují. Po samotné Padově pak doporučuji zakoupit kolo. Cestovat se dá jak k moři (jezdí se na pláž Sottomarina popř. Lago di Garda), po památkách, ale i do alpských Dolomitů, proto se domnívám, že si v Padově může každý najít to své. A pokud by vám Itálie nestačila, a chtěli jste jezdit i do dalších zemí, tak kromě vlaků je v okolí Padovy hned několik letišť.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vzhledem k opravdu velkému množství zahraničních studentů, je možné v Padově studovat pouze v angličtině, s tím že i většina místních rozumí anglicky. Univerzita po vás také nevyžaduje žádné italské certifikáty (musíte pouze doložit angličtinu na úrovni B2) a s pomocí online slovníku si v pohodě vystačíte. Přesto bych se však doporučila zkusit naučit alespoň základy italštiny a zapsat se na kurz nabízený univerzitou. Když jsem odjížděla, uměla jsem také pouze základy z Duolinga, ale Erasmus v Itálii mě nadchl a motivoval natolik, že rozhodně budu ve studiu italštiny pokračovat nadále.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Erasmus ve slunné Itálii pro mě byl jedním z nejlepších zážitků mého života. Padova je navíc historickým studentským městem, kde učí kvalitní učitelé a kde se rozhodně nebudete nudit. Zároveň je umístěna ve skvělé lokalitě, která je ideální na cestování, a to jak k moři, tak do hor. Život v Padově rovněž není tolik drahý jako v jiných obdobných destinacích a Italové jsou velmi milí. Proto můžu Erasmus v tomto městě jen doporučit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
více nádobí a fotek, kterými si vyzdobit pokoj!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
bude tak těžké odjet (a to jak z ČR, tak potom z Itálie)
Nejvíc mě překvapilo, že...
v Padově žije tolik Čechů a Slováků! Často zde studují magisterské obory (já se s nimi setkala během hodin), proto se sem nebojte jet, i když nikoho neznáte!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
setkání s italským zdravotnictvím.. (během mého Erasmu se mi nešťastnou náhodou podařilo zlomit si ruku - naštěstí však vše díky kvalitní Padovské nemocnici proběhlo v pořádku, přesto však bylo náročné žít několik týdnů v cizí zemi se sádrou)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Padova

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page